Zgemma H9 Combo – problém so zvukom pri prepínaní

Diskuse a download k přijímačům Zgemma

Moderátoři: cityglam1, JohnCena

Odpovědět
-Marian-
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 4
Registrován: 18.listopad 2017 - 17:19

Zgemma H9 Combo – problém so zvukom pri prepínaní

Příspěvek od -Marian- »

Ahoj,
mám satelitný prijímač Zgemma H9 Combo a chcel by som sa opýtať, či sa už niekto nestretol s problémom so zvukom pri prepínaní TV kanálov. Vyskytuje sa náhodne – niekedy sa neobjaví niekoľko dní a niekedy nastane aj 2x denne. Nezistil som žiadne špeciálne okolnosti, ktoré by nastali vtedy, keď k problému došlo. Prijímač je pripojený k TV prijímaču Panasonic cez HDMI kábel. S televízorom nikdy nebol žiadny problém (nemali ho ani iné linuxové prijímače v minulosti).

Problém sa prejavuje tak, že pri prepnutí na iný TV kanál sa na novom kanáli neobjaví žiadny obraz a zvuk je rozsekaný na niekoľko milisekundové časti, ktoré sú ešte aj akoby premiešané. Keďže sa to zle opisuje, pridávam aj cca 10 sekundovú ukážku. Výskyt tejto udalosti nemá súvislosť s nejakým konkrétnym TV kanálom, objavuje sa náhodne, bez ohľadu na kanál. Keď sa problém raz objaví, pretrváva aj niekoľko minút a nepomôže ani prepínanie na iné kanály – aj tam to pretrváva (dokonca aj na kanáloch vysielaných z inej družice). Prijímač nezamrzne a nezobrazuje žiadne chybové hlásenie. Chyba sa sama odstráni až po niekoľkých minútach. Takisto by pomohlo aj vypnutie/zapnutie prijímača sieťovým vypínačom. Na výskyt tejto chyby nemala žiadny vplyv ani zmena akýchkoľvek nastavení zvukovej stopy – to som už vyskúšal. Z môjho pohľadu by to vyzeralo na softvérový problém – možno s kodekmi?

Prijímač mám od septembra 2020, používam ho na príjem staníc Skylinku a z Astry 19,2. Pri pôvodnom softvéri, s ktorým bol dodaný (OpenATV 6.3) sa problém vyskytoval dosť často. Po čistej inštalácii systému OpenATV 6.4 sa problém objavuje už menej často, stále je to však niekoľkokrát za týždeň. Myslíte, že existuje nejaké účinné riešenie, alebo je ten prijímač zrelý na reklamáciu? Za všetky rady vopred ďakujem.
Ukazka.zip
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
efendy55
Legenda Fóra
Legenda Fóra
Příspěvky: 2992
Registrován: 26.září 2011 - 16:03
satelitni prijimac: Všetko-4K
Bydliště: chlpatá dedinka okres pupok .

Re: Zgemma H9 Combo – problém so zvukom pri prepínaní

Příspěvek od efendy55 »

hm.... viem asi o čom píšeš .... tiež mám tento bazmek na hranie a predvčerom som ho aktualizoval online a od vtedy mi to presne ako tebe blbne..... zvuk ide obraz nikde aj free programy ..... :D do predvčerajšku som na to nikdy nekápnul . mám tam aj iné image ,ale tie idú bez problémov, tie nikdy neaktualizujem..... [-X tak som to prepol s openatv 6.4 zatial na 6.3 a žiadny problém. počkám pár dní aktualizujem to online ak nepomôže tak komplet preinštalujem 6.4-ku a uvidím . keby som asi neaktualizoval tak 6.4 tiež funguje ako do predvčerajška. pozri na openatv forum či sa tam niečo nepíše.
tiež som ešte včera podozrieval všetko možné ako ty . keby bol problém v bazmeku ,HDMI alebo v TV tak iné image by tiež blbli. openpli, openatv-6.3 a openspa s tým problém nemajú. :good:
Všetko 4K
-Marian-
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 4
Registrován: 18.listopad 2017 - 17:19

Re: Zgemma H9 Combo – problém so zvukom pri prepínaní

Příspěvek od -Marian- »

Vďaka za odpoveď. Aspoň viem, že nie som sám, čo má s týmto prijímačom tento problém. Prešiel som už aj zahraničné fóra, ale nikde sa o tom zatiaľ nehovorí. Pomohol si mi v tom, že si napísal o iných image, ktoré s tým problém nemajú. Už som totiž uvažoval o nainštalovaní OpenPLI, ale nejako som sa k tomu zatiaľ nedostal, keďže som si nebol istý, či to vôbec pomôže (keď preinštalovanie na OpenATV 6.4 nepomohlo, bol som skôr skeptický). Teraz ale viem, že za pokus to teda stojí.

Mimochodom: zaujímavé je, že k tomuto problému u mňa nedošlo ani v prípade OpenATV 6.3 a ani 6.4 hneď. Vždy to začne až po niekoľkých dňoch používania prijímača. V prvé dni po preinštalovaní na verziu 6.4 som sa tiež tešil, že problém sa vyriešil - ale zbytočne. Mám pocit, že čím je OpenATV nainštalované dlhšie, tým sa problém opakuje častejšie... To ale samozrejme môže byť len náhoda alebo môj pocit.
Uživatelský avatar
efendy55
Legenda Fóra
Legenda Fóra
Příspěvky: 2992
Registrován: 26.září 2011 - 16:03
satelitni prijimac: Všetko-4K
Bydliště: chlpatá dedinka okres pupok .

Re: Zgemma H9 Combo – problém so zvukom pri prepínaní

Příspěvek od efendy55 »

vravíš po niekolkých dňoch ??? #-o u nás tento bazmek sa zapína občas...... viac menej sa s ním hrám. terazky frčí na 6.3-ke tak sa na to zameriam ako dlho to pôjde ,nechám ho teda furt zapnutý. akurát som si všimol že nepomáha ani tvrdý reštart ,ale ja som to prisudzoval aktualizácii . takže je možné že keby sa používal tak by som na to kápnul...... :D no uvidím......
Všetko 4K
Uživatelský avatar
EnoSat
Legenda Fóra
Legenda Fóra
Příspěvky: 2740
Registrován: 20.únor 2008 - 19:16
satelitni prijimac: Dreambox - Dr.HD F16 - TBS5925
Kontaktovat uživatele:

Re: Zgemma H9 Combo – problém so zvukom pri prepínaní

Příspěvek od EnoSat »

-Marian- píše:zaujímavé je, že k tomuto problému u mňa nedošlo ani v prípade OpenATV 6.3 a ani 6.4 hneď
tak si nainstaluj plugin co resetuje audio HW po zapnuti boxu
ROVER TAB900+ , Televes H30 FLEX
Gibertini OP100LN /85E-53W/
WaveFrontier T90 /51E-39E-36E-33E-28E-26E-23E-19E-16E-13E-9E-7E-5E-2E-1W-4W/
Edision MIO+ 4K, Octagon SF8008, Mutant HD51, QVIART Lunix, Ustym 4K S2 OTT, VU Solo4K, Dreambox 900UHD/7020HD/500HD, TBS-5925/5530/5220
Uživatelský avatar
efendy55
Legenda Fóra
Legenda Fóra
Příspěvky: 2992
Registrován: 26.září 2011 - 16:03
satelitni prijimac: Všetko-4K
Bydliště: chlpatá dedinka okres pupok .

Re: Zgemma H9 Combo – problém so zvukom pri prepínaní

Příspěvek od efendy55 »

práve že audio u mňa ide ,ale či je posunuté potom som už veru nepátral, nejde obraz. ....... stačí prepnúť hore dole a obraz potom už naskočí.
Všetko 4K
-Marian-
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 4
Registrován: 18.listopad 2017 - 17:19

Re: Zgemma H9 Combo – problém so zvukom pri prepínaní

Příspěvek od -Marian- »

efendy55 píše:práve že audio u mňa ide ,ale či je posunuté potom som už veru nepátral, nejde obraz. ....... stačí prepnúť hore dole a obraz potom už naskočí.
Aha, takže u teba ide zvuk a nejde obraz. Tiež zaujímavé - u mňa to v prípade výskytu toho problému dopadne tak, že obraz nejde a zvuk je nepočúvateľný. Samozrejme, že ani jedna a ani druhá situácia nie je v poriadku - povedal by som, že tu bude nejaký problém s ovládačmi alebo kodekmi.
Čo sa týka toho trvalo zapnutého prijímača, tak ja som ho ani nemal trvalo zapnutý (používa sa niekoľko hodín denne, ale nebeží nonstop) a problém sa prvýkrát objavil asi tak po 4 dňoch od prvého spustenia systému, keď som náhodne prepínal po jednotlivých kanáloch. Asi mu to prepínanie po čase začne prekážať. :-)

Ešte pridám odpoveď pre EnoSat:
EnoSat píše:tak si nainstaluj plugin co resetuje audio HW po zapnuti boxu
Malo by to zmysel, keď pri tom prijímači vôbec nepoužívam pohotovostný režim? Pri každom spustení prijímač bootuje nanovo, takže predpokladám, že pri novom bootovaní sa audio HW resetuje tak či tak.
-Marian-
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 4
Registrován: 18.listopad 2017 - 17:19

Re: Zgemma H9 Combo – problém so zvukom pri prepínaní

Příspěvek od -Marian- »

Ahojte,
možno sa mi časom podarilo odhaliť príčinu problému a možné riešenie. Takže sa oň podelím pre prípad, že by mal takýto problém aj niekto iný v budúcnosti.
Na možnú príčinu problému sa mi podarilo natrafiť po tom, čo som zapol vytváranie záznamov o činnosti softvéru v prijímači. V OpenATV som aktivoval vytváranie tzv. logu a neskôr som si v počítači prezrel vytvorený twisted-log. Podozrivo často sa v ňom vyskytovali tieto chyby
[-] [Volume Adjust] Update Info
[-] [Volume Adjust] Volume = 80
[-] [Volume Adjust] load xml...
[-] [Volume Adjust] New Channel
[-] [Volume Adjust] oldvol = 0
[-] RemovePopup, id = ZapError
Neskôr som si všimol, že tieto chyby sa začínajú vyskytovať takmer po každom prepnutí kanálov. Pribudli ešte aj tieto hlásenia:
[Screen] Showing screen 'InfoBarLite'.
[-] setPixmapNum(0) failed! defined pixmaps: []
[-] setPixmapNum(0) failed! defined pixmaps: []
[-] RemovePopup, id = ZapError
Podľa týchto údajov som si tipol, že problémom by mohla byť funkcia Automatic Volume Adjustment (ktorú poskytuje systémový plugin s názvom "automaticvolumeadjustment") a ďalšie chybové hlásenia by mohli mať nejakú spojitosť s pluginom "infobartunerstate". Tieto dva pluginy som teda odinštaloval. Po reštartovaní prijímača problémy s poškodeným zvukom pri prepínaní kanálov prestali. Zostáva teda už len dúfať, že to tak vydrží aj do budúcnosti. :) V každom prípade ďakujem všetkým diskutujúcim, ktorí sa snažili mi nejako pomôcť.
Uživatelský avatar
Milos999
Odborník
Odborník
Příspěvky: 384
Registrován: 14.červen 2006 - 8:38

Re: Zgemma H9 Combo – problém so zvukom pri prepínaní

Příspěvek od Milos999 »

Asi pred par dnami mi to tiez takto spravilo na mojej Zgemme. Na niektorych kanaloch ako CT 1 alebo nasej Jednotke vypadol celkom raz obraz a raz zvuk. Po restarte enigmy to nepomohlo ale po tvrdom restarte prijimaca uz to bolo o.k. celkom vsetko v poriadku... V Zgemme mam cez multiboot momentalne spustenu polsku E2 PKT Hyperion 7.1...
Naposledy upravil(a) EnoSat dne 24.červen 2021 - 17:19, celkem upraveno 1 x.
Důvod: fix QUOTE
Zgemma H9 Combo, + WDC WD64 640 gb Scorpio Blue Multiboot: STARTUP_1 az 4: PKT Hyperion 8,PurE2 v6.3,OpenESI 9.0,OpenHDF 6.4, Parabola offset 85 cm, motor Powertech DG 380S speedy, IBU Twin + 42" LCD 3D TV LG LW 4500
Obrázek
Uživatelský avatar
efendy55
Legenda Fóra
Legenda Fóra
Příspěvky: 2992
Registrován: 26.září 2011 - 16:03
satelitni prijimac: Všetko-4K
Bydliště: chlpatá dedinka okres pupok .

Re: Zgemma H9 Combo – problém so zvukom pri prepínaní

Příspěvek od efendy55 »

hm.... takže aj iným to takto blbne. :o začal sa ten bazmek používať každý deň a u mňa presne to isté. podozrievam image openatv... skúsim ked bude čas ešte iné image ....ak to bude blbnúť aj tam tak pôjde tatata..... :D ináč bazmek za tie peniaze a výbavou by bol fajn ....asi sa pozriem radšej po VU+ a DM.... :smoke:
Všetko 4K
Odpovědět

Zpět na „Zgemma“