MMDS Nitra (Obecné siete) 2100-2300 MHz V

Pokrytie jednotlivých regiónov + cezhraničný príjem

Moderátoři: EnoSat, Steiner

Odpovědět
Uživatelský avatar
jopo33
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 686
Registrován: 06.leden 2009 - 16:14
Bydliště: Michalovce

MMDS Nitra (Obecné siete) 2100-2300 MHz V

Příspěvek od jopo33 »

Z vysielača sa vysiela MMDS volne, Nitra ZOBOR ma dosah asi 30km. Vyžarovacie diagrami však nepoznam ani vykony. Na prijem sa použivaju stare anteny california ktore služili na UPC v Bratislave, ale aj klasicke konvertory MMDS, avšak pozor na frekvenčne pasmo 2100-2300 MHz!!! na konverore je to napisane na ktore je pasmo a antena musi byť otočene vertikalne o 90 stupnov, inač to nepojde podobne ako antena na terestrialny prijem. Su konvertory ktore konvertoruju do kabloveho S-pasma, su aj take ktore konvertoruju do UHF pasma. Na prijem sa použivaju klasicke skrinky na DVB-T ktore sa použivaju aj na klasicky terestrialny prijem, ale pozor prijimač musi umožnovať manualne zadavanie frekvencii, ak ste kupili konvertor ktory konvertoruje do S pasma. Vhodne su na to prijimače DI-WAY, FTE115 a mnohe dalšie, ktore umožnuju manualne zadavanie frekvencii, nie však všetky. Vyhodnejšie sa preto podla mna javy konvertorovanie do UHF pasma. Totiž to niektore prijimače ani nevedia pracovať vo VHF pasme preto ked to nezachytite može byť navine prave prijimač, ktory vo VHF pasme nejde a neumožnuje manualne zadavanie frekvencii. S prenosnych teliek funguje SENCOR 6712T, tato telka umožnuje zadavanie frekvencii manualne. Do oblasti zarušeneneho sa hodi viac konvertor ktory ma na vstupe komorkove filtre, je však drahši rušenie može prenikat napr. zo stožiara mobilneho operatora. Do oblasti kde je slaby prijem pomože vloženie konvertora skratenej kalifornie do ohniska paraboly na satelitny prijem. Ohnisko v parabole však treba najsť a postupovať sa da takto: v strede paraboly vyvrtame dieru, kupime si dlhu tyč na ktorej su zavity po celej tyči a 2 matky, na koniec tej tyče primontujeme KONVERTOR ako ho prichytime to je naša vec, zručny človek si poradi, parabolu nasmerujeme na žiadany vysielač a postupnym uťahovanim pripadne povolovanim zavytovej tyče najdeme ohnisko v parabole. Na skrinke si dame zobraziť uroven signalu a po uvolnovani alebo doťahovani tyče v ktorej polohe bude signal najsilnejši v tejto zafixujeme a mame ohnisko paraboly. Ak sa vklada do paraboly kalifornia v CSAT sa da kupiť špecialny na najdenie ohniska pre californiu. Calirornia sa však skracuje a nechavaju sa na nej len 3 kružky. Priklad ako vpisovať frekvenciu: trebars konvertor AB 3819 (2,1 - 2,3 GHz) konvertoruje do pasma 150 MHz-350 MHz a mi v tomto rozpeti zapisujeme frekvencie manualne napr. 151 MHz a pozrieme či nenabehol na ukazovateli signal až dojdeme k 350 MHz, pokial prijimač zobrazi signal dame vyhladať tak sa to manualne ma hladať postupnym zadavanim frekvecie, ale aj na ine frekvencie konvertory konvertuju, to som len dal priklad pri konvertore by malo byť na nom napisane na ake frekvecie konvertoruje, širku pasma treba zvoliť 8 MHz. Niektore prijimače a je ich dosť taketo zadavanie frekvencii neumožnia a ani nezobrazia uroven vo VHF pasme. A tu su frekvencie ktore možu pomocť pri hladani S-kanalov. Ak mate klasiku Californiu na UPC, treba manuálne zadávať frekvencie 258, 266, 274, 282, 290, 298, 314, 322, 330 a 338 MHz a šírku pásma 8MHz,
ostatné parametre: FFT 2K, GI 1/32, FEC 7/8.
Naposledy upravil(a) jopo33 dne 24.listopad 2011 - 17:18, celkem upraveno 7 x.
nikdy nehovor ze sa nieco neda, lebo stale sa najde blbec co nevie ze sa neda a urobi to .
Uživatelský avatar
jopo33
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 686
Registrován: 06.leden 2009 - 16:14
Bydliště: Michalovce

Re: MMDS Nitra a MMDS Pieštany 2100-2300mhz

Příspěvek od jopo33 »

Programova ponuka NITRA-ZOBOR:
Nitrička, Joj, JojPlus, TA3, Fashion, TV8, Nova, PrimaCool, Musiq1, Nautik, Lux, McBox, Patriot, Film+, STV2, STV1, Óčko, NovaCinema, CSfilm, ČT1, Markíza, Prima, Doma, Spektrum, Paprika, Minimax, Sport1, SpektrumHome, Eurosport, MTVmusic, Discovery, ZoneReality, MTV dance, Nickelodeon, Sport5
-prevackovaťel TV NITRICKA

Programova ponuka Pieštany Červená veža 221m+cca30m[17E5020 48N3449]:
STV1,2,3, Markíza, TV doma, JoJ, JoJ Plus, TA3, TV LUX, Musiq box, Telenet, ČT1, ČT2, ČT4, ČT24, Nova, Nova Cinema, Prima, Prima COOL, Prima love, TV Barrandov, ORF1, ORF2, ORF2-W, ATV
-prevackovatel infotel
nikdy nehovor ze sa nieco neda, lebo stale sa najde blbec co nevie ze sa neda a urobi to .
vili1
Odborník
Odborník
Příspěvky: 392
Registrován: 22.prosinec 2007 - 18:47

Re: MMDS Nitra a MMDS Pieštany 2100-2300mhz

Příspěvek od vili1 »

no ja som to testol byvam asi 30 km od Nitri signal nieje stabylny kolise mam priami vyhlad na Zobor skusal som kaliforniu osadit aj do paraboli aj do sita stabylitu som ani v jednom pripade nedosiahol inac naladit sa to da aj na plazme Panasonic aj na edisione 2v1 frekvencie treba nastavit rucne skoda ponuka je celkom slusna ak budem mat moznost esteto testnem niekde v okoli
Uživatelský avatar
jopo33
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 686
Registrován: 06.leden 2009 - 16:14
Bydliště: Michalovce

Re: MMDS Nitra a MMDS Pieštany 2100-2300mhz

Příspěvek od jopo33 »

pozor však na kaliforniu aj ona ma vertikalnu a horizontalnu polarizaciu j ked ma prvky v tvare kruhu na antene je označenie H1,V1 AK TA POLARIZACIA NIEJE SPRAVNE OTOčENA O 30DB IDE SIGNAL DOLE. ak davaš kaliforniu do ohniska paraboli musi mať len 3 prvky a treba presne pohladať ohnisko v parabole a skusiť aj antenu premiestniť na ine miesto uš mi jeden pan pisal že nevedel že aj tato antena ma obe polarizacie
nikdy nehovor ze sa nieco neda, lebo stale sa najde blbec co nevie ze sa neda a urobi to .
Uživatelský avatar
vyspe
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 143
Registrován: 30.duben 2010 - 17:52

Re: MMDS Nitra a MMDS Pieštany 2100-2300mhz

Příspěvek od vyspe »

V okolí trnavy-Ružindol,Suchá n.Parnou je vidieť na strechách množstvo
mmds kompletov pozostávajúcich zo sat paraboly 90 cm osadených anténou
california tzv. vrták.California u týchto antén je osadená v držiaku pre lnb,pričom parabola je namontovaná na rúru tzv.hore nohami ,čiže lnb držiak je hore a nie dolu ako na obrázku.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
vili1
Odborník
Odborník
Příspěvky: 392
Registrován: 22.prosinec 2007 - 18:47

Re: MMDS Nitra a MMDS Pieštany 2100-2300mhz

Příspěvek od vili1 »

no samozrejme viem co je V a H s prijmom MMDS som zacal uz niekedy v 96 roku hoci byvam od blavy cca100 km uz vtedy som mal kaliforniu osadenu v 100 cm parabole nebolo to bovie co ale HBO slo zadara samozrejme ze som nemeral na jednom mieste mam inetfinder viem ze to neni profi ale pre moje potreby staci mam to len ako konicka
Uživatelský avatar
jopo33
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 686
Registrován: 06.leden 2009 - 16:14
Bydliště: Michalovce

Re: MMDS Nitra a MMDS Pieštany 2100-2300mhz

Příspěvek od jopo33 »

pišeme o mmds vysielane formatom dvb-t volne
nikdy nehovor ze sa nieco neda, lebo stale sa najde blbec co nevie ze sa neda a urobi to .
Uživatelský avatar
mmiriboy
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1869
Registrován: 30.srpen 2009 - 21:02
Bydliště: okr. Nitra

Re: MMDS Nitra a MMDS Pieštany 2100-2300mhz

Příspěvek od mmiriboy »

Zdar, chlapi!
A nemá niekto z vás čiste náhodou jednu takúto anténu nazvyš? Mal by som záujem o kúpu. V Nitre to ide myslím v pásme 2,1 - 2,3 GHz. Vopred díky za odpoved' cez SZ!
VU+ DUO 4K SE
Dreambox One UHD Combo
Gigablue UHD Trio 4K
Qviart Lunix CO & 4K
Formuler F4 Turbo Combo 2ks
Paraboly: E-85+120
28,2°+19,2°+13°+9°+4,8°E+0,8°W & 16°+23,5°E
SmartQuad LNBTitanium 0,1dB & LNB GI208+ octo &
MegasatQuad LNB 0,1dB
dano01
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 137
Registrován: 27.květen 2008 - 12:00

Re: MMDS Nitra a MMDS Pieštany 2100-2300mhz

Příspěvek od dano01 »

Tak som :book: ohľadne MMDS, MVDS:

MMDS (Multichanel Multipoint Distribution System) je už pomaličky končiacim systémom na distribúciu televízneho signálu. Pôvodne bol tento systém vytvorený pre vysielanie v norme PAL, rozdiel oproti klasickému vysielaniu je v tom, že na šírenie sa nepoužíva bežné televízne pásmo (48,5 – 862 MHz), ale kmitočty o niečo vyššie – 2,2 – 2,3 (2,1 – 2,3) GHz alebo 2,5 – 2,7 GHz.

Systém MVDS (Microwave Video Distribution System) je modernejšia verzia klasického systému MMDS. Digitálne vysielanie MVDS má výhodu v tom, že umožňuje prenos vyššieho počtu TV programov v digitálnej podobe, prenos HD vysielania a tiež podporu pre zavedenie vysokorýchlostného internetu.
:poklona:
Uživatelský avatar
jopo33
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 686
Registrován: 06.leden 2009 - 16:14
Bydliště: Michalovce

Re: MMDS Nitra a MMDS Pieštany 2100-2300mhz

Příspěvek od jopo33 »

Do tej tranavy asi doleti pieštansky vysielač antena parabola je naopak asi preto lebo inač by sa na parabole nedala nastavyť spravna elevacia predsalen družice su vyšie jak terestrialny vysielač
nikdy nehovor ze sa nieco neda, lebo stale sa najde blbec co nevie ze sa neda a urobi to .
Uživatelský avatar
vyspe
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 143
Registrován: 30.duben 2010 - 17:52

Re: MMDS Nitra a MMDS Pieštany 2100-2300mhz

Příspěvek od vyspe »

Osobne by som anténu typu vrták nedoporučoval pre značnú hrozbu zarušenia.Konkrétne v BA a okolí dnes už bez konvertora s komôrkovými filtrami
a antiradarovou strieškou takmer nemožno signál MMDS používať.
Uvaha či je MMDS končiacím sýstémom nie je vecne správná v globále.Sú
krajiny,kde má systém MMDS stúpajúci trend /napr.UPC IRELAND/,naopak slovensko v tendri o frekvencie MMDS bolo takmer bez záujemcu-UPC prejavilo záujem,SATRO nie.Majiteľ spoločnosti SATRO nechce o budúcnosti
príbuzných projektov poskytnúť konkrétne informácie s odôvodnením utajovania
komerčných zámerov pred konkurenciou a tiež pre nejasnosť s frekvenciou 2600 MHz o ktorú má záujem napr. mobilný operátor.
SATRO sa vyjadruje na margo MMDS aj tým,že ponúkať len televízne programy
je v dnešnej dobe neperspektívné a ak chce konkurovať tak internetom a televíznym programom,toto však možno docieliť systémom MVDS a nie MMDS.
Uživatelský avatar
jopo33
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 686
Registrován: 06.leden 2009 - 16:14
Bydliště: Michalovce

Re: MMDS Nitra a MMDS Pieštany 2100-2300mhz

Příspěvek od jopo33 »

diskusia k nitranskej mmds: TU a aj TU
nikdy nehovor ze sa nieco neda, lebo stale sa najde blbec co nevie ze sa neda a urobi to .
LaaLaa
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 58
Registrován: 30.prosinec 2010 - 17:00

Re: MMDS Nitra a MMDS Pieštany 2100-2300mhz

Příspěvek od LaaLaa »

dano01 píše:Tak som :book: ohľadne MMDS, MVDS
MMDS x MVDS není o tom jestli je to analogové nebo digitální, ale především o frekvencích. MMDS je jak píšeš, pro MVDS jsou rezervována pásma 12, 43 a 46 GHz.
dano01
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 137
Registrován: 27.květen 2008 - 12:00

Re: MMDS Nitra a MMDS Pieštany 2100-2300mhz

Příspěvek od dano01 »

Áno, pre MVDS boli rezervované vyššie frekvencie... Ďakujem za upresnenie :thankyou:
Uživatelský avatar
maolynx
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 23
Registrován: 06.červenec 2011 - 22:45
satelitni prijimac: ant. Iskra DTX-92F + 16dB
Bydliště: okr. Pezinok
Kontaktovat uživatele:

Re: MMDS Nitra a MMDS Pieštany 2100-2300mhz

Příspěvek od maolynx »

Našiel som na stránkach Satro, že oni používajú MVDS pre nové služby (TV aj Internet) na frekvencii 12GHz.
Naposledy upravil(a) maolynx dne 28.listopad 2011 - 21:51, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
jopo33
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 686
Registrován: 06.leden 2009 - 16:14
Bydliště: Michalovce

Re: MMDS Nitra a MMDS Pieštany 2100-2300mhz

Příspěvek od jopo33 »

Na prijem sa použiva DVB-C prijimač a špecialny konvertor. Presnejšie by to mohol vysvetliť ten kto to ma realizovane.
nikdy nehovor ze sa nieco neda, lebo stale sa najde blbec co nevie ze sa neda a urobi to .
Uživatelský avatar
mmiriboy
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1869
Registrován: 30.srpen 2009 - 21:02
Bydliště: okr. Nitra

Re: MMDS Nitra a MMDS Pieštany 2100-2300mhz

Příspěvek od mmiriboy »

Chlapi, zohnal som si anténu typu "California" určenú pre pásmo 2,1 - 2,3 GHz, bývam cca 15 km od vysielača Zobor, mám priamy výhľad.
Môj problém spočíva v tom, že táto anténa už bola upravovaná pre vloženie do MMDS sita, čiže je skrátená. Ale keďže, ja nechcem použiť MMDS sito a to z dôvodov "priestorových", chcel by som od Vás, či by sem niekto nehodil nákres z podrobnými rozmermi vrtáka (pozri "orientačne" príklad - inak na mojom obr. je vrták pre 2,5 - 2,7GHz ), ale ja mám na mysli originál - ešte neupraveného (neskráteného) pre túto anténu, čiže vrtáku pre pásmo 2,1 - 2,3 GHz. Tieto vrtáky sa líšia rôznymi roztečmi medzi jednotlivými direktormi- "prstencami". Môž byť napr. originál "MMDS California" od UPC Bratislava.
Inak momentálne "z Californiou" mám signál, ale signál sa rozpadáva, kostičkuje a anténa je namontovaná klasicky, bez prídavných vylepšení (až na ten jej vrták :-) )!
Vopred Vám ďakujem!
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
VU+ DUO 4K SE
Dreambox One UHD Combo
Gigablue UHD Trio 4K
Qviart Lunix CO & 4K
Formuler F4 Turbo Combo 2ks
Paraboly: E-85+120
28,2°+19,2°+13°+9°+4,8°E+0,8°W & 16°+23,5°E
SmartQuad LNBTitanium 0,1dB & LNB GI208+ octo &
MegasatQuad LNB 0,1dB
Uživatelský avatar
jopo33
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 686
Registrován: 06.leden 2009 - 16:14
Bydliště: Michalovce

Re: MMDS Nitra a MMDS Pieštany 2100-2300mhz

Příspěvek od jopo33 »

neviem či ti tie rozmery niekto da aj vyroba toho vrtaka by nebola zrovna jednoducha skusil by som direktorovu radu z YAGI anteny trebars 12 prvkovej prepočitať na toto pasmo a aj vyroba by bola jednoduchšia neviem či by to fungovalo neprerabal som to ešte tak ale malo by.
nikdy nehovor ze sa nieco neda, lebo stale sa najde blbec co nevie ze sa neda a urobi to .
Uživatelský avatar
mmiriboy
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1869
Registrován: 30.srpen 2009 - 21:02
Bydliště: okr. Nitra

Re: MMDS Nitra a MMDS Pieštany 2100-2300mhz

Příspěvek od mmiriboy »

Vďaka za odpoveď!
Skúsim to vyrátať, tak ako vravíš, ale s tým, že v praxi použijem radšej prstence, namiesto klasických tyčiek - direktorov - samozrejme priemer a iné...., okopírujem z 2,5-2,7 GHz vrtáka. Čo sa týka samotnej výroby v tom nevidím nejaký veľký problém, v práci, na dielni, to zmákneme. :)
Ale keby sa niekto predsa len "zľutoval" a hodil sem rozmery, tak by som mu bol veeeľmi povďačný!
:roll:
VU+ DUO 4K SE
Dreambox One UHD Combo
Gigablue UHD Trio 4K
Qviart Lunix CO & 4K
Formuler F4 Turbo Combo 2ks
Paraboly: E-85+120
28,2°+19,2°+13°+9°+4,8°E+0,8°W & 16°+23,5°E
SmartQuad LNBTitanium 0,1dB & LNB GI208+ octo &
MegasatQuad LNB 0,1dB
Uživatelský avatar
maolynx
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 23
Registrován: 06.červenec 2011 - 22:45
satelitni prijimac: ant. Iskra DTX-92F + 16dB
Bydliště: okr. Pezinok
Kontaktovat uživatele:

Re: MMDS Nitra a MMDS Pieštany 2100-2300mhz

Příspěvek od maolynx »

Keď sa cez víkend dostanem k tej anténe, tak to pomerám. Neviem akú to vyžaduje presnosť ? Ale je to len taký "hrubší" odliatok tak snáď 0,5 mm by nemal byť problém a pravítko by malo stačiť.
Neviete niekto prečo to má kruhové direktory ? Pri MMDS sa používa niejaká neštandardná polarizácia ?
Odpovědět

Zpět na „DVB-T regióny“