cerpadlo a zalozny zdroj

Pokud má někdo touhu napsat něco na toto fórum a přitom to svým obsahem sem napatří, tak tady je to vhodné místo.

Moderátor: Steiner

Pravidla fóra
Dôrazne upozorňujem, že táto téma nieje primárne určená na riešenie osobných sympatii,alebo nesympatií. Pre podobné problémy existujú na internete zoznamky !
vensan
Odborník
Odborník
Příspěvky: 492
Registrován: 02.duben 2006 - 19:15

cerpadlo a zalozny zdroj

Příspěvek od vensan »

Otazka na elektrikarov.
Dokaze rozbehnut zalozny zdroj PROsinus-1200W 12V/ 230V Ponorné skrutkové čerpadlo 750W na samotnu prevadzku je vykon postacujuci no zasadny je rozbeh motora pod zatazou.
Jezis kristus z hrobu vstal na vianoce mi Qviarta dal
Uživatelský avatar
Kenaj
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 155
Registrován: 13.červen 2008 - 22:30
Bydliště: okr.Poprad

Re: cerpadlo a zalozny zdroj

Příspěvek od Kenaj »

Najprv sa ta opytam ci taky menic mas,
Potom ma zaujima ako dlho chces to ceprpadlo pouzivat.
Ale podla mna je taketo riesenie zle
Vu+ zero
@Maximum E85 Multibeam
@diseq prepinac-23,5°E-19,2°E-16°E-13°E-9°E-4.8°E-0,8°W
@140,motor Optibox 3800
vensan
Odborník
Odborník
Příspěvky: 492
Registrován: 02.duben 2006 - 19:15

Re: cerpadlo a zalozny zdroj

Příspěvek od vensan »

menic mam cerpadlo uvazujem kupit kedze stare je na tri fazy a ma uz cosi za sebou tak uvazujem kupit do zalohy doba je neista kazda sebestacnost je dobra bateria je 12V 225Ah takze nejaku zataz zvladne.
Jezis kristus z hrobu vstal na vianoce mi Qviarta dal
Uživatelský avatar
Spencer
Odborník
Odborník
Příspěvky: 302
Registrován: 18.říjen 2007 - 8:46

Re: cerpadlo a zalozny zdroj

Příspěvek od Spencer »

Za menič 12/230 zapoj frekvenčný menič a do FM pripoj čerpadlo. Na FM obmedziš rozbehovy prud, resp. rozbehneš čerpadlo po rampe aka sa ti bude zdat najvhodnejšia. Trochu zložitejšie, ale ak budeš mať problem s priamym pripojenim, tak riešenia sa najde.
Xpeed LX3,SF8008,T 90.
vensan
Odborník
Odborník
Příspěvky: 492
Registrován: 02.duben 2006 - 19:15

Re: cerpadlo a zalozny zdroj

Příspěvek od vensan »

dakujem za odpoved no ten frekvencny menic nie je lacna zalezitost co som pozeral tak je to krajne riesenie keby ze to nefungovalo bez neho a neviem ci ho je mozne zapojit na kazde cerpadlo preto ma skor zaujimal nazor s praxe s tym rozbehom ci by nebola vyhodnejsia cesta ist potom do mensieho na trhu su aj 500W dokonca aj 250W ako toto no mam obavy ci by stacilo.

Ponorné čerpadlo vretenové IBO 3 SCR - 0,25

Výtlak čerpadla (m):77
Maximálny prietok (l/min):17
Ponorná hĺbka (m):12
Príkon čerpadla (kW):0,25
Jezis kristus z hrobu vstal na vianoce mi Qviarta dal
Uživatelský avatar
Spencer
Odborník
Odborník
Příspěvky: 302
Registrován: 18.říjen 2007 - 8:46

Re: cerpadlo a zalozny zdroj

Příspěvek od Spencer »

Neviem, čo je pre teba lacna zalezitost, ale mrkni na banggood.
Doma sa mi povaluje nejaký malý ABB menič, za flašku dobreho rumu je tvoj.
Inak to 250W čerpadlo by už mohlo fungovať. Možno ten tvoj menič dokáže na par desiatok milisekund dodať väčší prud ako je jeho nominálny.
Však skus nejake zariadenie s motorom s podobným prikonom.
Xpeed LX3,SF8008,T 90.
grund
Odborník
Odborník
Příspěvky: 380
Registrován: 24.červenec 2010 - 12:20

Re: cerpadlo a zalozny zdroj

Příspěvek od grund »

přečti třeba toto
https://www.recenzer.cz/menice-napeti/? ... gLGQvD_BwE

hlavně hledej čistej sinus , měničů jsou mraky
Uživatelský avatar
VTronik
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1027
Registrován: 21.srpen 2012 - 20:12

Re: cerpadlo a zalozny zdroj

Příspěvek od VTronik »

Spencer píše:Za menič 12/230 zapoj frekvenčný menič a do FM pripoj čerpadlo. Na FM obmedziš rozbehovy prud, resp. rozbehneš čerpadlo po rampe aka sa ti bude zdat najvhodnejšia. Trochu zložitejšie, ale ak budeš mať problem s priamym pripojenim, tak riešenia sa najde.
A jsi si jistý, že to bude fungovat správně i v případě jednofázového připojení motoru? Jde totiž o to, jakým způsobem je u jednofázově připojeného motoru zajištěno vytvoření točivého pole a to je u jednofázových motorů frekvenčně závislé (viz například rozběhový kondenzátor). Ptám se, zda si to někde sám vyzkoušel?
VU+ Duo4K SE, Dual DVB-S2, Dual DVB-T2, SSD Samsung 870 2TB
VU+ Duo2, 2x DVB-S2, SSD Patriot 1TB
MAX T90, Skylink
Uživatelský avatar
Spencer
Odborník
Odborník
Příspěvky: 302
Registrován: 18.říjen 2007 - 8:46

Re: cerpadlo a zalozny zdroj

Příspěvek od Spencer »

Co som pisal plati pre 3 fazovy motor. S jednofazovym motorom som to neskusal.
Xpeed LX3,SF8008,T 90.
vensan
Odborník
Odborník
Příspěvky: 492
Registrován: 02.duben 2006 - 19:15

Re: cerpadlo a zalozny zdroj

Příspěvek od vensan »

grund píše:přečti třeba toto
https://www.recenzer.cz/menice-napeti/? ... gLGQvD_BwE

hlavně hledej čistej sinus , měničů jsou mraky
evidentne si necital diskusiu od zaciatku alebo si ju nepochopil Ja menic s cistym sinusom mam no ma urcity vykon s ktorym to chcem riesit v pripade vypadku prudu je to jednoduchsie ako napriklad startovat centralu.
Jezis kristus z hrobu vstal na vianoce mi Qviarta dal
vensan
Odborník
Odborník
Příspěvky: 492
Registrován: 02.duben 2006 - 19:15

Re: cerpadlo a zalozny zdroj

Příspěvek od vensan »

Spencer píše:Co som pisal plati pre 3 fazovy motor. S jednofazovym motorom som to neskusal.
No ale v tomto pripade postrada informacia prvotny rozmer a to funkcnost s mojim jednofazovym menicom zacinam mat pocit ze sa tocime dokola :)
Jezis kristus z hrobu vstal na vianoce mi Qviarta dal
vensan
Odborník
Odborník
Příspěvky: 492
Registrován: 02.duben 2006 - 19:15

Re: cerpadlo a zalozny zdroj

Příspěvek od vensan »

Spencer píše:Neviem, čo je pre teba lacna zalezitost, ale mrkni na banggood.
Doma sa mi povaluje nejaký malý ABB menič, za flašku dobreho rumu je tvoj.
Inak to 250W čerpadlo by už mohlo fungovať. Možno ten tvoj menič dokáže na par desiatok milisekund dodať väčší prud ako je jeho nominálny.
Však skus nejake zariadenie s motorom s podobným prikonom.
To vyskusanie motora s podobnym prikonom asi bude najschodnejsia cesta skusim sa po niecom poobzerat a pripadne vyskusat vlastna skusenost je viac ako tisic teorii menic ma ochranu tak maximalne sa odpoji.
Jezis kristus z hrobu vstal na vianoce mi Qviarta dal
Uživatelský avatar
VTronik
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1027
Registrován: 21.srpen 2012 - 20:12

Re: cerpadlo a zalozny zdroj

Příspěvek od VTronik »

Spencer píše:Co som pisal plati pre 3 fazovy motor. S jednofazovym motorom som to neskusal.
Díky za odpověď. Zajímalo mne to, protože nemám žádnou praktickou zkušenost s použitím FM u jednofázového motoru, že je to bez potíží funkční a s jakým typem motoru (rozběhu).
VU+ Duo4K SE, Dual DVB-S2, Dual DVB-T2, SSD Samsung 870 2TB
VU+ Duo2, 2x DVB-S2, SSD Patriot 1TB
MAX T90, Skylink
Uživatelský avatar
VTronik
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1027
Registrován: 21.srpen 2012 - 20:12

Re: cerpadlo a zalozny zdroj

Příspěvek od VTronik »

vensan píše:
Spencer píše:Neviem, čo je pre teba lacna zalezitost, ale mrkni na banggood.
Doma sa mi povaluje nejaký malý ABB menič, za flašku dobreho rumu je tvoj.
Inak to 250W čerpadlo by už mohlo fungovať. Možno ten tvoj menič dokáže na par desiatok milisekund dodať väčší prud ako je jeho nominálny.
Však skus nejake zariadenie s motorom s podobným prikonom.
To vyskusanie motora s podobnym prikonom asi bude najschodnejsia cesta skusim sa po niecom poobzerat a pripadne vyskusat vlastna skusenost je viac ako tisic teorii menic ma ochranu tak maximalne sa odpoji.
Ještě mne napadlo, že by se mohl při rozběhu omezit proud klasickým postupem pro stmívače s triakem. Zase ale nevím, jak bude v takovém případě reagovat měnič. Pokud si prohlédneš katalogový list pro obvod U2008B, tak tam je i ukázka zapojení stmívače. Hlavní ale je, že tento obvod má funkci pro plynulý rozběh (soft start), takže při každém zapnutí vytvoří automaticky rampu od nuly do nastaveného maxima. Triak (jeho proudové zatížení motorem) volíš dle maximální zátěže a s přihlédnutím na velikost impulsu z U2008B, aby byl bezpečně zapálený. Může to mít výhodu nejen pro rozběh, ale potenciálně se tak dá omezit i maximální zatížení pod nominální hodnotu motoru pro plných 230V.
Kromě v datasheetu uvedeného TIC226 lze bez problému použít jiný triak, například BT138/800, BT139/800. Ještě bych zapojil paralelně k triaku takzvaný snubber, což je sériová kombinace kondenzátor-rezistor. Hodnoty 100nF/min. 275V AC (určený pro síťové napětí) a 100 Ohm/2W, viz obrázek a na něm C1, R1. Omezí se tak vznikající napěťové špičky. Celé zapojení je levné proti frekvenčnímu měniči.
TIC226.png
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
VU+ Duo4K SE, Dual DVB-S2, Dual DVB-T2, SSD Samsung 870 2TB
VU+ Duo2, 2x DVB-S2, SSD Patriot 1TB
MAX T90, Skylink
vensan
Odborník
Odborník
Příspěvky: 492
Registrován: 02.duben 2006 - 19:15

Re: cerpadlo a zalozny zdroj

Příspěvek od vensan »

VTronik diky za prispevok s tym stmievacom je to zaujimavy podnet preberem to zo znamym elektrikarom lebo na mna je to uz vela informacii.
Este sa chcem opytat ak chcem nasimulovat odber 650W cerpadlo v rozbehu pod zatazou nejakym motorom bez zataze aky vykon by ten motor asi mal mat aby sa to vyrovnalo z hladiska narazoveho odberu.
Jezis kristus z hrobu vstal na vianoce mi Qviarta dal
Uživatelský avatar
VTronik
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1027
Registrován: 21.srpen 2012 - 20:12

Re: cerpadlo a zalozny zdroj

Příspěvek od VTronik »

Jaký použít jiný motor pro simulaci, na to se špatně odpovídá. Já bych vyšel z předpokladu, že při nárazu po zapnutí může proud dosahovat hodnoty cca 2.4 násobku pro normální chod. Ale je to jen velmi hrubý odhad. Délka trvání nárazového proudu bude záviset na hmotách, které se dávají do pohybu. Proto se u velkých motorů, které rozbíhají velmi těžké věci, používají softstarty.
Pro tvé potřeby je při použití obvodu U2008B a kondenzátoru 4.7uF pro softstart doba rozběhu dle mne naprosto dostatečná (viz graf v datasheetu). Očekával bych, že rozběh čerpadla ve tvém případě bude bez softstartu trvat tak asi 0.5 až 1 vteřinu. Za tu dobu proběhne nárazová vlna proudu včetně poklesu na normální hodnoty, proudový peak v maximu bude velmi krátký, ihned po zapnutí, jak budou vzrůstat otáčky, bude proud vytrvale klesat na normál. Plyne z toho, že to hodně ovlivňuje zátěž z pohledu času (trvání nadproudu). Výsledkem je proto možný problém s měničem, protože jde o to, jak rychle zareagují jeho ochrany, respektive, jaký čas má povolený na krátké přetížení.
VU+ Duo4K SE, Dual DVB-S2, Dual DVB-T2, SSD Samsung 870 2TB
VU+ Duo2, 2x DVB-S2, SSD Patriot 1TB
MAX T90, Skylink
vensan
Odborník
Odborník
Příspěvky: 492
Registrován: 02.duben 2006 - 19:15

Re: cerpadlo a zalozny zdroj

Příspěvek od vensan »

:poklona:
Jezis kristus z hrobu vstal na vianoce mi Qviarta dal
vensan
Odborník
Odborník
Příspěvky: 492
Registrován: 02.duben 2006 - 19:15

Re: cerpadlo a zalozny zdroj

Příspěvek od vensan »

Tak dnes robený test s rucnou frezkou 850W skutočný odber meraný v chode 500W po zapnutí na menič vyhodilo ochranu.
Druhý test s bruskou udavanych 350W bol už úspešný tak je vysoko pravdepodobné že to dopadne aj s čerpadlom 750W negatívne.
Zostava v zálohe riesenie od VTronik.
Jezis kristus z hrobu vstal na vianoce mi Qviarta dal
grund
Odborník
Odborník
Příspěvky: 380
Registrován: 24.červenec 2010 - 12:20

Re: cerpadlo a zalozny zdroj

Příspěvek od grund »

Pro náročnější přístroje s komutátorem, což je například ruční elektrické nářadí (vrtačky, pily, brusky nebo vysavače), by měl být výkon měniče 2,5 – 3 krát vyšší. Pro spotřebiče s asynchronním motorem jako jsou pily, frézy, malé soustruhy nebo oběhová čerpadla by měl měnič dosahovat 6 – 8 krát vyššího výkonu.

V případě spotřebičů vybavených kompresorem jako je lednice nebo mrazák by měl mít měnič až 15 – 20 násobný výkon. Tedy pro 100W lednici se doporučuje minimálně 1500W měnič. Důvodem je kompresor, který má při náběhu vysoké startovací proudy po relativně dlouhou dobu, na což již výkonová špička měniče není schopna reagovat.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
tak nevím co jsi četl z mého odkazu , ale je tam psáno :malé soustruhy nebo oběhová čerpadla by měl měnič dosahovat 6 – 8 !!! krát vyššího výkonu.
vensan
Odborník
Odborník
Příspěvky: 492
Registrován: 02.duben 2006 - 19:15

Re: cerpadlo a zalozny zdroj

Příspěvek od vensan »

Este raz hladam riesenie z mojim menicom 1200W o tom by mala byt tato diskusia nie o teorii preco to nepojde jasne ze ked nadimenzujes menic tak to bude fungovat v zmysle dajte mi pevny bod a pohnem zemegulou dnes som zaznamenal aj prve uspechy kedy som roztocil 850W frezku takze riesenie je na dohlad.
Jezis kristus z hrobu vstal na vianoce mi Qviarta dal
Odpovědět

Zpět na „Mimo mísu“