Různé druhy konektorů

Slovník tech. výrazov, nové receivery na trhu, recenzie atď.

Moderátor: Steiner

Odpovědět
Bilardos
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 832
Registrován: 17.březen 2006 - 17:41

Různé druhy konektorů

Příspěvek od Bilardos »

SCART
Obrázek

je konektor, který se zrodil ve Francii a v prvních televizorech se objevil v roce 1977. Obsahuje 21 propojení, která zahrnují komponentní signál (RGB), kompozitní signál, stereo zvuk a speciální pin pro přepínání video/televize. SCART umí komunikovat obousměrně. V roce 1980 byl standard rozšířen o podporu signálu S-Video.

Komponentní video
Obrázek

označované také jako YUV nebo YPbPr využívá oddělenou jasovou a barvonosnou složku signálu. Kabel komponentního videa poznáte na první pohled podle tří koncovek RCA, zpravidla v barvách červené, zelené a modré. Tento kabel dokáže přenášet video ve vysokém rozlišení, teoreticky je možné přenášet i nejdokonalejší video 1080p. Nevýhodou je analogový přenos, náchylnost k rušení a to, že na rozdíl od SCARTu nebo HDMI, kabel vůbec nepřenáší zvuk.

DVI-I
Obrázek

je prvním digitálním konektorem pro přenos videa, který se objevil na řadě televizorů. Mnohem používanější je však ve světě počítačů. DVI nemá problém s přenosem obrazu ve vysokém rozlišení v kterémkoli formátu.
Je částečně kompatibilní s HDMI (proto na trhu najdete i redukce těchto rozhraní), chybí mu však přenos zvuku a některé další funkce.

HDMI
Obrázek

je nemodernějším a stále více rozšířeným rozhraním pro digitální přenos obrazu a zvuku. Od roku 2002, kdy standard vzniknul, byl již několikrát upravován, aktuální verze je 1.3a. Pro naprostou většinu aplikací však zůstává plně funkční i nejstarší verze. HDMI je navrženo pro přenos obrazu a zvuku ve vysokém rozlišení, přičemž se už dopředu počítá také s formáty, které se zatím ještě nepoužívají. Velké rozšíření a obliby mezi výrobci přístrojů HDMI získalo především díky podpoře sofistikovaného zamezení zobrazování pirátského obsahu označovaného jako HDCP.
.: qviart LUNIX3 4K :.
.: Na dotazy nepoužívejte SZ, ale fórum :.
Odpovědět

Zpět na „Satelitná encyklopédia“