Zilina prijem CZ MPX

Pokrytie jednotlivých regiónov + cezhraničný príjem

Moderátoři: EnoSat, Steiner

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jeffino
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 200
Registrován: 11.leden 2012 - 9:48
Bydliště: okres Martin

Re: CZ MPX - Zilina

Příspěvek od Jeffino »

Ja sa veľmi ospravedlňujem, nemyslím to v zlom... Mám predstavu, chcel som počuť aj iný názor a možno techniku. Nič viac :)
TECHNIKA A OBVODY VYSOKÝCH FREKVENCIÍ
- Výroba a zlaďovanie štandardných komponentov anténnych rozvodov
- Výroba špeciálnych komponentov podľa požiadaviek
- Prelaďovanie komponentov
- Meranie rozvodov/komponentov profesionálnou meracou technikou
Uživatelský avatar
tvsystemy
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 42
Registrován: 17.červen 2013 - 18:14

Re: CZ MPX - Zilina

Příspěvek od tvsystemy »

Jeffino píše:Ja sa veľmi ospravedlňujem, nemyslím to v zlom... Mám predstavu, chcel som počuť aj iný názor a možno techniku. Nič viac :)
V pohode... V podstate je to vzdy o tom istom. Meracia antena (dipol), meraci pristroj a sledovanie zmien signalu na pristroji pri pohybe antenou vo zvolenom priestore (x, y, z). Ked najdem vhodne miesto s malo sa meniacim, resp. konstantnym EMP, mozem umiestnit aj dlhu kanalovku Yagi, resp iny typ anteny s velkym ziskom (tzn. antenu dlhsich rozmerov). V opacnom pripede sa pouzije kratsia antena, alebo sito. Kto sa chce hrat, anteny sfazuje vzhladom na vlnovu dlzku zelaneho kmitoctu. Ak je signal uspokojivy (jeho parametre) a mame aj rezervu, tak je prijem zabezpeceny, v opacnom pripade to mozno zabalit (s takouto instalaciou by som v prvom rade nebol spokojny ja a o uzivatelovi ani nehovorim). Alternativou je potom SAT, resp. kabel (IPTV) a pod.
ANTÉNNA A SAT TECHNIKA

http://www.tvsystemy.wbl.sk

ZA - KM - CA
Uživatelský avatar
tvsystemy
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 42
Registrován: 17.červen 2013 - 18:14

Re: CZ MPX - Zilina

Příspěvek od tvsystemy »

Discovery píše:Zaujimava diskusia. Myslim si ze kto chce tuto pracu robit profesionalne tak si zisti know-how aj mimo tohto fora + skusenosti pribudnu neskor samozrejme. Drviva vacsina su tu nadsenci ktori si to aj tak okusia pozapajat halabala ako sa im podari a po vikendoch vylepsovat svojpomocne ...takze tajnosti sa uz az tak velmo nenosia :)
Povedzme si otvorene, ani ludia z inych "fachov" len tak otvorene nedavaju navody k svojej praci a nevyzradzaju know-how. Vedomosti a skusenosti "predavaju", je to ich job a obziva. Inak by tej prace mali menej a niektori by to museli zabalit. Az tak nesuhlasim, ze tajnosti sa velmi nenosia. Kto ma chut sa v danom obore vzdelavat, nastuduje si a ziska si material a neskor pribudnu aj skusenosti. Ale nie je to hned, trva to isty cas a tiez to nie je zadarmo. Dnes by mnohi ludia chceli vsetko hned a bez namahy - zadat do google, atd... Ja som ochotny sa podelit o nejake info a aj poradit, vsetko ma vsak svoje limity, to musis uznat. A este si treba uvedomit, ze radit po nete ohladom prijmu signalu je vela krat blbost. Co funguje jednemu, tak susedovi o 15m nemusi... Neda sa jednoducho zovseobecnovat.
ANTÉNNA A SAT TECHNIKA

http://www.tvsystemy.wbl.sk

ZA - KM - CA
djdodiak
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 12
Registrován: 30.duben 2011 - 18:19

Re: CZ MPX - Zilina

Příspěvek od djdodiak »

Jeffino, co sa tyka DVB-T, je to jedna velka alchymia,ale o tom sa asi nemusime bavit. Neviem preco,ale vecsina ludi v ZA a okoli by chcelo vsetko za par supov aj napriek tomu,ze vysledok bude nedostacujuci, hlavne nech usetria. Velmi vela instalacii som robil napriklad na vychode, kde je oficialne financna schopnost nizsia ako v ZA a okoli, no ludia si za kvalitu boli ochotni zaplatit. Tu sa potom otvaraju moznosti pre tych, co robia plastove okna, satelity meraju pomocou CRT telky a vsetko dokopy :D Vsetko to polepia za par eur, len nech to chvilu funguje a dokonca tu posobil nejaky "odbornik", co robil DVB-T a sataky a uz ho niet, lebo predaval veci, ktore nakupil za doslova 40 eur a predaval 200 eur a vyssie. Najviac "odbornikov" pochadza udajne zo smeru KM a spol. :D Ale vraj to nie len v tomto fachu. Tym som chcel povedat len to,ze je tu kopec frajerov, co to robia a potom treba za nich len opravovat vsetko :ROFL:
Uživatelský avatar
Jeffino
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 200
Registrován: 11.leden 2012 - 9:48
Bydliště: okres Martin

Re: CZ MPX - Zilina

Příspěvek od Jeffino »

Môžem len súhlasiť, na druhej strane, aspoň máme čo opravovať :D
TECHNIKA A OBVODY VYSOKÝCH FREKVENCIÍ
- Výroba a zlaďovanie štandardných komponentov anténnych rozvodov
- Výroba špeciálnych komponentov podľa požiadaviek
- Prelaďovanie komponentov
- Meranie rozvodov/komponentov profesionálnou meracou technikou
Uživatelský avatar
tvsystemy
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 42
Registrován: 17.červen 2013 - 18:14

Re: CZ MPX - Zilina

Příspěvek od tvsystemy »

djdodiak píše:Jeffino, co sa tyka DVB-T, je to jedna velka alchymia,ale o tom sa asi nemusime bavit. Neviem preco,ale vecsina ludi v ZA a okoli by chcelo vsetko za par supov aj napriek tomu,ze vysledok bude nedostacujuci, hlavne nech usetria. Velmi vela instalacii som robil napriklad na vychode, kde je oficialne financna schopnost nizsia ako v ZA a okoli, no ludia si za kvalitu boli ochotni zaplatit. Tu sa potom otvaraju moznosti pre tych, co robia plastove okna, satelity meraju pomocou CRT telky a vsetko dokopy :D Vsetko to polepia za par eur, len nech to chvilu funguje a dokonca tu posobil nejaky "odbornik", co robil DVB-T a sataky a uz ho niet, lebo predaval veci, ktore nakupil za doslova 40 eur a predaval 200 eur a vyssie. Najviac "odbornikov" pochadza udajne zo smeru KM a spol. :D Ale vraj to nie len v tomto fachu. Tym som chcel povedat len to,ze je tu kopec frajerov, co to robia a potom treba za nich len opravovat vsetko :ROFL:
Vcelku súhlasím, avšak v poslednom čase som mal aj pozitívne skúsenosti. Zavolali ma len na SK Mux-y, po premeraní som vysvetlil, že môžu mať aj CZ z Lysej hory - naozaj dobrý signál - MER, BER a pod. na oboch MUX-och. To sa potom radosť pracuje. Na druhej strane, už som sa nadoladzoval parabol "home made a ala profi nastavených", u anten polske sita s "turbo" zosilňovačmi + zlúčenie prevedené širokopásmovými zlučovačmi a pod. Rozprávať za posledné roky by sa dalo veľa...
1.jpg
2.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
ANTÉNNA A SAT TECHNIKA

http://www.tvsystemy.wbl.sk

ZA - KM - CA
djdodiak
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 12
Registrován: 30.duben 2011 - 18:19

Re: CZ MPX - Zilina

Příspěvek od djdodiak »

Ufff...a to si sa kde dopatral ku takym hodnotam?? 8) Tak s takymi sa naozaj pracuje exkluzivne :Yahoo!:
Uživatelský avatar
Jeffino
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 200
Registrován: 11.leden 2012 - 9:48
Bydliště: okres Martin

Re: CZ MPX - Zilina

Příspěvek od Jeffino »

tvsystemy píše:
djdodiak píše:Jeffino, co sa tyka DVB-T, je to jedna velka alchymia,ale o tom sa asi nemusime bavit. Neviem preco,ale vecsina ludi v ZA a okoli by chcelo vsetko za par supov aj napriek tomu,ze vysledok bude nedostacujuci, hlavne nech usetria. Velmi vela instalacii som robil napriklad na vychode, kde je oficialne financna schopnost nizsia ako v ZA a okoli, no ludia si za kvalitu boli ochotni zaplatit. Tu sa potom otvaraju moznosti pre tych, co robia plastove okna, satelity meraju pomocou CRT telky a vsetko dokopy :D Vsetko to polepia za par eur, len nech to chvilu funguje a dokonca tu posobil nejaky "odbornik", co robil DVB-T a sataky a uz ho niet, lebo predaval veci, ktore nakupil za doslova 40 eur a predaval 200 eur a vyssie. Najviac "odbornikov" pochadza udajne zo smeru KM a spol. :D Ale vraj to nie len v tomto fachu. Tym som chcel povedat len to,ze je tu kopec frajerov, co to robia a potom treba za nich len opravovat vsetko :ROFL:
Vcelku súhlasím, avšak v poslednom čase som mal aj pozitívne skúsenosti. Zavolali ma len na SK Mux-y, po premeraní som vysvetlil, že môžu mať aj CZ z Lysej hory - naozaj dobrý signál - MER, BER a pod. na oboch MUX-och. To sa potom radosť pracuje. Na druhej strane, už som sa nadoladzoval parabol "home made a ala profi nastavených", u anten polske sita s "turbo" zosilňovačmi + zlúčenie prevedené širokopásmovými zlučovačmi a pod. Rozprávať za posledné roky by sa dalo veľa...
1.jpg
2.jpg
Naozaj super parametre!!! Kde to v Žiline máme? Ak ostanú také parametre aj po zlúčení so SVK muxami, si frajer :)
TECHNIKA A OBVODY VYSOKÝCH FREKVENCIÍ
- Výroba a zlaďovanie štandardných komponentov anténnych rozvodov
- Výroba špeciálnych komponentov podľa požiadaviek
- Prelaďovanie komponentov
- Meranie rozvodov/komponentov profesionálnou meracou technikou
djdodiak
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 12
Registrován: 30.duben 2011 - 18:19

Re: CZ MPX - Zilina

Příspěvek od djdodiak »

Toto v Ziline priamo nebude....si myslim. :roll: Minule som na Vlkoch dosiahol zhruba o tretinu mensie parametre. Po zosileni kanalovym zosikom to bolo samozrejme lepsie,ale vyssie uvedene hodnoty mi skor pridu niekde okolo Cadce. V jednej dedine, uz ani neviem v ktorej to bolo, sa mi raz tak zadarilo :) Ale mozem sa mylit, nech sa autor vyjadri :unknown:
Uživatelský avatar
tvsystemy
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 42
Registrován: 17.červen 2013 - 18:14

Re: CZ MPX - Zilina

Příspěvek od tvsystemy »

djdodiak píše:Toto v Ziline priamo nebude....si myslim. :roll: Minule som na Vlkoch dosiahol zhruba o tretinu mensie parametre. Po zosileni kanalovym zosikom to bolo samozrejme lepsie,ale vyssie uvedene hodnoty mi skor pridu niekde okolo Cadce. V jednej dedine, uz ani neviem v ktorej to bolo, sa mi raz tak zadarilo :) Ale mozem sa mylit, nech sa autor vyjadri :unknown:
Ta včerajšia reakcia s uff sa mi páčila viac :D . Tieto hodnoty signálov sú namerané už pri TV, sú dosiahnuté už po spracovaní, t.j. zlučenie s Krížavou, použitie nejakých tých filtrov, predsosilňovača, 25m kábla s dvoma spojkami, bez použitia linkového zosilňovača. Podotýkam, že na pasívnej meracej anténe som nameral intenzitu cca 43-45 dBuV a ostatné parametre boli exkluzívne. Po použití predzosilňovača sa parametre o trochu zlepšili. Miesto inštalácie nie je pri Čadci, ale tesne pri Žiline - v Rosine :). Proste dobrý terénny profil, atď.
ANTÉNNA A SAT TECHNIKA

http://www.tvsystemy.wbl.sk

ZA - KM - CA
Uživatelský avatar
tvsystemy
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 42
Registrován: 17.červen 2013 - 18:14

Re: CZ MPX - Zilina

Příspěvek od tvsystemy »

Jeffino píše:Naozaj super parametre!!! Kde to v Žiline máme? Ak ostanú také parametre aj po zlúčení so SVK muxami, si frajer :)
Práve že to už je po zlúčení s SK Muxami :D
ANTÉNNA A SAT TECHNIKA

http://www.tvsystemy.wbl.sk

ZA - KM - CA
Uživatelský avatar
Jeffino
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 200
Registrován: 11.leden 2012 - 9:48
Bydliště: okres Martin

Re: CZ MPX - Zilina

Příspěvek od Jeffino »

Tak to je naozaj super. Otázka je, aké boli parametre pred zlúčením, to by mohlo byť zaujímavé ;)
TECHNIKA A OBVODY VYSOKÝCH FREKVENCIÍ
- Výroba a zlaďovanie štandardných komponentov anténnych rozvodov
- Výroba špeciálnych komponentov podľa požiadaviek
- Prelaďovanie komponentov
- Meranie rozvodov/komponentov profesionálnou meracou technikou
djdodiak
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 12
Registrován: 30.duben 2011 - 18:19

Re: CZ MPX - Zilina

Příspěvek od djdodiak »

Jaaaj, ja som myslel, co mi realne neslo do hlavy, ze to si to mal priamo na antene bez nejakeho predzosika. Rosina a Visnove je vhodne miesto pre prijem CZ a SK. Preto som sa divil, lebo v ZA a okoli sa da bez zosilenia max. tych 40 - 45 dBuV...teda aspon mne sa viac namerat nepodarilo. Pokial sa tam prida vhodny predzosik, tak to ide len taky fukot :D Teraz to neber, ze vyzvedam, len posledne, ked som robil v Rosine SK a CZ muxy, tak som zosilil iba Cechov a pred zlucenim som to mal uplne idealne vyrovnane. Ci sa aj tebe podarilo zlucit SK bez predzosiku. Na Iskre 43-ke som mal z Krizavy cisto na antene skoro 75dBuV. :good:
Lebo minule si sa tu stazoval,ze know-how sa len tak neposuva, co je logicke, len ma zaujima,ci si tam mal v Rosine podobny pripad. :)
Uživatelský avatar
tvsystemy
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 42
Registrován: 17.červen 2013 - 18:14

Re: CZ MPX - Zilina

Příspěvek od tvsystemy »

A takéto niečo sa dá dosiahnúť v Závodí - je to merané na TV zásuvke, na druhej zásuvke boli hodnoty o cca 6-7 dB vyššie. Podotýkam, že na každý CZ mux bola použitá iná anténa, bolo to zlúčené s SK muxami, zvod od anténneho stožiaru (krabice) po prvú TV bol cez 50m koaxu, druhá TV +10m koaxu navyše. Táto inštalácia bola taká dobrá chuťovka, komponentov som musel použiť viac...
1-zavodie.jpg
2-zavodie.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
ANTÉNNA A SAT TECHNIKA

http://www.tvsystemy.wbl.sk

ZA - KM - CA
Uživatelský avatar
tvsystemy
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 42
Registrován: 17.červen 2013 - 18:14

Re: CZ MPX - Zilina

Příspěvek od tvsystemy »

djdodiak píše:Jaaaj, ja som myslel, co mi realne neslo do hlavy, ze to si to mal priamo na antene bez nejakeho predzosika. Rosina a Visnove je vhodne miesto pre prijem CZ a SK. Preto som sa divil, lebo v ZA a okoli sa da bez zosilenia max. tych 40 - 45 dBuV...teda aspon mne sa viac namerat nepodarilo. Pokial sa tam prida vhodny predzosik, tak to ide len taky fukot :D Teraz to neber, ze vyzvedam, len posledne, ked som robil v Rosine SK a CZ muxy, tak som zosilil iba Cechov a pred zlucenim som to mal uplne idealne vyrovnane. Ci sa aj tebe podarilo zlucit SK bez predzosiku. Na Iskre 43-ke som mal z Krizavy cisto na antene skoro 75dBuV. :good:
Lebo minule si sa tu stazoval,ze know-how sa len tak neposuva, co je logicke, len ma zaujima,ci si tam mal v Rosine podobny pripad. :)
Iba konštatoval, nesťažoval...:)
Napr. v Zástraní blízko kostola sa dajú namerať ešte lepšie parametre - priamy výhľad na Lysú horu. V Rosine netrebalo zosilňovať SK z Krížavy, 32.k mal pri TV cez 62 dBuV, 35.k mal cez 50 dBuV a 52.k mal cca 62 dBuV.
ANTÉNNA A SAT TECHNIKA

http://www.tvsystemy.wbl.sk

ZA - KM - CA
djdodiak
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 12
Registrován: 30.duben 2011 - 18:19

Re: CZ MPX - Zilina

Příspěvek od djdodiak »

No niekedy mi ten 35 kanal robi vrasky na cele :x
Uživatelský avatar
tvsystemy
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 42
Registrován: 17.červen 2013 - 18:14

Re: CZ MPX - Zilina

Příspěvek od tvsystemy »

djdodiak píše:No niekedy mi ten 35 kanal robi vrasky na cele :x
Dá sa aj s tým pracovať, len treba dávať pozor pri zlučovaní. Výkon na 35.k je na Krížave ozaj žalostný. Taká významná kóta a také výkony...
3.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
ANTÉNNA A SAT TECHNIKA

http://www.tvsystemy.wbl.sk

ZA - KM - CA
Uživatelský avatar
Jeffino
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 200
Registrován: 11.leden 2012 - 9:48
Bydliště: okres Martin

Re: CZ MPX - Zilina

Příspěvek od Jeffino »

Inak páni, viete čo sa stane s krivkou selektivity kanálového zlučovača (ktorého ladený obvod vám naladili na profi mašine) po pripojení koaxiálneho kábla?

Prípadne čo sa stane s krivkou selektivity pasívneho kanálového priepustu?

Pri analógu, kde bola v jednom kanáli nosná obrazu a zvuku to podľa mňa veľmi nevadilo... Ale ako to ovplyvní tých "x" nosných rozložených v jednom kanáli, ťažko povedať, vec na diskusiu. Zamysleli ste sa niekedy nad takým niečím? ;)
TECHNIKA A OBVODY VYSOKÝCH FREKVENCIÍ
- Výroba a zlaďovanie štandardných komponentov anténnych rozvodov
- Výroba špeciálnych komponentov podľa požiadaviek
- Prelaďovanie komponentov
- Meranie rozvodov/komponentov profesionálnou meracou technikou
djdodiak
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 12
Registrován: 30.duben 2011 - 18:19

Re: CZ MPX - Zilina

Příspěvek od djdodiak »

Samozrejme,ze sa s tym da pracovat, len trosku nechapem tu logiku. :o Vazne uvazujem nad tym, ze si dam nieco na to v TN vyrobit. Pokial je priamy vyhlad na Krizavu, je to viac-menej v pohode, no su miesta, kde ten prvy mux je naozaj slaby a zo Stranika tlaci 32 kanal. :x
Uživatelský avatar
tvsystemy
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 42
Registrován: 17.červen 2013 - 18:14

Re: CZ MPX - Zilina

Příspěvek od tvsystemy »

djdodiak píše:Samozrejme,ze sa s tym da pracovat, len trosku nechapem tu logiku. :o Vazne uvazujem nad tym, ze si dam nieco na to v TN vyrobit. Pokial je priamy vyhlad na Krizavu, je to viac-menej v pohode, no su miesta, kde ten prvy mux je naozaj slaby a zo Stranika tlaci 32 kanal. :x
Boli časy, keď to s 32.k vyzeralo takto:
32.k-01.jpg
Dnes sú to iba spomienky, SFN realita je podobná takejto:
32.k-02.jpg
A v okolí Bytče to je ešte zaujímavejšie, pretože tam sa mieša na 32.k a 52.k viacero TX-ov...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
ANTÉNNA A SAT TECHNIKA

http://www.tvsystemy.wbl.sk

ZA - KM - CA
Odpovědět

Zpět na „DVB-T regióny“