Směr antény DVB-T a DVB-T 2 je stejný u pozemáku ?

Diskuse kolem DVB-T2 (pozemní vysílání v DVB-T2, HEVC 265, 4K)

Moderátoři: EnoSat, Steiner

Odpovědět
Misa503
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 51
Registrován: 24.duben 2016 - 21:15

Směr antény DVB-T a DVB-T 2 je stejný u pozemáku ?

Příspěvek od Misa503 »

Dobrý den.
Původní anténa na skříni - nyní signál ukazuje na 100 % pro DVB-T.
Původní anténa na skříni zůstane pro DVB-T2. Od května 2020.

Nyní bych měl dotaz :

Ta anténa na skříni zůstane na místě jak nyní je -- OBECNĚ -- pro DVB-T2 od května 2020 , kdy plánuji ladění programů přes STB ? Nebo bude třeba u STB dle ukazatele na STB - síla signálu - anténou točit, kde bude signál pro DVB-T2 nejlepší?

Točil jsem s anténou dříve a hledal nejlepší signál pro DVB-T. Tak by mě potěšilo, kdybych již nemusel toto dělat. Já si myslím, že by se točit s anténou již nemuselo, když vysílač stojí stále na stejném místě, ale nevím zda náhodou nebudou měnit směr vysílajícího signálu na vysílači Černá Hora - končí DVB-T na konci dubna 2020.

Děkuji za případné vysvětlení.
Uživatelský avatar
mmiriboy
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1869
Registrován: 30.srpen 2009 - 21:02
Bydliště: okr. Nitra

Re: Směr antény DVB-T a DVB-T 2 je stejný u pozemáku ?

Příspěvek od mmiriboy »

Ty si to celé predstavuješ ako Hurvínek válku!
T.j.
1. Nikto z nás nemá vešteckú guľu, aby vedel predpovedať silu a kvalitu tvojho signálu po prechode na DVB-T2 v máji 2020!
2. Anténa pre kvalitný nikým a ničím nerušený príjem signálu patrí mimo interiér bytu, rod. domu. Tieto interiérové napodobeniny akože antén stoja zvyčajne za deravú bačkoru!
3. Pri prechode z DVB-T na DVB-T2 zvyčajne vysielateľ nemení smer šírenia signálu a ani výkon vysielača, ale!!!
Keďže v praxi sú určité rozdiely v šírení signálu T a T2, tak kľudne môže nastať situácia, keď signál v norme T bol stabilný a už pri prechode na T2 tomu tak nieje. A to aj vďaka tomu, že na príjem signálu je použitá anténa v interiéri.
:)

Čo s toho vyplýva?
Riešenie: kvalitná smerová externá anténa umiestnená na mieste s dostatočným pasívnym ziskom signálu - zvyčajne na streche!
:)

Poznámka:
Skús nabudúce takúto "primitívnu otázku" nezverejňovať na všetkých dostupných fórach venovaných sat a terestrial príjmu signálu!
VU+ DUO 4K SE
Dreambox One UHD Combo
Gigablue UHD Trio 4K
Qviart Lunix CO & 4K
Formuler F4 Turbo Combo 2ks
Paraboly: E-85+120
28,2°+19,2°+13°+9°+4,8°E+0,8°W & 16°+23,5°E
SmartQuad LNBTitanium 0,1dB & LNB GI208+ octo &
MegasatQuad LNB 0,1dB
Uživatelský avatar
chocholousek
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 971
Registrován: 04.listopad 2007 - 17:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Směr antény DVB-T a DVB-T 2 je stejný u pozemáku ?

Příspěvek od chocholousek »

mmiriboy píše: Skús nabudúce takúto "primitívnu otázku" nezverejňovať na všetkých dostupných fórach venovaných sat a terestrial príjmu signálu!
Ale na druhou stranu, sranda musi byt i kdyby na chleba nebylo. :good:
Misa503
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 51
Registrován: 24.duben 2016 - 21:15

Re: Směr antény DVB-T a DVB-T 2 je stejný u pozemáku ?

Příspěvek od Misa503 »

Zastávám názor, že více lidí, více odpovědí. A již se mi to několikrát vyplatilo. Totiž, ne všude mi to za prvé vysvětlí tzv. polopaticky - laicky a za druhé : někde mě i chápou a nedělají si legraci z mého dotazu - hlavně " parabola ". Počítám i s těmi opačnými odpověďmi. Takový už je život. Děkuji všem za " normální " odpovědi. A hlavně těm, kteří se mým otázkám vůbec nediví nebo i třeba diví, ale hlevně to nepíší k tomu všemu, protože tím stejně nic nevyřeší. Pro mne je důležitý vždy jen výsledek -seriózní odpověď. A zatím se mi za roky nestalo, že by mi alespoň jeden neodpověděl seriózně a ti druzí neřeším.
Mějte se všichni jen krásně.
A buďte v klidu, zatím se nic nepotřebuji zeptat - hlavně nyní kolem toho DVB-T2.
Uživatelský avatar
mmiriboy
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1869
Registrován: 30.srpen 2009 - 21:02
Bydliště: okr. Nitra

Re: Směr antény DVB-T a DVB-T 2 je stejný u pozemáku ?

Příspěvek od mmiriboy »

No "Misa503", ja to vidím takto!
Ak z mojej strany "cítiš" nejaký posmech atď..., tak sorry! Ono, treba sa na celú vec dívať z viacerých pohľadov. Ja dokážem pochopiť myslenie "laika", ale tak ako mi ľudovo povedané "huba narástla", tak si aj vďaka svojím skúsenostiam zvyčajne dovolím utrúsiť aj uštipačnú poznámku, ktorá by mohla skôr pootvoriť oči laika a nakopnúť na správny smer, než urážať.
Ale realita je realita a prax je prax. Ja osobne som proti akýmkoľvek interiérovým anténam. A to mám priamy výhľad na vysielač už z úrovne povaly RD, vzdialenosť nejakých 15km. V podstate, keby chcem, mohol by som signál píjimať aj na nejaký kus drôtu zavesený trebárs aj na tej skrini. Ale život ma naučil, pokiaľ sa dá, tak "vyšpikovať" prijem signálu na maximum. T.j. na streche RD mám umiestnenú kvalitnú smerovú anténu bez akýchkoľvek aktívnych zosilňovacích prvkov a s tejto jedinej antény urobený rozvod signálu do všetkých izieb RD. Výsledok tohoto všetkého je výborný, signál nerušený a stabilný na všetkých dostupných SK MUXoch, vrátane tých, na ktorých sa vysiela od 2016 r. platená ponuka Plustelky a to v norme DVB-T2.
Nuž u mňa spokojnosť!
:)
Preto vravím, niet nad kvalitnú pasívnu smerovú anténu umiestnenú mimo interiér domu a správne nasmerovanú na vysielač.
:)
VU+ DUO 4K SE
Dreambox One UHD Combo
Gigablue UHD Trio 4K
Qviart Lunix CO & 4K
Formuler F4 Turbo Combo 2ks
Paraboly: E-85+120
28,2°+19,2°+13°+9°+4,8°E+0,8°W & 16°+23,5°E
SmartQuad LNBTitanium 0,1dB & LNB GI208+ octo &
MegasatQuad LNB 0,1dB
grupen
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 69
Registrován: 11.duben 2008 - 18:25
satelitni prijimac: GM 9060, GI Voyager II, Amiko
Kontaktovat uživatele:

Re: Směr antény DVB-T a DVB-T 2 je stejný u pozemáku ?

Příspěvek od grupen »

Vnitřní anténa to není to nejlepší, sledování a hodnocení síly a kvality signálu podle grafu na obrazovce také nic závazného neřekne. V praxi jsem se setkal, že DVB T šlo, DVB T2 ani ťuk. Jedině měření dobrým měřidlem napoví více. Vysílání DVB T2 běží obvykle souběžně a je možné včas vyzkoušet a řešit.
První předpoklad je dobrá dostatečně silná anténa pro danou oblast, její přesné nastavení. S tím si obvykle lailk neporadí. pokud ze svého domu na vysílač přímo nevidí.

To, že se tady laik zeptá, nemusíme se k němu hned chovat posměšně.
GM 9060, 1,69 EMU, splitter WTR 1, GI Voiager II, Amiko 8150, motor, SkyLink
papapl
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 152
Registrován: 25.září 2006 - 8:33

Re: Směr antény DVB-T a DVB-T 2 je stejný u pozemáku ?

Příspěvek od papapl »

Ve většině případů v Plzeňském kraji lze konstatovat, že kde byl signál DVB-T, je i DVB-T2 (zatím jsem řešil 2 případy, kdy ne - ty ale způsobeny instalací v domě, kterou si lidé dělali svépomocí). Použití vnitřních antén nikomu nedoporučuji. Zisk vyhnaný širokopásmovým zesilovačem pochybné kvality. Dnes to možná fungovat bude, ale ve chvíli spuštění 5G v uvolněném pásmu si myslím, že "Amen". Upload z telefonních přístrojů bude probíhat právě v uvolněném TV pásmu. Přesně naopak od dnešního stavu v LTE, kdy na nižších kmitočtech "jedou" BTS). Zde je problém více či méně řešitelný zařazením kvalitního filtru. U 5G už půjde i o svody provedené koaxiálními kabely se slabým útlumem stíněním (typicky účastnické šňůry koupené v nějaké prodejně elektro, eventuálně kabel za 3Kč/m). Minimem by měl být kabel se stíněním 85dB. Osobně používám kabely pro vnitřní rozvody se stíněním 100, nebo 110dB (kupodivu i z čínské produkce). Ve venkovním (PE) provedení pak zásadně kabely Cavel (17PAtC, DG, SAT 703-2G...)
papapl
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 152
Registrován: 25.září 2006 - 8:33

Re: Směr antény DVB-T a DVB-T 2 je stejný u pozemáku ?

Příspěvek od papapl »

Další problém může nastat v DVB-T2 s rozsáhlejšími jednofrekvenčními sítěmi (SFN) a ještě k tomu ve většině případů na nižších kmitočtech. Vznik pre-echa tu hrozí ve větší míře. A ne všechny přijímače si s ním bez problémů poradí (typicky některé modely TV od LG, Samsung a settopboxy - starší modely Tesla od Inter-Satu...). Byť mají tyto přístroje certifikaci ČRA. V rámci certifikace se totiž odolnost vůči pre-echu vůbec netestovala.
dano01
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 137
Registrován: 27.květen 2008 - 12:00

Re: Směr antény DVB-T a DVB-T 2 je stejný u pozemáku ?

Příspěvek od dano01 »

Misa503 píše:Zastávám názor, že více lidí, více odpovědí. A již se mi to několikrát vyplatilo. Totiž, ne všude mi to za prvé vysvětlí tzv. polopaticky - laicky a za druhé : někde mě i chápou a nedělají si legraci z mého dotazu - hlavně " parabola ". Počítám i s těmi opačnými odpověďmi. Takový už je život. Děkuji všem za " normální " odpovědi. A hlavně těm, kteří se mým otázkám vůbec nediví nebo i třeba diví, ale hlevně to nepíší k tomu všemu, protože tím stejně nic nevyřeší. Pro mne je důležitý vždy jen výsledek -seriózní odpověď. A zatím se mi za roky nestalo, že by mi alespoň jeden neodpověděl seriózně a ti druzí neřeším.
Mějte se všichni jen krásně.
A buďte v klidu, zatím se nic nepotřebuji zeptat - hlavně nyní kolem toho DVB-T2.


:good:
Odpovědět

Zpět na „DVB-T2, HEVC 265, 4K“