VU+ Uno 4K SE začiatočník

Moderátoři: kratke_pole, Pr0metheUs, tommix, chocholousek

Uživatelský avatar
marcelmrc
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 78
Registrován: 03.leden 2008 - 10:26

VU+ Uno 4K SE začiatočník

Příspěvek od marcelmrc »

Zdravím,

Som dlhoročný používateľ satelitných príjímačov, no doteraz som mal len jednoduché mašiny ako Openbox, Fergusson Ariva, AB Cryptobox atď. Konečne si myslím, že nastal čas, aby som si kúpil poriadny prístroj s linuxom a zatiaľ mám vyhliadnutý VU+ Uno 4K SE. S linuxom zatiaľ nemám žiadnu skúsenosť, tak prosím ak sa Vám moje otázky budú zdať triviálne, aby ste brali ohľad na moju nulovú skúsenosť s linux. Prečítal som dosť materiálov a návodov na nete k linuxu, no tých informácií je baraz veľa preto by som mal pár otázok.

1) Keď prijímač kúpim nebude nakonfigurovaný a bude v ňom teda základný image od výrobcu, ktorý bude obsahovať pluginy ako napr. CCCAM atď., alebo image od výrobcu možnosť takýchto pluginov neumožňuje. resp. prečo je potrebné nahrať alternatívny image.
2) Kúpiť teda takýto čístý prijímač a nakonfigurovať si ho sám podľa návodu tu fóre, alebo kúpiť prijímať rovno od predajcov, ktorý ho predajú kompletne nastavený a nakonfigurovaný? Ale najradšej by som išiel od nuly a prijímač si nastavil od začiatku sám. Otázka znie ako veľmi je to celé komplikované :)
3) Ktorý image je podľa Vás najlepší? OpenPLi, VTi, OpenATV, Black Hole?? Aký je v nich rozdiel??
4) Jednotlivé pluginy sú už súčasťou takýchto image, alebo sa inštalujú dodatočne?

Díky
VU+ Uno 4K SE, VTi 15.0.02
Uživatelský avatar
peter54
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1833
Registrován: 04.listopad 2008 - 21:11
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: VU+ Uno 4K SE začiatočník

Příspěvek od peter54 »

1. Image predinstalovany z továrne je typicky len aby tam nieco bolo. Casto v nom nefungujú feedy, cize internetové zdroje pluginov. To, co nazyvas alternativny image je obycajne ofiko image a nerata sa s používaním predinstalovaneho.
2. Pokial nieje vyrazny rozdiel v cene, kup "nakonfigurovany", pohraj sa s nim a keby ti nieco neslo, dostanes zadarmo podporu. Kedykolvek mozes nakoonfigurovany zazalohovat a dat tam cisty novucky a vzdelávať sa. Ak rozumieš zakladom pc a sietí a satelitom, cize vies, co chces, da sa zvládnuť prva instalacia a zakladne nastavenie za par odpoludni. Skuseny uzivatel to zvládne za hodku az tri. http://www.ab-forum.info/viewtopic.php?f=76&t=71265
3. Pre začiatočníka radim openpli. Rozdiely vsak niesu zásadne. Lisia sa jemne usporiadanim menu, predinstalovanymi pluginmi, ponukou pluginov vo feede, skinmi.
4. Vacsina distribúcii je vybavena základnými pluginmi dla zvazenia autorov. Ostatné menej obecne pluginy sú vo feede a dajú sa inštalovať podla potreby. K tomu je potrebné internetové pripojenie.
Kontakt v profile cez www.
pele1
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1063
Registrován: 11.leden 2011 - 16:57

Re: VU+ Uno 4K SE začiatočník

Příspěvek od pele1 »

u VU+ treba začať u VTI tam je plná podpora
Duce
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 360
Registrován: 27.prosinec 2006 - 20:55
satelitni prijimac: zopár ich mám
Bydliště: okr. Piešťany

Re: VU+ Uno 4K SE začiatočník

Příspěvek od Duce »

pele1 píše:u VU+ treba začať u VTI tam je plná podpora
Myslím že to je jedno či je to OpenPLI,OpenATV, atď, treba niekde začať, sám užívateľ zbadá čo mu bude najviac vyhovovať, dnes je Enigma na inštaláciu veľmi jednoduchá, keď si spomeniem na čas keď som začínal ja, o satelitným príjme som nevedel skoro nič, a prvý môj prijímač bol IPBox 200 a vtedy sme flashovali ešte cez rs232, a trvalo to pol hodinu a nedaj bože aby vypli elektrinu. Neboj sa dnes toho moc nepokazí, v dnešnej dobe usb flash už veľa ľudí nemá šajnu čo je to jtag :)
Naposledy upravil(a) Duce dne 18.leden 2020 - 22:23, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
peter54
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1833
Registrován: 04.listopad 2008 - 21:11
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: VU+ Uno 4K SE začiatočník

Příspěvek od peter54 »

Mozno trocha napovie video a samozrejme, kazdy sudruh si môže nájsť a urobiť svoj nazor este nez začne inštalovať. A ideálne este než kúpi.
Samozrejme, videi je viac a kto hľadá najde.
Zvlášť by som upozornil na rozbehanie skylink karty - to je u openpli triviálne.




Kontakt v profile cez www.
Uživatelský avatar
marcelmrc
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 78
Registrován: 03.leden 2008 - 10:26

Re: VU+ Uno 4K SE začiatočník

Příspěvek od marcelmrc »

Takže mi odporúčate, aby som si prijímač nakonfiguroval sám??

Ak som to teda dobre pochopil , tak prijímač mi príde s predinštalovaným image s výroby.
1) Skôr ako prijímač zapnem tam rovno flashnem image s poslednou verziou VTI (ešte neviem aký je rozdiel medzi originálnym VTI a alternatívnym VTI)
2) po flasnutí a zapnutí začínam konfiguráciou od nuly?? teda nastavím rozlíšenie, jazyk,... atď podľa návodu? Alebo je potrebné ešte predtým dať továrne nastavenia.
3) nastavím tunery a naladím programy
4) základné pluginy by už image mal mať, to znamená OSCAM? CCCAM, teda nastavím čítačku, resp. CI modul na skylink kartu?
5) pluginy ktoré tam nebudú a budem ich potrebovať doinštalujem online?
6) poprípade nastavím CCCAM klienta?
VU+ Uno 4K SE, VTi 15.0.02
Uživatelský avatar
chocholousek
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 971
Registrován: 04.listopad 2007 - 17:58
Kontaktovat uživatele:

Re: VU+ Uno 4K SE začiatočník

Příspěvek od chocholousek »

1 - Skoro zadny, oba jsou si podobne jako vejce vejci, protoze jeden (VTI) vychazi s druheho (VU+). Pro neznaleho OBROVSKY, jedna se o vychozi moznosti, ktere jsou u VTI proste vetsi. Me u original vzdy vadilo ze byl kupodivu nestabilni, a jeste divnejsi bylo ze nezalezelo ani na jakem VU je naistalovan, vzdy to koncilo nahodnymi pady originalniho image.
2 - Ano, pokud nepouzijes nejaky backup image, ale to bych nedelal.
3 - Ano aj, osobne neladim nikdy, vzdy pouzivam setting stazeny s netu a kdyz uz tak odsud, je to promne pohodlnejsi a rychlejsi.
4 - Nikoliv, cam manager si musis vybrat a nastavit rucne od piky, VTI ale uz obsahuje panel s nejakymi (vyber, restart, atd...) moznostmi pro CAM. Osobne vzdy pouzivam cammanger jako deamon je to pohodlnejsi. Modul do VU? ale no FUJ, ten mi do VU nesmi!
5 - Ano aj, moznosti je vice.
6 - Stahnes cam managera popripade i nejakou zakladni konfiguraci, kterou pak rucne upravis, v kazdem image je to trochu jinak, pokud mas vse vlastni je to naopak vzdy stejne.
Uživatelský avatar
marcelmrc
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 78
Registrován: 03.leden 2008 - 10:26

Re: VU+ Uno 4K SE začiatočník

Příspěvek od marcelmrc »

Takže mi neodporúčate kompletne nakonfigurovany prijímač s Ellana?? Vo fóre píšu, že Ellano tam dáva image ktorý obsahuje kopec nepotrebných veci, pluginov a že prijímač ide potom veľmi pomaly. Že aj tí ktorý ho kúpili nakonfigurovany po čase dávali čistý image.
VU+ Uno 4K SE, VTi 15.0.02
pele1
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1063
Registrován: 11.leden 2011 - 16:57

Re: VU+ Uno 4K SE začiatočník

Příspěvek od pele1 »

prečo by sme ti ho neodporúčali pre začiatok je to ideal čisté image si tam môžeš dať sám predtým si samozrejme treba urobiť backup aby si sa mal kam vrátiť ak sa ti nebude dariť
Uživatelský avatar
peter54
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1833
Registrován: 04.listopad 2008 - 21:11
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: VU+ Uno 4K SE začiatočník

Příspěvek od peter54 »

marcelmrc píše:Takže mi neodporúčate kompletne nakonfigurovany prijímač s Ellana?? Vo fóre píšu, že Ellano tam dáva image ktorý obsahuje kopec nepotrebných veci, pluginov a že prijímač ide potom veľmi pomaly. Že aj tí ktorý ho kúpili nakonfigurovany po čase dávali čistý image.
18.01.2020 - 21:14 bod 2. Skoda sa tu namahat.
Ti hnupi co sem chodia nielen ze su lenivi nieco hladat, ale ani nevedia citat.
Kontakt v profile cez www.
Uživatelský avatar
chocholousek
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 971
Registrován: 04.listopad 2007 - 17:58
Kontaktovat uživatele:

Re: VU+ Uno 4K SE začiatočník

Příspěvek od chocholousek »

@peter54
A proc se rozcilovat? Vzdyt je to zabava (teda alespon pro mne), on je uz ted zmateny ni "lesny motyl", a jeste vetsi zmatek zacne az si to koupi. Dopadne to tak jako u drtive vetsiny, najde nebo uz bude mit backup image od nekoho a celou dobu co bude provozovat VU se bude strachovat o to by si jej nerozjebal. :ROFL:
Uživatelský avatar
VTronik
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1027
Registrován: 21.srpen 2012 - 20:12

Re: VU+ Uno 4K SE začiatočník

Příspěvek od VTronik »

marcelmrc píše:Takže mi neodporúčate kompletne nakonfigurovany prijímač s Ellana?? Vo fóre píšu, že Ellano tam dáva image ktorý obsahuje kopec nepotrebných veci, pluginov a že prijímač ide potom veľmi pomaly. Že aj tí ktorý ho kúpili nakonfigurovany po čase dávali čistý image.
Pro začátečníky je nejlepší řešení koupit nakonfigurovaný stroj. Uvedu důvody, které jsou logické a zřejmé (a pokud bys četl pozorněji, tak je už víš):
1. První, čím musíš začít učení je umět dobře zálohovat image
2. Až budeš mít zálohu celé image, budeš se učit jak ji nahrát zpět do přijímače
3. Až se rozhodneš, vyzkoušet si nahrát čistou image, budou se ti předchozí dva body dost hodit (nahrává se stejným postupem jako záloha)
4. Až nahraješ čistou image a budeš se učit její konfiguraci, tak při nezdaru se můžeš vždy vrátit na funkční image ze zálohy (vyhneš se dlouhému hledání problému u nefunkčního přijímače, pokud tedy chceš také koukat na TV)
5. Pokud nedodržíš výše uvedený postup učení, což je tvá věc, tak si jen přiděláváš problémy s nefunkčním přijímačem a nervy s nápravou vlastních chyb
Naposledy upravil(a) VTronik dne 19.leden 2020 - 17:55, celkem upraveno 1 x.
VU+ Duo4K SE, Dual DVB-S2, Dual DVB-T2, SSD Samsung 870 2TB
VU+ Duo2, 2x DVB-S2, SSD Patriot 1TB
MAX T90, Skylink
Uživatelský avatar
marcelmrc
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 78
Registrován: 03.leden 2008 - 10:26

Re: VU+ Uno 4K SE začiatočník

Příspěvek od marcelmrc »

peter54 píše:
marcelmrc píše:Takže mi neodporúčate kompletne nakonfigurovany prijímač s Ellana?? Vo fóre píšu, že Ellano tam dáva image ktorý obsahuje kopec nepotrebných veci, pluginov a že prijímač ide potom veľmi pomaly. Že aj tí ktorý ho kúpili nakonfigurovany po čase dávali čistý image.
18.01.2020 - 21:14 bod 2. Skoda sa tu namahat.
Ti hnupi co sem chodia nielen ze su lenivi nieco hladat, ale ani nevedia citat.
O urážanie nestojím.

Ja som nenapísal, že mi to odporúčate v tejto téme, ale že to odporúčajú v diskusii VU-Uno 4k SE ktorú som celú prečítal.

A mám pocit že fórum je o tom, aby ľudia ktorý majú skúsenosti poradili iným, ktorý ich nemajú. Ale v drvivej väčšine príspevkov tohto fóra sa iba nadáva, uráža a osočuje. Sa čudujem, že to moderátori tolerujú.

PS: Ten 75 stranový manuál "Inštalujeme a konfigurujeme linuxový satelitný prijímač" som prečítal celý, tak mi nehovor, že som lenivý niečo hľadať.
Naposledy upravil(a) marcelmrc dne 19.leden 2020 - 18:04, celkem upraveno 1 x.
VU+ Uno 4K SE, VTi 15.0.02
Uživatelský avatar
georg11
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1663
Registrován: 10.leden 2008 - 15:34

Re: VU+ Uno 4K SE začiatočník

Příspěvek od georg11 »

@peter54 vidíš jak jsi dopadl. Místo poděkování ( což zřejmě dotyčný neví co je ) dostaneš vynadáno...
Dreambox 920 UHD, OE2.5 + GP4, dual FBC DVB-S2X-MS + dual DVB-T2/C - E85 multi-feed ( 1W, 4,8E, 13E, 19E, 23,5E, 28E )
Zgemma H7.S image openATV
Octagon 8008, různé image v multibootu
Mnoho dalších boxů na "zaslouženém" odpočinku
Uživatelský avatar
marcelmrc
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 78
Registrován: 03.leden 2008 - 10:26

Re: VU+ Uno 4K SE začiatočník

Příspěvek od marcelmrc »

Mám mu poďakovať za to ze ma nazval hnupom?
Ja som nikomu nenadával.
PS: prosím moderátora o zmazanie celého vlákna. Téma stratila zmysel.
VU+ Uno 4K SE, VTi 15.0.02
Uživatelský avatar
georg11
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1663
Registrován: 10.leden 2008 - 15:34

Re: VU+ Uno 4K SE začiatočník

Příspěvek od georg11 »

On ti snad neodpověděl na tvoje otázky ? Umístil sem dokonce videa. Mimochodem tlačítkon"Poděkovat" sem neumístil admin jen tak.
Dreambox 920 UHD, OE2.5 + GP4, dual FBC DVB-S2X-MS + dual DVB-T2/C - E85 multi-feed ( 1W, 4,8E, 13E, 19E, 23,5E, 28E )
Zgemma H7.S image openATV
Octagon 8008, různé image v multibootu
Mnoho dalších boxů na "zaslouženém" odpočinku
Uživatelský avatar
VTronik
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1027
Registrován: 21.srpen 2012 - 20:12

Re: VU+ Uno 4K SE začiatočník

Příspěvek od VTronik »

marcelmrc píše:
peter54 píše:
marcelmrc píše:Takže mi neodporúčate kompletne nakonfigurovany prijímač s Ellana?? Vo fóre píšu, že Ellano tam dáva image ktorý obsahuje kopec nepotrebných veci, pluginov a že prijímač ide potom veľmi pomaly. Že aj tí ktorý ho kúpili nakonfigurovany po čase dávali čistý image.
18.01.2020 - 21:14 bod 2. Skoda sa tu namahat.
Ti hnupi co sem chodia nielen ze su lenivi nieco hladat, ale ani nevedia citat.
Urážať môžeš niekoho iného :)
Pretože ty si isto padol z neba učený :) a narodil si sa ako odborník na linux. By som chcel vidieť teba keď si kupoval prvý linux.

Ja som nenapísal, že mi to odporúčate v tejto téme, ale že to odporúčajú v diskusii VU-Uno 4k SE ktorú som celú prečítal.

A mám pocit že fórum je o tom, aby ľudia ktorý majú skúsenosti poradili iným, ktorý ich nemajú. Ale v drvivej väčšine príspevkov tohto fóra sa iba nadáva, uráža a osočuje. Sa čuduje, že to moderátori tolerujú.

Myslím, že pravidlá fóra zakazujú urážanie iných užívateľov..

PS: Ten 75 stranový manuál "Inštalujeme a konfigurujeme linuxový satelitný prijímač" som prečítal celý, tak mi nehovor, že som lenivý niečo hľadať.
Pokud otevřeš téma v tomto vlákně, nikdo nemůže tušit, co se dočteš jinde a jaká doporučení dostaneš. Potom tu pleteš bez souvislostí více vláken a na to těžko někdo může racionálně reagovat. Je jen na tobě, na co konkrétního se zeptáš. Až se začneš učit, sám zjistíš, jaké konkrétní věci nevíš nebo ti nejdou. Tak nepředbíhej a drž se rad, co si dostal v tomto vlákně. Pokud někdo tvrdí, že je v nakonfigurovaném image zbytečně mnoho pluginů, tak to je celkem snadno řešitelný problém. Odinstalovat, co nechci. Na to je správce pluginů. Ale vždy platí, že když si nejsem jistý, tak základní pojistka na potenciální problém je záloha, kterou si udělám před tou nejistou operací!!! Navíc nakonfigurovaný image ti dává další možnosti podívat se na funkční konfigurační soubory. Rychleji se tak dopátráš toho, co potřebuješ a budeš schopen to aplikovat na vlastní image a konfiguraci. Proč vymýšlet kolo, když ho už někdo před tebou vymyslel, to nechápu...?
VU+ Duo4K SE, Dual DVB-S2, Dual DVB-T2, SSD Samsung 870 2TB
VU+ Duo2, 2x DVB-S2, SSD Patriot 1TB
MAX T90, Skylink
Uživatelský avatar
VTronik
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1027
Registrován: 21.srpen 2012 - 20:12

Re: VU+ Uno 4K SE začiatočník

Příspěvek od VTronik »

marcelmrc píše:
georg11 píše:@peter54 vidíš jak jsi dopadl. Místo poděkování ( což zřejmě dotyčný neví co je ) dostaneš vynadáno...
Mám mu poďakovať za to ze ma nazval hnupom?

Ja som nikomu nenadával.

PS: prosím moderátora o zmazanie celého vlákna. Téma stratila zmysel.
Poslyš, ty jsi nějaký netykavka, co??? Hlavně, že píšeš něco o fórech téměř ve stylu, jako by byla povinnost znalejších sdělit své znalosti jen tak těm neznalým. Trochu pokory by ti rozhodně nezaškodilo... Jak jsi už psal. Nikdo učený z nebe nespadl. To je fakt. Ale já bych ještě doplnil. A pitomce jako by shazovali. Přeber si to sám.
Problém si způsobil sám tím, že stavíš na výsledcích odpovědí z různých vláken. Když se ptáš zde, drž se diskuze zde.
VU+ Duo4K SE, Dual DVB-S2, Dual DVB-T2, SSD Samsung 870 2TB
VU+ Duo2, 2x DVB-S2, SSD Patriot 1TB
MAX T90, Skylink
Uživatelský avatar
marcelmrc
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 78
Registrován: 03.leden 2008 - 10:26

Re: VU+ Uno 4K SE začiatočník

Příspěvek od marcelmrc »

Áno už som pochopil ze som urobil chybu keď miešam fóra. Ospravedlňujem sa.
VU+ Uno 4K SE, VTi 15.0.02
Uživatelský avatar
kofolak
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 132
Registrován: 18.listopad 2009 - 0:50

Re: VU+ Uno 4K SE začiatočník

Příspěvek od kofolak »

Ked si kupis uz nakonfigurovany box, tak nic nepokazis, dokonca je to dobre, lebo usetris kopec casu kedze zaciatocnik.
Ako prve sa nauc, ako spravit zalohu celeho image, sprav ju a daj si ju na usb kluc.
Ked sa budes s boxom zoznamovat, tak je mozne, ze kadeco pomenis a nebudes vediet kde.
Ziaden problem, obnovis cez usb kluc za chvilu.
Trosku to zaberie casu, kym zistis kde co je.
Dalsie pluginy alebo ine image ries neskor, najskor sa zoznam s enigmou, me velmi vela nastaveni.

p.s.na tomto fore najdes mnoho emocionalnych prispevkov, dobra rada znie: nereagovat
Uno4kSE + OpenBH, T55, ex Uno
Odpovědět

Zpět na „Diskusia VU+ Uno 4K SE“