Zpomalení až zamrzání DM900 ve spojení s nefunkční flash pamětí

Moderátoři: EnoSat, cityglam1

Odpovědět
Pišta Hufnágl
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 25
Registrován: 04.březen 2018 - 16:51
satelitni prijimac: Dreambox DM900+Merlin

Zpomalení až zamrzání DM900 ve spojení s nefunkční flash pamětí

Příspěvek od Pišta Hufnágl »

Na svém 2 měsíce starém Dreamboxu se mi velmi často objevuje problém se zpomalením systému až do zamrzání. Problém se objevuje výhradně při přehrávání vlastních videí z NAS serveru. Při sledování televize se toto nikdy nestalo, stejně tak při přehrávání nahraných pořadů Dreamboxem na stejný NAS server. V boxu je poslední verze Merlinu.

Nejdříve jsem přičítal problém přehřívání, box při sledování televize a ve standby režimu držel stabilně teplotu kolem 65°C, při přehrávání videí podle typu rostla teplota až k 80°C. Dodělal jsem tedy interní chlazení, které udrží box i při největší zátěži na zhruba 60°C, nicméně se problém objevuje stále.

Nakonec jsem identifikoval problém, ale nevím jak ho odstranit. Problém souvisí s dostupností interní flash paměti, ve které kešuje chod boxu (po ukončení zaseknutého videa je i nadále zabržděný celý systém).

V normální stavu je velkost volné flash paměti okolo 480 MB, cca 50%. Jakmile systém ukazuje tento údaj, je vše OK.

V okamžiku projevení se závady je u položky Free flash hodnota popen error.

Nevíte někdo co s tím?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Pišta Hufnágl
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 25
Registrován: 04.březen 2018 - 16:51
satelitni prijimac: Dreambox DM900+Merlin

Re: Zpomalení až zamrzání DM900 ve spojení s nefunkční flash pamětí

Příspěvek od Pišta Hufnágl »

Tak tohle bohužel nejde. V okamžiku, kdy je ten box v tom zamrzajícím stavu, tak se telnet nepřipojí.
Pišta Hufnágl
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 25
Registrován: 04.březen 2018 - 16:51
satelitni prijimac: Dreambox DM900+Merlin

Re: Zpomalení až zamrzání DM900 ve spojení s nefunkční flash pamětí

Příspěvek od Pišta Hufnágl »

Jestli tomu dobře rozumím, tak v okamžiku, kdy dojde na problém s pamětí a box začne zamrzávat, tak mám ručně spustit ten skript přes moduly? Jestli ano, tak to bude taky problém, protože v tom stavu nereaguje box ani na povely z dálky. Abych mohl vůbec nasnímat tu chybu tak to znamenalo dobrých 10 minut mačkání tlačítka na ukončení přehrávání než to box zaregistroval. Následně několik mačkání modrého tlačítka na zobrazení Merlin Info. Ono se s ním defakto nedá vůbec pracovat. Neustále se točí spinner.
Pišta Hufnágl
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 25
Registrován: 04.březen 2018 - 16:51
satelitni prijimac: Dreambox DM900+Merlin

Re: Zpomalení až zamrzání DM900 ve spojení s nefunkční flash pamětí

Příspěvek od Pišta Hufnágl »

Tak je to bohužel tak. Userskript jsem nainstaloval a nastavil. Bohužel jakmile se roztočí spinner a box se začne sekat, už na nic nereaguje. Takže jej nemohu pustit.
Uživatelský avatar
9000peter
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1819
Registrován: 15.listopad 2008 - 11:35
satelitni prijimac: v podpise
Bydliště: Lednicke Rovne

Re: Zpomalení až zamrzání DM900 ve spojení s nefunkční flash pamětí

Příspěvek od 9000peter »

Len taký dotaz čo máš všetko v boxe nainštalované aké pluginy a koľko keď ti to hneď zahlti celú ram podľa mňa to robí nejaký plugin.
OCTAGON SF 4008 E2 4K UHD &
LCD4Linux Samsung SPF-107H
TV Panasonic TX-58GX810E
AU Yamaha + Magnat + Koda

KukajseM
Uživatelský avatar
georg11
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1663
Registrován: 10.leden 2008 - 15:34

Re: Zpomalení až zamrzání DM900 ve spojení s nefunkční flash pamětí

Příspěvek od georg11 »

Mám pocit že skin HDGlass má možnost nastavení čistění paměti automaticky. Tuším po 3 minutách.
Dreambox 920 UHD, OE2.5 + GP4, dual FBC DVB-S2X-MS + dual DVB-T2/C - E85 multi-feed ( 1W, 4,8E, 13E, 19E, 23,5E, 28E )
Zgemma H7.S image openATV
Octagon 8008, různé image v multibootu
Mnoho dalších boxů na "zaslouženém" odpočinku
Uživatelský avatar
9000peter
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1819
Registrován: 15.listopad 2008 - 11:35
satelitni prijimac: v podpise
Bydliště: Lednicke Rovne

Re: Zpomalení až zamrzání DM900 ve spojení s nefunkční flash pamětí

Příspěvek od 9000peter »

georg11 píše:Mám pocit že skin HDGlass má možnost nastavení čistění paměti automaticky. Tuším po 3 minutách.
Áno je to tam.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
OCTAGON SF 4008 E2 4K UHD &
LCD4Linux Samsung SPF-107H
TV Panasonic TX-58GX810E
AU Yamaha + Magnat + Koda

KukajseM
Uživatelský avatar
Warder
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 575
Registrován: 05.duben 2007 - 9:32

Re: Zpomalení až zamrzání DM900 ve spojení s nefunkční flash pamětí

Příspěvek od Warder »

Viac ti takto na dialku uz asi nedokazem pomoct. Mozno by bolo zahodno si terajsiu konfiguraciu zazalohovat a skusit v boxe iny image, napriklad Experimental.
:poklona:
------------------
Nosce te ipsum.
Pišta Hufnágl
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 25
Registrován: 04.březen 2018 - 16:51
satelitni prijimac: Dreambox DM900+Merlin

Re: Zpomalení až zamrzání DM900 ve spojení s nefunkční flash pamětí

Příspěvek od Pišta Hufnágl »

On podle mě nebude problém, že by se zahltila ram. Nechal jsem si Merlin Info puštěné a do poslední chvíle kdy to funguje, je paměti dost skoro těch 50%. A zničeho nic je flash paměť nedostupná.

Jak jsem psal mám poslední verzi Merlin Image. Z pluginů které mám navíc jsou tyto:

CSFD
VideoDB
Merlin Music Player
Mytube

Tot vše.

Skin používám z Merlinu Nuke.EVO.

Napadlo mě, jestli by nešlo zkušebně nějak přesměrovat flash paměť na sdcard. Tam je volných skoro 30 GB, tak by se vidělo, jestli by mu došel dech.
Pišta Hufnágl
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 25
Registrován: 04.březen 2018 - 16:51
satelitni prijimac: Dreambox DM900+Merlin

Re: Zpomalení až zamrzání DM900 ve spojení s nefunkční flash pamětí

Příspěvek od Pišta Hufnágl »

Takže i díky radám zde uvedených je problém nyní přesně zmapován, ale zatím nevyřešen.

Moje pozornost byla upřena na parametry Free Flash, kde se při výskytu problému zobrazila chyba popen error. Toto byl ale důsledek, ne příčina.

Hlavní příčina je v položce MemFree. Jde o to, že při přehrávání různých video souborů dochází ke snižování této hodnoty. Ale snižování probíhá pokaždé jinak rychle, pravděpodobně podle typu souboru, komprese, rozlišení. Ale není to tak, že by třeba full hd film s vysokým datovým tokem spotřebovával více než nějaký vga. Možná to závisí na kodeku, nevím.

Ale hlavní je, že dochází ke snižování této hodnoty. Někdy je toto snižování rychlostí 30 kB/s, nebo třeba 300 kB/s. Vzhledem k tomu, že MemFree začíná třeba na 800 MB, dojde někdy během přehrání 2 hodinového filmu k úbytku jen 200 MB. V tomto případě k ničemu nedojde, vše je OK. V noci, kdy se box vypíná dojde k vyčištění paměti a druhý den jedeme na novo. Při přehrávání televize k úbytku také dochází, ale je velmi malý a proto nikdy nedošlo k zatuhnutí.

No pak je situace, kdy se MemFree spotřebovává mnohem rychleji, třeba 300 kB/s. Pak dojde k tomu, že při hranici cca 30 MB volné paměti naskočí u Free Flash ona chyba popen error a box už dál nestíhá.

Skript popsaný výše problém 'EDIT' neřeší. Mohu ho spouštět jak chci, ale paměť se nevyčistí. Funkční čištění je zatím pouze přes restart Enigmy.

Tak a co ted s tím :-(
Pišta Hufnágl
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 25
Registrován: 04.březen 2018 - 16:51
satelitni prijimac: Dreambox DM900+Merlin

Re: Zpomalení až zamrzání DM900 ve spojení s nefunkční flash pamětí

Příspěvek od Pišta Hufnágl »

Ufff, :Yahoo!: :Yahoo!: :Yahoo!: Dalo to práci a problém vyřešen. Spása je v podobě nakonfigurování swap file. Nyní se to chová stejně s tím rozdílem po po vyčerpání hlavní paměti na cca 30 MB se již dále nespotřebovává (box neramrzne) a místo toho začne růst swap file. Nejprve jsem ho měl nastavený na 2 GB, ale to nestačilo. Nicméne i to pomohlo ve změně chování boxu. V okamžiku kdy došlo místo i ve swap souboru, ukončilo se přehrávání videa a systém vyskočil do přehrávání televize (místo toho aby se zpomalil a přestal reagovat na povely). Tím ukončení přehrávání došlo ke smazání swapu. Stačilo pouze znovu spustit přehrávání videa od posledního místa dál vše běželo OK. Tak jen nastavím ještě větší velikost a snad to bude dobré.

Tímto děkuji za morální podporu :-)
barinek007
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 75
Registrován: 23.leden 2017 - 23:52

Re: Zpomalení až zamrzání DM900 ve spojení s nefunkční flash pamětí

Příspěvek od barinek007 »

ale ono to chovani neni normalni, pak nektery program ci plagin ma v sobe celkem giganticky memory leak...
Pišta Hufnágl
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 25
Registrován: 04.březen 2018 - 16:51
satelitni prijimac: Dreambox DM900+Merlin

Re: Zpomalení až zamrzání DM900 ve spojení s nefunkční flash pamětí

Příspěvek od Pišta Hufnágl »

Může to dělat jen přehrávač videa, protože nikde jinde se to neděje. Jak jsem psal, tak ještě jen u některých souborů. Aplikací na přehrávání jsem zkoušel několik, dělalo to ve všech, takže to musí být něco přímo v systému.
Odpovědět

Zpět na „DM-9XX UHD“