Vaše skúsenosti z Parabola 85Fe multibeem + 5x LNB držiak?!

Moderátoři: EnoSat, fuzak

Odpovědět
Uživatelský avatar
revis
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3032
Registrován: 05.únor 2007 - 16:38
satelitni prijimac: vsetky
Bydliště: okr.Prievidza

Re: Vaše skúsenosti z Parabola 85Fe multibeem + 5x LNB držia

Příspěvek od revis »

asi to mas zle nastavene. tam sice nieje bohvieaky signal, ale nemoznost naladit niektore TP hovori o zlom nastaveni .
staryblasko
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 11
Registrován: 04.prosinec 2013 - 8:07

Re: Vaše skúsenosti z Parabola 85Fe multibeem + 5x LNB držia

Příspěvek od staryblasko »

trnovecm, ak chces mat normaly prijem zo 16E, TP antiksat, tak tvoju offset 105cm nastavis nastred 16E a ostatne silhas.
Uživatelský avatar
trnovecm
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 111
Registrován: 11.duben 2009 - 5:10

Re: Vaše skúsenosti z Parabola 85Fe multibeem + 5x LNB držia

Příspěvek od trnovecm »

staryblasko píše:trnovecm, ak chces mat normaly prijem zo 16E, TP antiksat, tak tvoju offset 105cm nastavis nastred 16E a ostatne silhas.
Ja nechcem nič prehadzoval len som chcel vediet ako je stym signálom
SAMSUNG UE40EH5450 ,parabola E-85 multifocus, OPENBOX AS4 K Pro, parabola 105,FORMULER F4 TURBO,HD-BOX FS-9105+ Sky Link,53,0°E/56,0°E/23,5°E/19,2°E/13,0°E/01,0°W
Uživatelský avatar
Radkoslav2
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 141
Registrován: 03.září 2010 - 1:21
Bydliště: Bratislava

Re: Vaše skúsenosti z Parabola 85Fe multibeem + 5x LNB držia

Příspěvek od Radkoslav2 »

Hosi, iba tak sa blbo opytam: Preco chcete na svojej parabole aj 16E, ked mate 23.5 aj 0.8? Je tam nieco, kvoli comu sa to oplati, alebo len pre to potesenie opat nieco ladit a skumat? Dik :)
VU+ Ultimo 4K: DVB-S2 + DVB-T2, 1TB HDD, R.I.P. Xpeed LX3
FTE AL 105: 13°E, 19.2°E, 23.5°E a 28.2°E
50" plazma Panasonic Viera
Uživatelský avatar
w.o.l.f.
Expert fóra
Expert fóra
Příspěvky: 946
Registrován: 26.únor 2010 - 18:39
Bydliště: Ostravsko

Re: Vaše skúsenosti z Parabola 85Fe multibeem + 5x LNB držia

Příspěvek od w.o.l.f. »

@Radkoslav2,
ohlášen je nějaký FTA promo provoz na konec měsíce, tak proč to nezkoušet. jak to bude vypadat v tomto "ostřejším" testu je otázka.
zgemma h7s, Vu+solo2, t-90 4°W-39°E
Uživatelský avatar
Radkoslav2
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 141
Registrován: 03.září 2010 - 1:21
Bydliště: Bratislava

Re: Vaše skúsenosti z Parabola 85Fe multibeem + 5x LNB držia

Příspěvek od Radkoslav2 »

OK, dakujem za info ;-)
VU+ Ultimo 4K: DVB-S2 + DVB-T2, 1TB HDD, R.I.P. Xpeed LX3
FTE AL 105: 13°E, 19.2°E, 23.5°E a 28.2°E
50" plazma Panasonic Viera
staryblasko
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 11
Registrován: 04.prosinec 2013 - 8:07

Re: Vaše skúsenosti z Parabola 85Fe multibeem + 5x LNB držia

Příspěvek od staryblasko »

trnovecm píše:
staryblasko píše:trnovecm, ak chces mat normaly prijem zo 16E, TP antiksat, tak tvoju offset 105cm nastavis nastred 16E a ostatne silhas.
Ja nechcem nič prehadzoval len som chcel vediet ako je stym signálom
...ak bude antik sat vysielat svoje promo free, tak offset 105cm ti bude malo na kvalitny signal zo 16E silhackou.
Uživatelský avatar
trnovecm
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 111
Registrován: 11.duben 2009 - 5:10

Re: Vaše skúsenosti z Parabola 85Fe multibeem + 5x LNB držia

Příspěvek od trnovecm »

Tak podla návodu tohto majstra http://www.parabola.cz/galerie/ctenari-pat/ som tam včera pridal na 105 parabolu ešte motor a teraz je signal na 16e všade na 100%.Teraz môžem použivat aj motor aj multifeed som nadmieru spokojný.Ozaj stred mám preto na 28,2 aby som mal lepši prijem z Eutelsat 36A,B akurat je problem s transporderom 12070
SAMSUNG UE40EH5450 ,parabola E-85 multifocus, OPENBOX AS4 K Pro, parabola 105,FORMULER F4 TURBO,HD-BOX FS-9105+ Sky Link,53,0°E/56,0°E/23,5°E/19,2°E/13,0°E/01,0°W
Mopky
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 30
Registrován: 14.březen 2011 - 10:36
satelitni prijimac: VU+ Solo2 a Vu+ SoloSE
Bydliště: Bratislava

Re: Vaše skúsenosti z Parabola 85Fe multibeem + 5x LNB držia

Příspěvek od Mopky »

Ahojte vsetci,

trochu som studoval fora, rad by som sa s Vami poradil, ide o to, ze na jesen sa budem stahovat do Stupavy. V bytovom dome ma byt dostupna Magio optika (co je sice fajn, ale ja moc ztotozneny vyhodami Magia nie som (Magio tazi zo Sportu - ja iba hokej a to pozeram len MS Sveta a najradsej na CT Sport, vynimocne Sport1/2) - dalej nemoznost nahrat si na svoje USB/HDD co chcem/kedy chcem a uz vobec moznost pozriet to inde ako na ich zariadeni).
Dalej bytovy dom ma sice rozvody na TV - na streche je moznost dorobit spolocnu antenu a aj satelit, ale kym si to ako vlastnici bytov odhlasujeme to moze dlho trvat.. Potom este to cele zmontovat..

Balkon bude na ciastocne J-V, J a J-Zapad.. Podla Dishpointeru nie je problem chytat 23,5E+19,2E+1W. Prijimat by som to chcel na jednej parabole. Dalej by som si dal aj antenu (na DVB-T + radio stanice) = potahal by som si vlastne kable..
Priblizne suradnice : Latitude: 48.2698° Longitude: 17.0251°

V prvom kroku chcem poriesit kabelaz v byte, nakolko ide o holobyt a bude sa zariadovat. Kable chcem potahat v liste, resp. majstrom by som povedal kolko miesta maju nechat volneho pri stene, ked budu pokladat parkety.. Ale pisem to sem ako celok, aby ste pochopili co vlastne zmyslam a rad si necham od Vas poradit :)

Kabel – koaxial :
ktory je podla Vas lepsi? Uvazujem nad Cavel KF114 resp. Nordix Cu402 ?? Bral by som 100 metrovy kotuc = 1 balenie.
Alebo odporucate ineho adepta?

Parabola :
Aku parabolu pouzit? = Cital som o multibeem 85 (Maximum E85) ale aj Gilbertini alebo FUBA 85 + multi drziak. (Viem, ze je aj Toroidal - to sa hodne vymyka rozpoctu uz, Toroidal by do uvahy sla jedine 55ka,a le tam je vraj problem s 1W – krajne pozicie..)

DiSEqC :
Toto je vec, kde som mierne stale strateny, pretoze napojit by som to chcel na Vu+ Solo SE + Solo2 + rezerva 1 kabel - tu sa dostavam aj k LNB ze by musel byt "Quad"/ „Quattro“ verzia asi.. Ta co nema zvlast H a V polarizaciu,, alebo musi byt prave ta? (pletiem si Quad/Quattro, prepacte..)
Preco? - Moja predstava je, kedze chcem mat zapojeny TwinTuner = Solo2 a Solo SE + rezerva 1 kabel (ak by bola TV so SAT tunerom v buducnosti), aby nebol na Solo2 problem pozerat/nahravat na tuneri 1 = 23,5E a tuneri 2 = 1W pripadne tuner 1+2 - 23,5E.. Nezavisle od toho aby sa dal pozerat v druhej izbe na SoloSE 23,5E pripadne 19,2E alebo 1W..

Pokial som spravne cital a aj spravne som to pochopil, tak musim natiahnut 4 kable k prijimacom - 2x na Solo2 + 1x na SoloSE + 1x rezerva.
Z LNB by mali ist do Diseq prepinaca kable z kazdej pozicie po jednom, aby jeden kabel k prijimacu mal signal z 23,5E+19,2E +1W. Cize na kazdy kabel zvlast Diseq prepinac?? Prepinac 4x1 a v pocte 4ks?? Alebo nejak inak to spravit? Alebo som to moc komplikovane vymyslel, resp. vobec nepochopil spravne?

DVB-T :
Co sa tyka DVB-T, taktiez som nasiel, ze sa to da zlucit so SAT signalom, ale nebude lepsie mat to separe? DVB-T kabel zvlast? Kedze na tom chcem chyt aj Radio stanice?

Prikladam provizorny nakres zapojenia co myslim.. DVB-T tam nie je zahrnute..

Vopred vsetkym dakujem za podnety a rady :)
Přílohy
Zapojenie paraboly E85.jpg
Vu+ Solo2 = UPC Direct (freeSAT) 0,8W
VU+ SoloSE = UPC kabel BA
Uživatelský avatar
Radkoslav2
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 141
Registrován: 03.září 2010 - 1:21
Bydliště: Bratislava

Re: Vaše skúsenosti z Parabola 85Fe multibeem + 5x LNB držia

Příspěvek od Radkoslav2 »

Koaxial: oba kable su fajn, dobry vyber.
Parabola: ak chces mat 23.5E a zaroven aj 1W, tak by si mal ist do E-85. A ked Toroida, tak 90-tku. Klasicka ofsetova je fajn tak na 19.2+23.5+28.2 (len na male rozostupy LNB-ciek).
Diseqc: tak ako to mas na obrazku, tak to mas OK.
LNB-cka: pre diseqc pouzi Quad, nie Quattro (tie sa pouziva do multiprepinacov).
Terestrial: potiahni kabel zvlast a potom cez rozbocovac si mozes pripoji k antene TV a FM. Budes to mat nezavisle od sat.
Ja osobne pouzivam FM Dipol a este stale som prekvapeny ako bez problemov chyta aj vsetky TV (pozn. som na 8. poschodi). :)
VU+ Ultimo 4K: DVB-S2 + DVB-T2, 1TB HDD, R.I.P. Xpeed LX3
FTE AL 105: 13°E, 19.2°E, 23.5°E a 28.2°E
50" plazma Panasonic Viera
Uživatelský avatar
w.o.l.f.
Expert fóra
Expert fóra
Příspěvky: 946
Registrován: 26.únor 2010 - 18:39
Bydliště: Ostravsko

Re: Vaše skúsenosti z Parabola 85Fe multibeem + 5x LNB držia

Příspěvek od w.o.l.f. »

Na venkovní použití se vyrábí kabely v černém provedení a PE obalu, jinak značky jsou o.k.
zgemma h7s, Vu+solo2, t-90 4°W-39°E
Mopky
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 30
Registrován: 14.březen 2011 - 10:36
satelitni prijimac: VU+ Solo2 a Vu+ SoloSE
Bydliště: Bratislava

Re: Vaše skúsenosti z Parabola 85Fe multibeem + 5x LNB držia

Příspěvek od Mopky »

Ahoj Radkoslav2,

Koaxial : Dakujem, zoberiem ten Cavel KF114, mam moznost cca 55 - 56 € za 100m.. (agem.sk)

Parabola : OK, budem sa drzat tej E-85, riskovat to s offsetkou nechcem a Toroidal 90, to mi nedovoli manzelka a architekt.. E85 je predsa o nieco lahsia a mensia..

DiseqC: Dakujem, cize zozeniem 4ks vo verzii 4x1 - tu by som privital vase typy.
Ja som pozeral toto :
DiSEqC Golden Interstar GI-411 = http://www.satelity.ellano.sk/diseqc-pr ... _1199.html
DiSEqC AMIKO 4/1 Premium outdoor = http://www.satelity.ellano.sk/diseqc-pr ... _3191.html
DiSEqC EMP S4/1PCN-W1 = http://www.satelity.ellano.sk/diseqc-em ... 27921.html

LNBcka : OK, pouzijem Quad (Dakujem za objasnenie, to je to co si pletiem) Moje typy na LNBcka?
INVERTO BLACK PREMIUM QUAD = http://www.satelity.ellano.sk/inverto-b ... 29427.html
Opticum RED Rocket QUAD = http://www.satelity.ellano.sk/opticum-r ... 32262.html
Opticum QUAD GOLD Edition = http://www.satelity.ellano.sk/lnb-optic ... 29214.html
Pripadne ktore odporcuate? S ktorymi mate lepsie skusenosti?

P.S. Skolacka otazka - Multiprepinace sa mysli napr. zapojenie v spolocnych rozvodoch ci?

Terrestrial : OK, nakoniec ako som si myslel, lepsie je to separe. Ono TV a FM je mozne ukoncit touto "zasuvkou"?
Zásuvka televizní FD-1S koncová = http://www.satelity.ellano.sk/zasuvka-t ... 21392.html
- alebo tato, kde by som doviedol aj ten 1 rezerve kabel..
Zásuvka satelitní Maximum MX 600 koncová = http://www.satelity.ellano.sk/zasuvka-s ... 21206.html

FM Dipol, to mas dobre, ze 8-me poschodie, my budeme na 3-om, z 5-tich..
Vu+ Solo2 = UPC Direct (freeSAT) 0,8W
VU+ SoloSE = UPC kabel BA
Mopky
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 30
Registrován: 14.březen 2011 - 10:36
satelitni prijimac: VU+ Solo2 a Vu+ SoloSE
Bydliště: Bratislava

Re: Vaše skúsenosti z Parabola 85Fe multibeem + 5x LNB držia

Příspěvek od Mopky »

w.o.l.f. píše:Na venkovní použití se vyrábí kabely v černém provedení a PE obalu, jinak značky jsou o.k.
Ahoj Wolf, takze bude lepsia kombinacia - vo vnutri = Cavel KF114
a od LNBciek po DiseqC by som pouzil napr. Nordix CM407 PE
http://www.satelectronic.sk/obchod/acti ... u-pe.xhtml

Totizto tie DiseqC prepinace, viem ze sa zvyknu dat za parabolu, ale skor som uvazoval, ze by som ich dal do malej skrinky na balkone v rohu a v liste by sli kable dalej do bytu..
Vu+ Solo2 = UPC Direct (freeSAT) 0,8W
VU+ SoloSE = UPC kabel BA
Uživatelský avatar
w.o.l.f.
Expert fóra
Expert fóra
Příspěvky: 946
Registrován: 26.únor 2010 - 18:39
Bydliště: Ostravsko

Re: Vaše skúsenosti z Parabola 85Fe multibeem + 5x LNB držia

Příspěvek od w.o.l.f. »

ano,
klidně to tak udělej, dej na balkon skříňku a do ní ty diseqc přpepinače, kabel od lnb k přepinačům černý z odkazu a odvod do bytu bílý. Netvrdím, že by venku nevydržel i ten bílý, ale pokud si to chceš udělat pro sebe a poctivě tak použij komponenty určené pro daný účel.
zgemma h7s, Vu+solo2, t-90 4°W-39°E
Uživatelský avatar
Radkoslav2
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 141
Registrován: 03.září 2010 - 1:21
Bydliště: Bratislava

Re: Vaše skúsenosti z Parabola 85Fe multibeem + 5x LNB držia

Příspěvek od Radkoslav2 »

Takze k tym komponentom: pisem ti iba moje odporucanie, moj nazor... nech sa kludne vyjadria aj ostatni chalani na fore.
DISEQC: EMP a Amiko su OK. GI-411 pisali tu na fore o nom, ze sa nemal velmi rad s niektorymi boxami... to neznamena, ze je zly, ale na co riskovat.
LNB: vecna dilema ;-) Vsetky tri su fajn, ale ja som si kupil tento http://www.satelity.ellano.sk/lnb-gt-sa ... 32019.html , lebo som mal aj mam od tohto modelu zopar Single a slapu perfektne.
Multiprepinace: pozri si obrazok http://www.emp-centauri.cz/images/util/MS9_4PIU-5.gif tam je pekne nakreslene zapojenie 2LNB (+1 Terestrial) na 4 ucastnicke zasuvky. Mozno ta to oslovi a tak nejako si to zapojis vo svojom novom byte. Na tej stranke si mozes preklikat vsetky produkty (viac vstupov LNB, ...) + hlavne teoriu.
Zasuvky: tiez som si v byte koncove body naprojektoval na zasuvky a nakoniec to mam tak, ze mi idu priamo kable zo steny do prijimaca. Kazda zasuvka ma totizto utlm par db. Viem, ze to nie je take kritcke, ale ked sa uz nahaname za najlepsim, najcitlivejsim LNB-ckom, potom za kvalitnym celomedenym kablom s nizkym utlmom, tak preco tam davat do cesty zasuvku? Ano, preto lebo to pekne vyzera :) Momentalne to mam vsetko za skrinkou, kde to nie je vidiet, ale to neznamena, ze raz tu zasuvku nevytiahnem zo suflika a nenamontujem ju (ak bude treba).
Kazdy jeden komponent ma vplyv na celkovu kvalitu signalu a zisk... Vidim, ze to chces mat super spravene pre seba, tak sa s tym vyhraj ;-)

PS: este tam mam na kabloch bleskoistky http://www.satelity.ellano.sk/prepatova ... 31845.html . Viem, ze ma neuchrania pred bleskom, ale snad pred atmosferickymi vybojmi, ked to slahne niekde blizko.
VU+ Ultimo 4K: DVB-S2 + DVB-T2, 1TB HDD, R.I.P. Xpeed LX3
FTE AL 105: 13°E, 19.2°E, 23.5°E a 28.2°E
50" plazma Panasonic Viera
Uživatelský avatar
mmiriboy
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1869
Registrován: 30.srpen 2009 - 21:02
Bydliště: okr. Nitra

Re: Vaše skúsenosti z Parabola 85Fe multibeem + 5x LNB držia

Příspěvek od mmiriboy »

Mopky píše: DiseqC: Dakujem, cize zozeniem 4ks vo verzii 4x1 - tu by som privital vase typy.
Ja som pozeral toto :
DiSEqC Golden Interstar GI-411 = http://www.satelity.ellano.sk/diseqc-pr ... _1199.html
DiSEqC AMIKO 4/1 Premium outdoor = http://www.satelity.ellano.sk/diseqc-pr ... _3191.html
DiSEqC EMP S4/1PCN-W1 = http://www.satelity.ellano.sk/diseqc-em ... 27921.html
Čo sa týka tých DiSEqC prepínačov - tu by som na tvojom mieste použil radšej tie vo verzii 8/1!
A to hlavne z dôvodu, že keby si náhodou v budúcnosti chcel rozšíriť príjem o ďalšiu sat pozíciu, prípadne aj dve, či tri! :)
VU+ DUO 4K SE
Dreambox One UHD Combo
Gigablue UHD Trio 4K
Qviart Lunix CO & 4K
Formuler F4 Turbo Combo 2ks
Paraboly: E-85+120
28,2°+19,2°+13°+9°+4,8°E+0,8°W & 16°+23,5°E
SmartQuad LNBTitanium 0,1dB & LNB GI208+ octo &
MegasatQuad LNB 0,1dB
Mopky
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 30
Registrován: 14.březen 2011 - 10:36
satelitni prijimac: VU+ Solo2 a Vu+ SoloSE
Bydliště: Bratislava

Re: Vaše skúsenosti z Parabola 85Fe multibeem + 5x LNB držia

Příspěvek od Mopky »

"mmiriboy" - velmi dobry postreh :) Kazda rezerva sa zide.. Ak by som bral tak znakcu EMP najskor..

"Radkoslav2" - Dik za link na LNB, vyzera byt dobry, budem uvazovat, ja mam teraz MicroNEW GOLD twin, vyzera podobne ako ten Opticum RED Rocket, a chyta velmi dobre, tak zas co parabola to ine vysledky.. Teraz mam klasika 80ka a iba 0,8W..

Bleskoistky : zvazim taktiez..
Zasuvky : no presne toho som sa obaval, ze nakoniec to pojde napriamo.. Takze este uvidim ci ich vobec vyuzijem. A ano, pravda, naco pchat este "utlmovacieô prekazky" ked ani byt nemusia.. Vdaka za postreh a skusenost vlastnu..

P.S. Multiprepinace - nie je to zle, ale mat to zapojene aktivne zasa :( .. Ostanem pri povodnom navrhu, ale hlavne vdaka za objasnenie a nasmerovanie. Uz viem co pod tym predstavovat..

Chalani, zatial velka vdaka, idem zohnat ten Cavel KF114 nech sa to poriesi v interieri, na exterier ten Nordix 407 PU a nasledne postupne doriesim zbytok..
Ak pojde do finale, urcite zavolam odbornika na montaz paraboly..
Zaroven Vam dakujem aj za rady a typy, konecne viem priblizny budget :)
Urcite sa este ozvem s konkretnou parabolou..
Vu+ Solo2 = UPC Direct (freeSAT) 0,8W
VU+ SoloSE = UPC kabel BA
Uživatelský avatar
Radkoslav2
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 141
Registrován: 03.září 2010 - 1:21
Bydliště: Bratislava

Re: Vaše skúsenosti z Parabola 85Fe multibeem + 5x LNB držia

Příspěvek od Radkoslav2 »

Nemas za co ;-)
Este mi napadla taka banalita: ked budes tahat kable, tak aby ti ani nenapadlo ich niekde ohybat do praveho uhla. Musi tam byt minimalne nejaky obluk asi cca R10-15 cm.
Tu nech ma doplnia ti, ktori to vedia presne.
VU+ Ultimo 4K: DVB-S2 + DVB-T2, 1TB HDD, R.I.P. Xpeed LX3
FTE AL 105: 13°E, 19.2°E, 23.5°E a 28.2°E
50" plazma Panasonic Viera
Uživatelský avatar
mmiriboy
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1869
Registrován: 30.srpen 2009 - 21:02
Bydliště: okr. Nitra

Re: Vaše skúsenosti z Parabola 85Fe multibeem + 5x LNB držia

Příspěvek od mmiriboy »

Mopky píše:"mmiriboy" - velmi dobry postreh :) Kazda rezerva sa zide.. Ak by som bral tak znakcu EMP...
Tak túto značku DiSEqC prepínačov používam už niekoľko rokov - mám 4 ks - konkrétne tento:
http://www.emp-centauri.cz/index.php?la ... view&id=82
a všetky mi fungujú bezproblémovo! :)
Ja osobne mám tieto DiSEqC-y pod strechou - mimo priamym vplyvom poveternostných podmienok! :)
VU+ DUO 4K SE
Dreambox One UHD Combo
Gigablue UHD Trio 4K
Qviart Lunix CO & 4K
Formuler F4 Turbo Combo 2ks
Paraboly: E-85+120
28,2°+19,2°+13°+9°+4,8°E+0,8°W & 16°+23,5°E
SmartQuad LNBTitanium 0,1dB & LNB GI208+ octo &
MegasatQuad LNB 0,1dB
kastas
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 3
Registrován: 16.březen 2011 - 11:34

Re: Vaše skúsenosti z Parabola 85Fe multibeem + 5x LNB držiak?!

Příspěvek od kastas »

Zdravím, rád poprosil někoho (četl jsem, že to řešil např. vador) jestli by zde nemohl dát obrázek E85 s konvertory 1W,5E,9E,13E,16E,19E,23E a 28E, mám i Alps, držáky, které dovolují 3°, ale hodně mi vadí ty originální držáky, děkuju
Odpovědět

Zpět na „LNB konvertory“