DM-920 - Výměna interniho disku

Moderátoři: EnoSat, cityglam1

Odpovědět
KodloN
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 7
Registrován: 30.červenec 2018 - 11:59
satelitni prijimac: DM-920

DM-920 - Výměna interniho disku

Příspěvek od KodloN »

Zdravím,
vyměňoval jsem interní disk v Dreambox DM-920 a byla to větší pakárna, než jsem čekal.
Rád bych to tu zkonzultoval, protože snad musí existovat lepší postup.
Když jsem před pár týdny do přijímače vložil první interní disk (HGST 0,5TB), tak mě přijímač sám nabídl inicializaci disku. Stačilo potvrdit a vše se samo nastavilo.
Teď jsem ten disk nahrazoval za větší TOSHIBA (2TB).
Vypnul jsem přijímač a v šuplíku jsem disk zaměnil.
Doufal jsem, že mi přijímač po startu zase nabídne inicializaci toho nového disku, ale nic.
V Device Manageru jsem disk TOSHIBA viděl, ale neměl žádnou partition.
V Nastavení, ve volbě "složek pro nahrávání" jsem stále viděl jen disk HGST, ale ten (logicky) nebyl k dispozici. Žádná možnost volby toho nového disku TOSHIBA. Nahrávání samozřejmě nefungovalo.
Ten původní disk HGST, který si přijímač inicializoval sám, měl na sobě dvě partitions:
  • Mountpoint: /media/dreambox-storage (ext4) ... /dev/sda1 (464.8GB) ...rw,relatime,data=ordered
  • Mountpoint: Ram (swap) ... /dev/sda2 (1023.0M) ... total 1023.0M used 0B
Nedohledal jsem nikde proč tam byl ten swap, tak jsem na novém disku vytvořil jen jednu partition přes celý disk.
Při vytváření nové partition jsem zadal filesystem "ext4", label "dreambox-storage" a příznak "optimize for large files" na yes.
U toho příznaku jsem si nebyl jistý, ale zřejmě zhruba odpovídá parametru "-T" příkazu mkfs.ext4.
Jenže, ani po vytvoření té partition na novém disku jsem neměl možnost v menu Nastavení složek nahrávání změnit disk na ten nový! Stále tam byl jen ten původní HGST.
Nakonec jsem na to šel trochu brutálně a nevím jestli správně.
V /etc/fstab jsem odmázl řádek odpovídající partition toho původního disku HGST. Byl mountovaný podle uuid. Řádek s uuid jsem si poznamenal.
Pro zásah do /etc/enigma2/settings jsem musel rebootnout systém do "init 2", kdy (teoreticky) neběží procesy enigmy. Jinak se mi vždy pro rebootu obsah souboru settings vracel do původní podoby a moje změny byly v háji.
V /etc/enigma2/settings jsem odmázl řádky, ve kterých se vyskytovalo to uuid původní partition (v storage parametrech).
Znovu reboot do "init 2". Teď se zřejmě nějak enigma smířila s tím, že původní disk HGST už není.
Do /etc/fstab jsem přidal řádek pro mount té partition z toho nového disku TOSHIBA (podle jejího uuid) na mountpoint /media/hdd, tj. stejně, jak byla partition z původního disku.
Reboot do "init 2".
V nové partition (/media/hdd) jsem vytvořil složku "movie" (chmod 777).
V /etc/enigma2/settings jsem pak už našel storage parametry té nové partition, ale uvedené jako enabled=false a mountpoint= nevyplněný. Vyplnil jsem tedy "/media/hdd" a enabled=true.
Po rebootu jsem konečně v menu Nastavení - složky pro nahrávání viděl možnost "harddisk" a nahrávání začalo fungovat.
Není nějaký lepší způsob? Není třeba nějaký příkazový řádek, který spustí tu automatickou inicializaci disku, tak jak se spustila automaticky při vložení prvního disku a ta vše potřebné udělá, tj. vytvoří partition(s) na novém disku a v parametrech enigmy vše potřebné přepíše?
Dreambox DM-920, original DreamOS unstable (20180514) + Blue panel (GP3.3)
Uživatelský avatar
EnoSat
Legenda Fóra
Legenda Fóra
Příspěvky: 2740
Registrován: 20.únor 2008 - 19:16
satelitni prijimac: Dreambox - Dr.HD F16 - TBS5925
Kontaktovat uživatele:

Re: DM-920 - Výměna interniho disku

Příspěvek od EnoSat »

a co takto najprv stary disk unmount
a az nasledne zacat pracu s novym
ROVER TAB900+ , Televes H30 FLEX
Gibertini OP100LN /85E-53W/
WaveFrontier T90 /51E-39E-36E-33E-28E-26E-23E-19E-16E-13E-9E-7E-5E-2E-1W-4W/
Edision MIO+ 4K, Octagon SF8008, Mutant HD51, QVIART Lunix, Ustym 4K S2 OTT, VU Solo4K, Dreambox 900UHD/7020HD/500HD, TBS-5925/5530/5220
Uživatelský avatar
VTronik
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1027
Registrován: 21.srpen 2012 - 20:12

Re: DM-920 - Výměna interniho disku

Příspěvek od VTronik »

:good:
VU+ Duo4K SE, Dual DVB-S2, Dual DVB-T2, SSD Samsung 870 2TB
VU+ Duo2, 2x DVB-S2, SSD Patriot 1TB
MAX T90, Skylink
KodloN
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 7
Registrován: 30.červenec 2018 - 11:59
satelitni prijimac: DM-920

Re: DM-920 - Výměna interniho disku

Příspěvek od KodloN »

EnoSat píše:a co takto najprv stary disk unmount
a az nasledne zacat pracu s novym
Díky za reakci, taky jsem si říkal, že jsem čuně, že jsem neprovedl unmount starého disku.
Než jsem začal vrtat do jakýchkoli nastavení, tak jsem přehodil původní disk zpět do přijímače.
Kromě jiného jsem potřeboval zjistit, jaké partition a jaký filesystem na tom původním disku Dreambox automaticky vytvořil, abych se mohl opičit.
S původním diskem samozřejmě zase přijímač "ožil" a nahrávání zase fungovalo.
A když už jsem tam ten původní disk měl, tak jsem zkusil v Device Manageru provést unmount.
Říkal jsem si, že třeba to je důvod, proč se mi nenabídla s novým diskem automatická inicializace.
Ale nic, nic to nevyřešilo.
Výsledek byl jen ten, že se skutečně provedl příkaz unmount, takže pak přestal být původní disk dostupný přes /media/hdd. V /etc/fstab ale ten mount původní partition (podle uuid) na mountpoint /media/hdd zůstal.
Po shutdownu, výměně disku a restartu se tedy zase Dreambox snažil mountnout tu původní partition, kterou ale neměl k dispozici.
Proto ten můj ruční zásah do fstab.
Dreambox DM-920, original DreamOS unstable (20180514) + Blue panel (GP3.3)
Uživatelský avatar
Timeshock
Odborník
Odborník
Příspěvky: 443
Registrován: 20.prosinec 2008 - 12:29
satelitni prijimac: Dreambox 920 , Vu+Solo2
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: DM-920 - Výměna interniho disku

Příspěvek od Timeshock »

Hlavně píšeš moc dlouze nedá se to ani dočíst ...........
motor Stab HH120 ,Dreambox 920,Vu+Solo2 , HD-BOX AND-II XBMC , showbox vitamin 5000 HD

Chyba není v PC ale někde mezi židlí a PC a přesně tam kolikrát sedím :D
KodloN
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 7
Registrován: 30.červenec 2018 - 11:59
satelitni prijimac: DM-920

Re: DM-920 - Výměna interniho disku

Příspěvek od KodloN »

Na druhou stranu, když tady napíšu na dva řádky, že jsem vyměnil interní disk za jiný a že Dreambox "přestal nahrávat", tak se tady kloudné rady asi taky nedočkám.
Je to těžké popsat symptomy a nebýt "dlouhý" :(
Dreambox DM-920, original DreamOS unstable (20180514) + Blue panel (GP3.3)
Odpovědět

Zpět na „DM-9XX UHD“