DVB-T/T2 Maďarsko

Diskuse kolem DVB-T/T2, DVB-C/C2 (pozemní a kabelové digitální vysílání)

Moderátoři: EnoSat, Steiner

Odpovědět
samuka
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 20
Registrován: 22.duben 2009 - 13:32
Bydliště: NR

Re: MADARSKE DVB-T-VYSIELACE KANALI

Příspěvek od samuka »

sivko44 píše:Bez meráka len za pomoci TV a subjektívny názor:24.k RTL Klub dosť dobre, 41.k M1 slabé,58.k TV2 slabé.... potom som skúšal 29.k M1...dobre,51.k RTL KLub dobre...TV2 som zachytil na k:23 -slabé,35,36 -slabé ,37- akotak, v podstate som točil sitom dokola.... analogový sig. je pozeratelný ale len pre nenáročného diváka.Ja som vlastne chcel len testnuť Dvbt HU.
no ako vidim valstne citam tak nic moc :)
myslim si ze ak chytas tie analogy tak "slabo" tak z digitalu asi nic nebude :(
Ja analogy chytam z vysielaca budapest (si myslim :) ), RTL klub 24.k, MTV1 41.k, TV2 58.k vsetky bez "zrn" cisty obraz bez duchov- takze aj digital mam 60-65%
godzila22
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 5
Registrován: 11.září 2010 - 22:50

Re: MADARSKE DVB-T-VYSIELACE KANALI

Příspěvek od godzila22 »

Caute . Ja som si zakupil set-top-box dekoder na mpeg-2 aj mpeg-4, nakolko aj u nas sme sledovali madarske programy. Samozrejme sme nevedeli ci neake digitalne vysielanie od madarov chytime , a hlavne na jednu antenu . S povodnym dekoderom na mpeg-2 sme sice madarov chytili , ale iba zvuk bezal, tak sme zakupili novy box s mpeg-4 a na jednu antenu chytame slovenske aj madarske programy, pritom antena bola otocena na vertikalnu polarizaciu . Neviem co sa stalo , ale odrazu madari vypadli a vobec nesli , tak som sa hral s antenou , sice naskocili , ale je to teraz slabe, pritom box ziadal nove vyhladavanie \ novu frekvenciu\ pre slov. kanaly . / Antena je otocena inak ako bola predtym , teraz je pre slov. kanaly kvalita 95-100 %, madarske 0% . Co sa mohlo stat . Byvam v trojposchodovej bytovke v Ciernej nad Tisou , antena je na streche , box je evolve scorpio 3010 HD.
Uživatelský avatar
2003begi
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 19
Registrován: 29.červenec 2007 - 12:36
satelitni prijimac: VU+Zero4K,VU+SoloSeV2,DM800Se.
Bydliště: Daleky Vychod

Re: MADARSKE DVB-T-VYSIELACE KANALI

Příspěvek od 2003begi »

godzila22 píše:Caute . Ja som si zakupil set-top-box dekoder na mpeg-2 aj mpeg-4, nakolko aj u nas sme sledovali madarske programy. Samozrejme sme nevedeli ci neake digitalne vysielanie od madarov chytime , a hlavne na jednu antenu . S povodnym dekoderom na mpeg-2 sme sice madarov chytili , ale iba zvuk bezal, tak sme zakupili novy box s mpeg-4 a na jednu antenu chytame slovenske aj madarske programy, pritom antena bola otocena na vertikalnu polarizaciu . Neviem co sa stalo , ale odrazu madari vypadli a vobec nesli , tak som sa hral s antenou , sice naskocili , ale je to teraz slabe, pritom box ziadal nove vyhladavanie \ novu frekvenciu\ pre slov. kanaly . / Antena je otocena inak ako bola predtym , teraz je pre slov. kanaly kvalita 95-100 %, madarske 0% . Co sa mohlo stat . Byvam v trojposchodovej bytovke v Ciernej nad Tisou , antena je na streche , box je evolve scorpio 3010 HD.

u mna to bolo takisto,ale teraz uz slovenske programy cez sito vo vertikalnej polarizacii a madarske v horizontalnej. Docasu isli slovenske aj v horizontalnej. Aspon u mna. Asi 40 km od teba. Momentalne to mam poriesene dvomi antenami a zlucovacom. Bohuzial madarske mam volajako slabsi prijem. Budem to musiet asi este riesit predzosilnovacom.
VU+Zero4K,OpenATV 6.1,USALS
VU+Solo Se V2,OpenATV6.1, USALS
DM800Se klon;OpenPLI OE2.0,USALS
DM500HD klon;OpenPLI OE2.0,23,5E+0,8W
AB450HD;V1.15 patch, 23,5E+0,8W
Amiko 4x, 23,5E
godzila22
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 5
Registrován: 11.září 2010 - 22:50

Re: MADARSKE DVB-T-VYSIELACE KANALI

Příspěvek od godzila22 »

Mam doma este jednu antenu , skusim ju nahodit a napisem ako to dopadne, dufam ze nieco chytim .
godzila22
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 5
Registrován: 11.září 2010 - 22:50

Re: MADARSKE DVB-T-VYSIELACE KANALI

Příspěvek od godzila22 »

Dnes som zasvetil svoj vzacny cas montazi druhej anteny. Teraz je jedna vrchna vo V polar. pre slovenske a pod nou druha v H polar. pre madarske kanaly . Slovenske kanaly maju 80 az 100 % signal, madarske 70-80%, pritom obraz bol cisty , ale objavili sa sem tam kocky u madarov. Pri zastrceni bananikov do zlucovaca sa akosi rusili a slovaci vypadli , vobec nesli , iba madari . Vyriesilo sa to tak , ze sa tie bananiky v zlucovaci museli prehodit - vzajomne vymenit . Este predtym som dal znovu vyhladat programy slovenske iba s vlastnou antenou a madarske takisto s vlastnou antenou .A teraz to vyzera ze to bude - o.k. Ale som zvedavy ako to pojde pri zhorsenom pocasi . Hlavne ze to konecne slape . Poslednou dobou som bol na streche , ze to ani nezratam .
Uz len dodam ze madari idu na k63 vysielac asi tokaj a obraz je nadhera pozerat .
Uživatelský avatar
2003begi
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 19
Registrován: 29.červenec 2007 - 12:36
satelitni prijimac: VU+Zero4K,VU+SoloSeV2,DM800Se.
Bydliště: Daleky Vychod

Re: MADARSKE DVB-T-VYSIELACE KANALI

Příspěvek od 2003begi »

a kanal 68. na madarov si nenaladil?
Inak kvalita signalu mi skace. Dnes je hmlisto a mrholi a napriek tomu kvalita je 50 %. 2 dni dozadu pri slnecnom pocasi 25 % :(
VU+Zero4K,OpenATV 6.1,USALS
VU+Solo Se V2,OpenATV6.1, USALS
DM800Se klon;OpenPLI OE2.0,USALS
DM500HD klon;OpenPLI OE2.0,23,5E+0,8W
AB450HD;V1.15 patch, 23,5E+0,8W
Amiko 4x, 23,5E
godzila22
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 5
Registrován: 11.září 2010 - 22:50

Re: MADARSKE DVB-T-VYSIELACE KANALI

Příspěvek od godzila22 »

Takze nove poznatky . Pri zapnuti telky opat chytam iba madarske kanaly a slovenske iba tak ze sa vytiahne druhy zosilnovaz zo siete, uz nepomaha ani prehodenie bananikov . Ako to mam poriesit ? V tomto sa nevyznam. Zaujimave je ze madarske programy idu iba ked su v sieti obidve zosilnovace, pri slovenskych musim vytiahnut iba zosilnovac od anteny na madarske programy . Na nervy . Predtym to ale slo v pohode . Poradte ak viete . Neskusal som naladit 68 kanal , nakolko sme nastavili obraz tak aby bola kvalita tych 70-80%. Teraz je vonku hmla a bezvetrie , signal na madarske skace na 45-80%, ale obraz je dobry . Ja uz neviem asi si kupim este jednu telku a postavim ju vedla druhej ](*,)
Uživatelský avatar
vyspe
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 143
Registrován: 30.duben 2010 - 17:52

Re: MADARSKE DVB-T-VYSIELACE KANALI

Příspěvek od vyspe »

Teda zasadna chyba,že si neuvedol typ zlučovača pre tebou použivane anteny.Ale asi je signal z anteny pre sk mux silny proto zasun do zlučovača najprv antenovy konektor z anteny pre madarsko a to do vstupu kde bude najlepši signal potom do druheho / zostavajuceho vstupu/ zasun konektor z anteny pre slovensko a ak sa citelne zoslabi madarsky mux tak musiš antenu pre slovensko pootočit o par stupnov dolava alebo doprava aby si eliminoval signal ktory ti ruši madarov.Chyba,ktoru robiš je asi v tom,že anteny zlučuješ bez priepuste a odladenia rušiaceho signalu,ten može byt aj vcelku slaby ale pre uspokojivy prijem by mal bit rušiaci signal slabši minimalne o 20dB než signal žiadany a u DVB-T to žial bohu plati doslovne,často krat vyrazne pomože ak su v antenach neni zosilovače a takyto signal sa zluči a až potom zosilní vtedy je aj najúčinnejšie pootačavanie anten na najlepši prijem,no bez merača straviš vela času na streche ale to už je údel amatera bez merača,treba byt trpezlivy a nevzdavat to.Ak sa ti signal meni tak že niekedy je dobry inokedy nie,tak to je možno banalny problem a možno zložitejší.Ako banalny uvedem zo svojej praxe:Zakaznikovi sa stracal DVB-T signal aj 10 x za hodinu a po 17 hodine až do 07.hod rano mu všetko šlo pez poruchy,pričina bola ta,že v ceste antena visielač bol 80 metrovy žeriav,ktory ked sa otačal sposoboval odrazy a rušenie a ked skončila pracovna doba na stavbe žeriav natočili do polohy ktora nebranila prijmu,zavada zanikla dokončenim stavby teda demontažou žeriavu.Vhodne bi tež bolo kebi si si čo-to prečital z tohoto fora a potom pokračoval vyzbrojeny poznatkami a skusenostamy antennych "harcovnikov" ktori určite začinaly bez merakov a boli v rovnakej situacii namatkovo uvedem prispevky nick,danoo1,lubo32,jzaprel atd.atd./poradie je nahodne nech mi to prepača/
godzila22
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 5
Registrován: 11.září 2010 - 22:50

Re: MADARSKE DVB-T-VYSIELACE KANALI

Příspěvek od godzila22 »

Sorry chlapi , teraz pozeram ze ja mam madarov vlastne na kanali 68 . Tusim predtym boli na 63 , preto som pisal ze su na 63 aj teraz. No tak vcera aj dnes zasa sledovanie kanalov bez chyby , vsetko funguje , nic sa nerusilo navzajom. Ale ozaj sa stalo ze ti slovaci proste zmizli a pisalo bez signalu a po vytiahnuti madarskeho bananika alebo zosilovaca zo siete okamzite nabehli slovaci .Ale verim ze to proste este vypadne . Mas pravdu , najprv by som si mal precitat aj forum , stalo sa, vcera v noci som studoval a studoval a fakt to proste nieje iba tak spravne naladit a zapojit anteny na prijem dvb-t . To som ale zvedavy ako kazda babka bude behat na strechu a otacat antenami . Zlucovac mam uplne jednoduchy , ved mi ani nic ine neponukli a ja som do toho vol . Dalsia vec , ze ja mam anteny otocene skoro na GSM zosilovace signalu operatora, ktore su asi tak na 200 metrov odomna na streche na sidlisku . Takze ktovie ci nechytam len nejaky odraz dvb-t signalu , ale vravim obraz je dobry . Na porovnanie otec byva o 4 km dalej , ma antenu na povale rodinneho domu pod strechou a sila je 0% , ale kvalita 100% a obraz je krasne cisty .
Uživatelský avatar
sivko44
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 19
Registrován: 13.listopad 2006 - 16:41
satelitni prijimac: Amiko 8150
Bydliště: dole na Juhu

Re: MADARSKE DVB-T-VYSIELACE KANALI

Příspěvek od sivko44 »

Dnes som nahodil konečne Colorku (horizontálne) anténu so širokopásmovým zos.,bezchybný obraz zo Štúrova k.21 a maďarské prog. k62!!Použítý prijímač Deep SD H264pvr mpeg2-4. HD prog. nejdú...ale :book: ,keď zapnem EPG a prepínam šípkou doprava alebo do lava na HD prog., naskočia !!!! akurat je tam tabulka s epg.Toto keby sa dalo dať nejako preč ....skúšal to niekto???
vald
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 39
Registrován: 27.březen 2010 - 11:06

Re: MADARSKE DVB-T-VYSIELACE KANALI

Příspěvek od vald »

Sorry, že oživujem starú tému, ale dostal som stranícky úkol a rád by som poznal názory skúsených: Ide o dôchodkyňu, doteraz chytala M1, M2, TV2, RTLklub analógovo na klasickú Astu (širokopásmová, "sito") a chcela by (ak by sa dalo) chytať tie programy digitálne. TV s DVB-T tunerom má (Samsung) a má to aj MPEG4. Tie analógové stanice sú v žalostnej kvalite, ale má okrem toho aj DVB-T izbovú na príjem sk staníc. (STV, Mark. Joj)

Zaujímalo by ma teda:
1. akú anténu použiť na príjem maď. digitálnych staníc?
(je to v NR, ide o panelák na kopci, ale v okolí sú nejaké domy)

2. ako zlúčiť dve DVB-T antény aby nemusela stále meniť káble?
Ide o izbovú anténu zo vstavaným zosilňovačom, vybavenú adaptérom na 220V. (Idú na nej sk stanice vo výbornej kvalite)

Šlo by vlastne o zlúčenie dvoch DVB-T signálov - t.j. signálu MPEG2 zosilnený vstavaným zosilňovačom zo signálom MPEG4 z vonkajšej antény.
Poradí mi niekto prosím vhodné riešenie?
Díki moc za odpovede i za pochopenie.
jzaprel
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 95
Registrován: 15.listopad 2008 - 19:05
satelitni prijimac: každý mesiac iný

Re: MADARSKE DVB-T-VYSIELACE KANALI

Příspěvek od jzaprel »

Úloha na prvý pohlad jednoduchá,ale v skutočnosti dosť náročná.To čo to napíšem ,berte ako teoretickú úvahu,ale nie ako striktné riešenie.Jedná sa o zlúčenie dialkového príjmu a miestneho príjmu dvbt pri existencii silného miesteho anal.kanálu.Aká antena je vhodná,to je tažko radiť od stola.Ak je pole homogénne ,tak na maďarov by bola zrejme najlepšia kanálová antena 60-69 kanál z Unikomu Galanta-dlžka 1.56 m.( pri predpoklade príjmu madarských muxov na k 63,64 z Gerecse-vysielať budú z tejto kóty od 1.decembra).Ak je pole nehomogénne ,tak je vhodnejšie české husté velké sito, ktoré ale má tiež nevýhody plynúce z jej konštrukcie a vlastností.Použiť kanálový predzosilovač na skupinu kanálov 55 až 64( vyrába ich aj RTV , Teroz alebo aj VFTech).Preto kanály 55 až 64,lebo je možný teoreticky aj prakticky príjem z Budapešti na 55 a 62k.V budúcnosti sa plánuje vysielať aj z kóty Csoványos -800 m nedaleho slov hraníc.Takisto je možný príjem aj z Gyoru.
Na miestny príjem určite nepoužiť izbovú antenu zo zosilovačom,ale vonkajšiu antenu napr. mini LP Iskra 18DTT -dať vertikálne.Zlúčiť sa to dá mnohými spôsobmy.Ja môžem aj dalej iba teorizovať, v praxi to môže vypadať inak.Na vetvu hungary použiť priepusť na k 55 -64 a na sk vetvu použiť priepusť 21-50( kanál 50 je najvyšší plánovaný kanál v Nitre) a v tomto prípade použiť zosilovač s dvoma UHF vstupmy s reguláciou na vstupe.Nakolko signál na k21 je velmi silný,bude možno vhodnejšie zlúčiť ho mimo zosilovača cez zlučovač 21 + rest( alebo 21,48+ rest pre budúcnosť)
Alebo vyrovnať úrovne pred zlúčením a použiť dvojvstupový zlučovač 21-50 a 55-64.Bez merania sa naozaj nedá konkrétne radiť.Dá sa to urobiť aj bez meráku ,ale je to časovo velmi náročné a v konečnom dôsledku aj dovolím si povedať -urobené to bude určite nie najlepšie.Ked niekde idem urobiť merania do zložitejšieho prostredia,tak si zo sebou beriem aj štyri anteny,aby som mohol objektívne vyhodnotiť parametre príjmu. A podla tvojho popisu to zrejme je asi prostredie náročné na príjem(zástavba, domy na okolí)
univerzita
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 6
Registrován: 30.září 2010 - 21:48

Re: MADARSKE DVB-T-VYSIELACE KANALI

Příspěvek od univerzita »

Nazdar. Predom sa omluvam za pravopis. K prijmu magy.muxov. Ja v Komárne prijímam slov. mux na 21k. Kvalita výborná ele to je normálne. Magy. muxi z Gyoru na čes.sito. Kvalita výborná / ak je program na M1 alo Duna TV v HD tak proste paráda/ Ale chcel by som magy. prijímať z Gerecse od 1.dec aby sami uvolnil smer Wieden lebo mi naskočil aj niektorý rak. mux. Zapojene to mám do robeného kan. zlučovača a za nim mam 20db zos. Zos. som musel preto použiť lebo na prízemí som nemal dostatočný sig. Doteraz som mal Digi tv ale to sa nedá porovnať. Škoda že sa u nás nedali MPG4.
jzaprel
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 95
Registrován: 15.listopad 2008 - 19:05
satelitni prijimac: každý mesiac iný

Re: MADARSKE DVB-T-VYSIELACE KANALI

Příspěvek od jzaprel »

Možností ako zrealizovať dobre príjem dvbt z viacerých smerov je väčšinou viacej.Ale treba o tom rozhonúť až po zistení aspoň minimálnych úrovní signálov. A záleží aj o zdatnosti realizatóra.V niektorých lokalitách na juhozápadnom Slovensku (okolie galanta-bratislava -senec)sa už teraz relizujú sem tam aj príjmy zo štyroch štátov.Je to technicky aj finančne náročnejšie ,ale pri počte zásuviek 2 a viac je to ekonomicky výhodnejšie ako cez satelit.( bol by nutný HD satelit(pre madarský príjem v Mpeg4) s dvoma čítačkami -CONAX a IRDETO,ked ešte + rakúšania,tak ešte jeden Irdeto, + 3 prístupové karty-ORF,HELLO HD a SKYLINK- a to je len jedna tv zásuvka.
samuka
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 20
Registrován: 22.duben 2009 - 13:32
Bydliště: NR

Re: MADARSKE DVB-T-VYSIELACE KANALI

Příspěvek od samuka »

DVB-T Gerecse kanal: 63H- C multiplex, 64H- A multiplex
testovacia prevádzka spustená 14:25 hod. pondelok 22. novembra 2010
:)
peter 7
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 28
Registrován: 04.květen 2010 - 21:51
Bydliště: Sala sk

Re: MADARSKE DVB-T-VYSIELACE KANALI

Příspěvek od peter 7 »

Teraz som to skúsal: k63-sila 96%, kvalita 100%
k64-bez signálu
ale najhorsie je ,ze mi vypadol k64 aj z Kabhegyu,kde som to doteraz chytal na 98% (ze by to mohla byt iba náhoda?).
jetpilot
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 38
Registrován: 27.říjen 2008 - 16:04
Bydliště: Slovensko

Re: MADARSKE DVB-T-VYSIELACE KANALI

Příspěvek od jetpilot »

V Sturove k63 aj k64 Gerecse na izbovu antenu Strong uplne v perfektnej kvalite.
IPBox 9900HD, HDbox 9100, Ariva 100HD, Cryptobox Mini, Multifokus 4x, Skylink, freeSAT, Openbox SF-55, ROVER Master STC
samuka
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 20
Registrován: 22.duben 2009 - 13:32
Bydliště: NR

Re: MADARSKE DVB-T-VYSIELACE KANALI

Příspěvek od samuka »

Mne 63. k - 52
64.k - 51
ale antena nie je otocena na spravny smer, dufam ze po otoceni sa to zvysi nad 60% :)
univerzita
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 6
Registrován: 30.září 2010 - 21:48

Re: MADARSKE DVB-T-VYSIELACE KANALI

Příspěvek od univerzita »

Zdravím.Skušal niekto z okolia Komárna signál z Gerecse? Mám to nastavené na Gyor ale z Gerecse visielaju silnejším signálom tak som zvedaví.
jzaprel
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 95
Registrován: 15.listopad 2008 - 19:05
satelitni prijimac: každý mesiac iný

@ PETER ŠAĽA

Příspěvek od jzaprel »

V ktorej časti Šali a v akej výške prijímaš hu kanáli? Ja som meral signál na Robotníckej ,a tam je to dosť zatienené.
Odpovědět

Zpět na „DVB-T, DVB-T2, DVB-C, DVB-C2“