Magio Internet vzduchom - Externy Mikrotik LTE modem

Priestor na dotazy a diskusiu, prosby o rady a skúsenosti pri kúpe novej satelitnej a podobnej techniky
a vecí kolem /aj nehmotných ako sú operátori : )

Moderátoři: EnoSat, Steiner, cityglam1

indy0077
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 13
Registrován: 14.prosinec 2019 - 9:31

Magio Internet vzduchom - Externy Mikrotik LTE modem

Příspěvek od indy0077 »

Dobry den,

mam Magio Internet vzduchom a pouzivam momentalne LTE Modem s WiFi od Telekomu zn. Alcatel.
Kedze je to modem do interieru, predpokladam, ze prijmany LTE signal je slabsi, ako pri pouziti externej anteny, alebo modemu s antenou do exterieru.

Preto som sa rozhodol pre kupu "Mikrotik SXT LTE6 kit":

https://mikrotik.com/product/sxt_lte6_kit
https://www.gigastore.sk/routerboardy+2 ... 2x-lan-l3/

Bude fungovat bez problemov s Telekom datovou kartou, ktoru momentalne pouzivam?

Dalej by som bol rad za nazory, co sa tyka rozsierenia siete (WiFi) po celom dome (1 podlazie, dole dve miestnosti, na podlazi 1 miestnost).
Moja predstava je takato:


1x router/access point "Mikrotik hAP ac3" (alebo ine odporucenie?) + 2x nejaky extender napr. od TP-link

https://mikrotik.com/product/hap_ac3
https://www.gigastore.sk/mikrotik/mikro ... d-hap-ac3/

Bude prepojeny CAT6 kablom s vonkajsim "Mikrotik SXT LTE6" modemom.


ALEBO:


3x "TP-Link Deco M4 - AC1200"

https://www.tp-link.com/us/deco-mesh-wi ... y/deco-m4/
https://www.gigastore.sk/vnitrni-24ghz/ ... em-3-pack/

Alebo ma niekto nejake "lepsie/ine" riesenie?

Dalej aky mate nazor na produkty, ktore som uviedol, co sa tyka spolahlivosti a vykonu?

Vopred dakujem za nazory, alebo rady!
vauvauvau
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 105
Registrován: 17.duben 2017 - 11:35

Re: Magio Internet vzduchom - Externy Mikrotik LTE modem

Příspěvek od vauvauvau »

sxt som pouzival, teraz pouzivam lhgg, podme najprv na to takto - vies si nastavit mikrotik?, preco telekom?, nemas moznost mat orange lte na doma alebo o2?, mas nejake info ci sa nebude u vas kopat optika napr za rok dva?

- co sa tyka mikrotik wifi tak rozhodne nie, slaby prienik a maju celkovo s tym problem, fajn vies tam nastavit tx power ale toto nie je riesenie

- ten alkatel urcite dava nejake hodnoty signalu - rsrq, snr...,tak to sem hod

- ten tplink a mesh nie je vzdy az taka slava, lepsie to chodi ked su jednotlive ap na kabloch a rozhoduje cena...

- najprv treba zistit aky signal ukazuje alkatel dnu a vonku ci ma vobec zmysel ist do toho, dalej si zisti ze ci tvoj stoziar nema napr 4ku, orange na doma alebo o2 na doma, moznost optiky v buducnosti, ak nemas iny moznost iba telekom lte tak na pokrytie domu by najskor stacilo jedno kvalitne vhodne umiestnene AP, viac ma zmysel fakt iba v pripade ak ti nejaky wifi db meter ukaze zle hodnoty, ono to lte bude mat aj tak vacsiu odozvu a rychlost bude kolisat, niekedy nepomoze ani ex antena, zalezi kolko ludi tu sluzbu na tom stoziari ma, ci to tam strielaju bezdrotovo alebo kablom a niekedy vyziareny lalok vobec nesvieti tam kde treba...

- co sa tyka cat6, ak ides kupovat tak kludne cat5e, aspon usetris a kup skor klieste a rj45 najlepsie skladane bo na klasicke treba cvik, cat6 pri takejto rychlosti nema zmysel, na 1gbps staci aj 5e takze tak
indy0077
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 13
Registrován: 14.prosinec 2019 - 9:31

Re: Magio Internet vzduchom - Externy Mikrotik LTE modem

Příspěvek od indy0077 »

@"vauvauvau"

>>> vies si nastavit mikrotik?
Nikdy som s takymi nastaveniami neprisiel do styku, pouzival som len bezne znacky TP-Link, Asus a pod. Ale myslim si, ze som dost "zdatny" zvladnut aj Mikrotik, pokial mi niekto poradi, alebo sa docitam na nete. Pracujem v IT ako amater/samouk od 89'. Myslim ze to nebude problem (teda viem to).

>>> preco telekom?, nemas moznost mat orange lte na doma alebo o2?
Telekom preto, lebo ho pouzivam uz hadam aj 12 rokov, raz som prestupil na O2 (co sa tyka volani) a tam, kde sa momentalne nachadza nasa "chalupa" som nemal ziaden signal. Vymenil som kartu za Telekom a signal skoro plny. Co sa tyka internetu vzduchom neviem, ale zobral som Telekom, kedze som nehladal alternativy. Neviem, moze byt ze niektory ponukatel moze byt lepsi co sa tyka ceny a pokrytia, zatial som nepatral. Ale s LTE modemom co mam od nich je signal vo vnutri skoro 100% (teoreticky, palicky mozu svietit naplno aj pri slabsom signale), ale verim v logiku a tak si myslim, ze vonkajsia antena/modem musi mat silnejsi signal. Teraz platim 11,89/mesiac za 50GB. Vyuzivam to iba raz do roka po dobu jedneho mesiaca, takze zatial mi to staci. Pokial tam nie som, tak to sluzi na prenos kamier a monitorovanie alarmu cez net.

>>> mas nejake info ci sa nebude u vas kopat optika napr za rok dva?
No myslim, ze v tej oblasti to nehrozi asi ani za 10 rokov, lol.

>>> co sa tyka mikrotik wifi tak rozhodne nie, slaby prienik a maju celkovo s tym problem, fajn vies tam nastavit tx power ale toto nie je riesenie

Aj ked ten SXT LTE6 ma WiFi, tak to nebola pre mna priorita, lebo pojdem CAT6 do routeru/AP. No, a ked sa teda pytas preco Mikrolink, tak to nie je koli bohatym nastaveniam, ale koli stabilite (aj ked sa s tym mozno casom "pohram"). Aspon si myslim, ze je to stabilnejsie, ako Telekomacky Alcatel HH. Uz dva krat padol koli vypadku prudu a raz koli udrzbe Telekomu. Nikdy sa nestartol do pouzitelneho modu. Raz bolo treba vybrat a znova vsunut SIMku (po tej udrzbe), a po vypadku prudu, ho bolo treba rucne restartovat. No a to je ten problem, ked clovek nie je na mieste... Tak iba dufam, ze Mikrotik sa dokaze pripojit aj v takychto situaciach automaticky, bez manualneho zasahu - to je zatial iba moja domienka.

>>> ten alkatel urcite dava nejake hodnoty signalu - rsrq, snr...,tak to sem hod
Budem na mieste az o dva tyzdne, tak mozo potom, ak b y ta to zaujimalo.

>>> ten tplink a mesh nie je vzdy az taka slava, lepsie to chodi ked su jednotlive ap na kabloch a rozhoduje cena...
Kablovat nemozem - jediny kabel pojde z LTE > router/AP

>>> najprv treba zistit aky signal ukazuje alkatel dnu a vonku ci ma vobec zmysel ist do toho
Tak to som este neskusal, ale "palicky" mi toho moc nepovedia. Ako som spominal, niekde ukazuje plny signal vo vnutri, tak vonku mi ukaze to iste

>>> dalej si zisti ze ci tvoj stoziar nema napr 4ku, orange na doma alebo o2 na doma, moznost optiky v buducnosti
Sak ja ani neviem, kde nejaky stoziar je - je to tak povediac v horach :D

>>> ak nemas iny moznost iba telekom lte tak na pokrytie domu by najskor stacilo jedno kvalitne vhodne umiestnene AP, viac ma zmysel fakt iba v pripade ak ti nejaky wifi db meter ukaze zle hodnoty
Tak co ti poviem, dom ma jedno poschodie a jednu podpivnicenu cast, takze su to tri podlazia. Router je v strednom podlazi, takze na prizemi, hore jedno a dole dalsie. Momentalne tam mam 2 extendery od TP-Link (neviem momentalne model), ale preneseny signal od Alcatelu velmi mizerny.

>>> ono to lte bude mat aj tak vacsiu odozvu a rychlost bude kolisat, niekedy nepomoze ani ex antena, zalezi kolko ludi tu sluzbu na tom stoziari ma, ci to tam strielaju bezdrotovo alebo kablom a niekedy vyziareny lalok vobec nesvieti tam kde treba...
Tak na toto neviem odpovedat - mozno v takomto prostredi bude ten Mikrolink bezat lepsie, ako lacne krabicky od poskytovatelov.

>>> co sa tyka cat6, ak ides kupovat tak kludne cat5e, aspon usetris a kup skor klieste a rj45 najlepsie skladane bo na klasicke treba cvik

Tak totoook ja riesit nebudem - bud kupim hotovy kabel, alebo to dam niekomu spravit

>>> cat6 pri takejto rychlosti nema zmysel, na 1gbps staci aj 5e takze tak
Tak toto mas pravdu, lebo LTE ma iba 2x 10/100 Ethernet porty
vauvauvau
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 105
Registrován: 17.duben 2017 - 11:35

Re: Magio Internet vzduchom - Externy Mikrotik LTE modem

Příspěvek od vauvauvau »

fajn rozumiem
- sxt lte6 nema wifi, je to lte AP takze ac3 ti nebude treba, sxt nie je plnohodnotny router ale na tvoj ucel je zbytocne za sxt davat ac3, mikrotik je slabilny co sa tyka routningu a chodu ros ale lte modem tam trpi stale deckymi chorobami, lte6 verziu pouzivam s najnovsim fw a raz za mesiac si to vypadne, uz sa stalo ze trebalo tvrdy restart takze odpojit a zapojit prud, ak by si to chcel dialkovo tak tazko poradit lebo ak nepojde net tak sa tam z vonk.siete nedostanes, jedine kupit planovatelnu zasuvku nech napr v noci odpoji a zapoji stavu, rozhodne ak das antenu externe tak vsetko bude stabilnejsie, pozor na sxt 4g verziu, tam boli vypadky castejsie lebo mikrotik uz ma na haku fw modemu, ak si v horach a nemas priamu viditelnost stoziara tak moze to byt problem, 800mhz pasmo ma sice fajn prienik ale kopce vedia narobit so signalom kadeco, naj by bolo sxt napojit na poe switch a za switch uz len wifi, napr ubiquiti alebo grandstream, mne dava grandstream pri 2,4ghz wifi cely dom, umiestnenie centralne a vsade za prvou prekazkou je cca 50-60dbm, za druhou prekazkou to uz nestoji za nic, poe switch ti napoji rovno aj wifi AP takze bude menej kabelaze, sxt treba dat co najviac hore, ale nad uroven komina by som uz nesiel, burky..., naj na bok domu, mikrotik s citanim karty nema problem, tento pruser ma tplink ked sem tam treba kartu dat von a spat, dalsim riesenim je lhg alebo lhgg, ma ale velku smerovost, po pripade kupit anteny a modem umiestnit interne, napr teltonika, samozrejme co najkratsi kabel pre utlm
indy0077
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 13
Registrován: 14.prosinec 2019 - 9:31

Re: Magio Internet vzduchom - Externy Mikrotik LTE modem

Příspěvek od indy0077 »

Tak LTE som objednal tento. Zajtra ho mam:

https://mikrotik.com/product/sxt_lte6_kit
vauvauvau
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 105
Registrován: 17.duben 2017 - 11:35

Re: Magio Internet vzduchom - Externy Mikrotik LTE modem

Příspěvek od vauvauvau »

ked ti pride updatni routeros na 6.49 a lte modem sa updatuje samostatne cez terminal

https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:I ... re_upgrade
indy0077
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 13
Registrován: 14.prosinec 2019 - 9:31

Re: Magio Internet vzduchom - Externy Mikrotik LTE modem

Příspěvek od indy0077 »

vauvauvau píše:fajn rozumiem
- sxt lte6 nema wifi, je to lte AP takze ac3 ti nebude treba, sxt nie je plnohodnotny router ale na tvoj ucel je zbytocne za sxt davat ac3,
Pardon, som si to pomylil s druhym... takze SXT je uz isty.

Mozem na neho priamo zapojit AP, alebo musi byt za nim najprv router?

No a ako dalej s daslimi miestnostami? Router/AP by som dal do stredu domu (spalne). Odtial mam (teda zacinam od stredu):

- cez jednu stenu obyvacku + z druhej strany garaz
- cez jednu stenu sikmo od plafonu kde je AP dalsia izba
- hore a dole cez "betonove deky" 1. poschodie (zatia neobyvane) a dole dalsie priestory (dielna, kuchyna...)

Takze preto som rozmyslal nad tym TP-Link Deco M4 (3-Pack / €128.00)

Nad inym riesenim som zatial nerozmyslal... porad :book:
indy0077
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 13
Registrován: 14.prosinec 2019 - 9:31

Re: Magio Internet vzduchom - Externy Mikrotik LTE modem

Příspěvek od indy0077 »

vauvauvau píše:ked ti pride updatni routeros na 6.49 a lte modem sa updatuje samostatne cez terminal

https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:I ... re_upgrade
Tak keby som kupil ten ac3, tak potrebujem este aspon 2x AP - preto je asi vyhodnejsia sada Deco M4... Neviem, ci aj "lepsia", ako nieco ine...
vauvauvau
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 105
Registrován: 17.duben 2017 - 11:35

Re: Magio Internet vzduchom - Externy Mikrotik LTE modem

Příspěvek od vauvauvau »

za sxt mozes dat cez lan2 co chces ale po prve treba vypnut poe out pre istotu a po druhe by ti takto isli do steny dva kable, takto na to nechod, kup poe switch, napr.
https://switche.heureka.sk/tp-link-tl-sg1005p/#prehlad/
- poe switch ti cez poe vystup jednym kablom napoji sxt bez pouzitia poe injektora a adaptera v zasuvke, das do lan1-poe:in a ides, na spravu budes potrebovat winbox z webu mikrotiku, ide to aj cez webrozhranie ale winbox ma lepsi vzhlad, nastavis ip,dns,apn..., no a za switch cez poe napajanie das co chces, teda ak to ma podporu aktivneho poe, s tplinkom ti neporadim lebo nemam skusenost a na tie deko som nepocul moc dobre, zalezi aky signal jedno od druheho dostane, ja by som hned nekupoval tplink mesh ale skor

https://access-pointy-routery.heureka.s ... /#prehlad/

po zapojeni a vhodnom umiestneni by som cez nejaku app v mobile pomeral silu a na zaklade toho sa rozhodol ci kupim dalsie, ja viem nie je to lacne ale radim s cim mam skusenost

este k sxt, nechaj povoleny iba ten band v modem nastaveni ktory aj budes vyuzivat, nechaj iba lte a ostatne vypni, dns daj googlacke, updatuj ros a modem a pobav sa so smerom anteny podla hodnot signalu
vauvauvau
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 105
Registrován: 17.duben 2017 - 11:35

Re: Magio Internet vzduchom - Externy Mikrotik LTE modem

Příspěvek od vauvauvau »

ak mas moznost tak ho umiestni centralne a dost pomoze umiestnit ho na strop, kabel do listy, alebo skratka na miesto kde bude umoznene aby signal prenikal kde ma, bo niektory kupia apcko a schovaju ho za tv co je jedna z naj sprostosti
vauvauvau
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 105
Registrován: 17.duben 2017 - 11:35

Re: Magio Internet vzduchom - Externy Mikrotik LTE modem

Příspěvek od vauvauvau »

este doplnim nech nezabudnem a nech je to tu komplet, ak sa rozhodnes pre grandstream tak aby bolo mozny update tak v kolonke Firmware Server najdes text ktory treba prepisat na firmware.grandstream.com, co sa tyka znacky grandstream a kvality tak hravo konkuruje a za menej znacke ubiquiti
Naposledy upravil(a) vauvauvau dne 18.listopad 2021 - 20:27, celkem upraveno 1 x.
indy0077
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 13
Registrován: 14.prosinec 2019 - 9:31

Re: Magio Internet vzduchom - Externy Mikrotik LTE modem

Příspěvek od indy0077 »

vauvauvau píše:ak mas moznost tak ho umiestni centralne a dost pomoze umiestnit ho na strop, kabel do listy, alebo skratka na miesto kde bude umoznene aby signal prenikal kde ma, bo niektory kupia apcko a schovaju ho za tv co je jedna z naj sprostosti
Ok, tak diky za rady, zasa som o nieco mudrejsi :thankyou:

Asi sa to nebude profikom tuna pacit, ale kupim ten set DECO M4 (koniec-koncov nie som profik :D ) aj ked LTE bude Mikrotik a za nim amatersky TP, asi pre niekoho divne :-o
indy0077
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 13
Registrován: 14.prosinec 2019 - 9:31

Re: Magio Internet vzduchom - Externy Mikrotik LTE modem

Příspěvek od indy0077 »

vauvauvau píše:za sxt mozes dat cez lan2 co chces ale po prve treba vypnut poe out pre istotu a po druhe by ti takto isli do steny dva kable
Ten PoE injector ma zastrcku a zasuvku. Ale nerozumiem tomu, co myslis. LTEcko prepojim CAT kablom, tak pojde do zasuvky injectora. Z injectora ide zastrcka, ktoru mozem pripojit na ine zariadenie, teda napr. router - aj ked nema PoE. Zariadenia, ktore nemaju PoE, to "obidu", vypnu, alebo co ja viem ako to funguje, ale tak som sa to docital, ze to nevadi a nic sa nestane. Takze by som nepotreboval dva kable a na jedno pripojene zariadenie k LTE pripadne iba ten PoE kabel. Ci sa mylim?
Naposledy upravil(a) indy0077 dne 18.listopad 2021 - 21:33, celkem upraveno 1 x.
mfpman
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 298
Registrován: 08.říjen 2019 - 21:51
satelitni prijimac: Dreamplex 8000

Re: Magio Internet vzduchom - Externy Mikrotik LTE modem

Příspěvek od mfpman »

Ja som uz len zvedavy co na tej "chalupe" ides prevadzkovat ked tu taketo veci riesis, lebo pride mi to ze to chces na domace pouzitie cize film youtube youpo.. p...hub facebucik alebo mozno co je dneska moderna odpoved na otazku co robis?: influencera :-D:-D:-D z toho ma ide vzdy vykotit

Cat6 ti asi bude aj tak na dve veci ale pre dobry pocit som si ho dal aj ja ale na vnutorny rozvod lebo vonku to aj tak nevytiahnem nad 5e ty asi tiez nie cez ci?
Dreamplex 8000
indy0077
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 13
Registrován: 14.prosinec 2019 - 9:31

Re: Magio Internet vzduchom - Externy Mikrotik LTE modem

Příspěvek od indy0077 »

Mas pravdu, iba bezny pouzivatel (bez FB), islo len o to, ci moze niekto odporucit (alebo ma skusenosti) SXT LTE6, lebo Telekomacky Alcatel HH modem je dost "nestabilny" a po vypadku dat sa nedokaze dostat do "normalneho" modu. Sprava sa to tak, ze v jednom smere prestanu tiect data ale spojenie modemu zostava aktivne. Vtedy je to "seknute" lebo modem vidi ze je pripojeny a z jeho pohladu ziadna chyba nie je, ale jednym smerom nemozu tiect data takze internet nefunguje.

Dostal som jednu radu, ako to vyriesit:

Na mikrotiku sa to da riesit netwatchom, teda v nejakom intervale router pingne cojaviem dns googlu a ked nedostane odpoved, tak vykona sekvenciu prikazov v ktorej vypne LTE spojenie, pocka a znovu ho pripoji.
Naposledy upravil(a) EnoSat dne 18.listopad 2021 - 21:49, celkem upraveno 1 x.
Důvod: fix QUOTE
mfpman
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 298
Registrován: 08.říjen 2019 - 21:51
satelitni prijimac: Dreamplex 8000

Re: Magio Internet vzduchom - Externy Mikrotik LTE modem

Příspěvek od mfpman »

V prvom rade by som im ten ich alcatel otrieskal o hlavu nech si to dojdu opravit. Ved ty si zakaznik oni ti maju sprostredkovat podporu nie ze ty hladas po forach.
Ale na margo tcomu ja ich mam tiez uz dlhe roky a som zase spokojny aj ked som im takto neslusne nakladol :-D (snazim sa ale nepouzivat ich ponukane zariadenia lebo si myslim ze za moc nestoja ale zase tiez neriesim profi class, teraz mam tplinka asi za 120€ /moze fungovat ako dsl,sim,wan/ plus jeden extender /OneMesh/. Ja mam ovsem kabel, osobne nikdy by som nechcel vzduchom lebo stale cosi riesis.
Dreamplex 8000
indy0077
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 13
Registrován: 14.prosinec 2019 - 9:31

Re: Magio Internet vzduchom - Externy Mikrotik LTE modem

Příspěvek od indy0077 »

mfpman píše:...osobne nikdy by som nechcel vzduchom lebo stale cosi riesis.
Nuz, ja inu moznost nemam - iba vzduchom...
vauvauvau
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 105
Registrován: 17.duben 2017 - 11:35

Re: Magio Internet vzduchom - Externy Mikrotik LTE modem

Příspěvek od vauvauvau »

ano chapes to spravne, z sxt pojde jeden kabel do poeinjektore z ktoreho druhej strany potecie prud a zostane tam jedno volne rj45 ktorym dostanes data kde chces, to co pises s tym alkatelom tak podobne sa choval mikrotik 4g modem, lte6 verzia ktoru si kupil uz je v tomto ok, mne napr teraz ide druhy mesiac bez vypadku, ten telekom dava na tu sluzbu ale malo dat a slabu rychlost, ak by si na band3 mal 4ku tak za 14e mas 300gb pri rychlosti cca 50mbps, veza je odomna vzdialena 5km a v pohode to funguje akurad ze zo strechy tu vezu vidiet, to je zaklad
indy0077
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 13
Registrován: 14.prosinec 2019 - 9:31

Re: Magio Internet vzduchom - Externy Mikrotik LTE modem

Příspěvek od indy0077 »

vauvauvau píše:telekom dava na tu sluzbu ale malo dat a slabu rychlost, ak by si na band3 mal 4ku tak za 14e mas 300gb pri rychlosti cca 50mbps, veza je odomna vzdialena 5km a v pohode to funguje akurad ze zo strechy tu vezu vidiet, to je zaklad
Diky za odpoved! No s tymi visielacmi to musim zistit ked tam budem, aki poskytovatelia tam maju najblizsie BTSko a pomerat signal. Ako som uz spominal, pred par rokmi som mal O2 dobijaciu volaciu kartu a v dome nebol ziaden signal...
vauvauvau
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 105
Registrován: 17.duben 2017 - 11:35

Re: Magio Internet vzduchom - Externy Mikrotik LTE modem

Příspěvek od vauvauvau »

na mikrotiku zapni band 3 a 20 a zadaj lte scan a v riadku v ktorom sa ukaze napis evolveo bude lte, tak zistis kto co v okoli z operatorov ma, o2 lte na doma ide teraz cez pasmo 3500-3700mhz, tam ti lte6 modem nepomoze a ich politika je taka ze sluzba je iba s ich zariadenim
Odpovědět

Zpět na „Poradna pri nákupe ... ??? ... >>> ... :-)“