Nabídka:Zapojení větřáčku do DM800

Diskuse k přijímači Dreambox DM-800 HD

Moderátoři: EnoSat, cityglam1

Uživatelský avatar
406
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 2
Registrován: 04.září 2008 - 14:44
satelitni prijimac: DM7000,Ariva 200hd
Bydliště: Kladno, Stara Lubovna

Re: Nabídka:Zapojení větřáčku do DM800

Příspěvek od 406 »

Tak jsem si tak osadil vetracek 50X50 a chladi pekne.Zapojil jsem ho na dva piny, ktere se nachazi na levo vedle tuneru na zakladni desce dm 800.
Kdyz box vypnu do satndby, tak se vetracek pekne vypne :-)

Cena 95kc :-)
Naposledy upravil(a) 406 dne 28.duben 2014 - 21:22, celkem upraveno 1 x.
DM 800HDse V2 hdGlass, GSU, newnigma2 sim 2.2, DM 700S Geminy, Ariva 200 hd 2.05B7
patch (největší skvost), parabola 105 Al, motor SG2100, Led TV 55F6500, AVR Marrantz
Uživatelský avatar
w.o.l.f.
Expert fóra
Expert fóra
Příspěvky: 946
Registrován: 26.únor 2010 - 18:39
Bydliště: Ostravsko

Re: Nabídka:Zapojení větřáčku do DM800

Příspěvek od w.o.l.f. »

406 píše:Tak jsem si tak osadil vetracek 50X50 a chladi pekne.Zapojil jsem ho na dva piny, ktere se nachazi na levo vedle tuneru na zakladni desce dm 800.
Kdyz box vypnu do satndby, tak se vetracek pene vypne :-)

Cena 95kc :-)
hoď sem foto, pls a napětí??
zgemma h7s, Vu+solo2, t-90 4°W-39°E
Uživatelský avatar
406
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 2
Registrován: 04.září 2008 - 14:44
satelitni prijimac: DM7000,Ariva 200hd
Bydliště: Kladno, Stara Lubovna

Re: Nabídka:Zapojení větřáčku do DM800

Příspěvek od 406 »

Ahoj Wolfe.

Zde mas foto a popripade i video.
Pro pripojeni jsem pouzil tento kabel, ktery se pouziva k cd-rom do stolniho PC. Dva piny jsem urizl a naletoval kabely z vetracku.Treti kabel z vetracku jsem nechal nepripojeny (bily). Napeti nemam jak zmerit, ale DM je mene nez vlazny.Chladi to perfektne.

https://www.youtube.com/watch?v=zdvixau ... e=youtu.be
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
DM 800HDse V2 hdGlass, GSU, newnigma2 sim 2.2, DM 700S Geminy, Ariva 200 hd 2.05B7
patch (největší skvost), parabola 105 Al, motor SG2100, Led TV 55F6500, AVR Marrantz
Uživatelský avatar
w.o.l.f.
Expert fóra
Expert fóra
Příspěvky: 946
Registrován: 26.únor 2010 - 18:39
Bydliště: Ostravsko

Re: Nabídka:Zapojení větřáčku do DM800

Příspěvek od w.o.l.f. »

406 zdar a díky moc za pružnou reakci
zgemma h7s, Vu+solo2, t-90 4°W-39°E
salora
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 79
Registrován: 14.září 2008 - 9:04

Re: Nabídka:Zapojení větřáčku do DM800

Příspěvek od salora »

Tak jsem se tu zapodíval do tohoto vlákna a řekl bych že pokud tam není HDD tak v podstatě tam není co moc chladit protože je tam dost volného prostoru pro samovolné proudění vzduchu.Jediné co bych vytkl přímo výrobci multimedia jsou moc nízké /navíc nevhodné samolepně řešené nožky skřínky/,tím se značně omezí proudění vzduchu zespod byt tam mřížky jsou.
Pokud je tam HDD pak už je to horší s větráním ale taky horší s umístěním ventilátorku pro které tam není místo aby proudění /odvod tepla/šlo ven z CPU,tuneru a HDD současně,nehledě k tomu že větrák není možné upevnit /nepevno šroubklem/jak jsem to udělal u DM 8000 kde je místa dostatek.
Zkoušel jsem dát ventilátorek 40x40 mm zespodu na mřížky po výměně gum.vyšších nožek se šroubky,ale fouká to jen na tišták zespod a nahoru nejde skoro nic i když jsem na Ebay viděl jakési dvojité větráky /větší/umístěné zespod po celé ploše .Teoreticky se mi jeví nakonec opravdu nejvýhodnější koupit origoš ventilátor určený pro DM ka dát ho přímo na CPU a tím by to mělo foukat /odsávat teplo současně i od tuneru a HDD.Tam mi ale zase vadí to flegmatické nalepení na CPB tou oboustrannou lepící páskou ,která po zahřátí CPU může zapříčinit samovolné klouzání s možným odpadnutím z plošky CPU.Možná už tady vymyslel někdo díky odstupu času posledního příspěvku něco lepšího ,pokud ano sem s nápadem.
Satmaster
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 46
Registrován: 06.leden 2007 - 13:31
Bydliště: Burkina Faso

Re: Nabídka:Zapojení větřáčku do DM800

Příspěvek od Satmaster »

Ja ked som kupoval moju 800vku cca pred 5 rokmi,tak som drbol ventilator z pc zdroja na sasi nad tuner. Dream zije doteraz...
Obrázek
Uživatelský avatar
vlado.ucho
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 662
Registrován: 17.březen 2009 - 14:31
satelitni prijimac: rôzne šunty
Bydliště: Trnava-malý Rím

Re: Nabídka:Zapojení větřáčku do DM800

Příspěvek od vlado.ucho »

Samozrejme že riešení je oveľa viac ako tu boli vymenované.No niekto sa tu sakramentsky míli ak si myslí,že v dreame nie je až tak veľa čo chladiť.Ze sa hreje procák je všeobecne známe,hreje sa aj tuner,aj čítačka s kartou.Ak nemá procák ani pasívny chladič,tak to má spočítané a za taký by som nedal ani 10€,lebo sa čoskoro upečie.No ja montujem ventilátorčeky na rámik pre HDD-7x7 cm a výškou max.15 mm,dobrý je aj 6x6 cm na 12V.HDD treba montovať externe mimo STB a aj napájať z USB konektora.Odspodu sa dávali chladiace ventilátorčeky pre notebook na 5V z USB konektora,ale vnútorné chladenie všetkého vo vnútri STB je najúčinnejšie a už som takto upravil desiatky DM-800.Nech sa darí.
DM-800SE-Parabola Gibertini 100cm- motor Digi Power SG-2100A,a kopa iných šuntov.
Uživatelský avatar
ulmus
Odborník
Odborník
Příspěvky: 323
Registrován: 06.prosinec 2009 - 20:41
Bydliště: Doma

Re: Nabídka:Zapojení větřáčku do DM800

Příspěvek od ulmus »

@salora
Nic rozumnejsie nevymyslis. A to ,ze sa Ti zda ,ze prudenie je dostatocne je mylny dojem.
Jednoducho tam daj ventilator a nespekuluj.
Idealne zacat na 40x40 týchto ventilatorov je nepreberne mnozstvo.
Ak nic nechces nechat na nahodu tak tam daj rovno ako vlado.ucho odporuca 70x70.
Osobne by som HDD do tohto boxu nedaval.
A ak uz HDD tak cez USB ci eSata mimo skrinku.

Vlastním:
GigaBlue HD x1
VU+ Zero
Mám v opatere:
AB Cryptobox 600 HD
salora
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 79
Registrován: 14.září 2008 - 9:04

Re: Nabídka:Zapojení větřáčku do DM800

Příspěvek od salora »

Chtěl bych se rád nějak spojit se členem /peare/ co tu ve vláknu zveřejnil to zapojení pro větráček/bohužel tu skoro nikdo nemá aktivaci S.Z./,a zeptat se ho co jej k tomu vedlo, uvádělo se tu mimo jiné že stačí připojit 12V větráček /u DM800 HD/na +pin 8 scartu spínací napětí a tím bude zajištěn provoz větráčku jen po dobu zapnutí DMka po vypnutí do St,B, se vypne což je docela dobrá věc a myšlenka jenže v praxi jsem zjistil že bohužel motor větráčku se při tomto napětí od scartky nerozjede a aby se rozjel musím mu pomoct do vrtule strčit což je samosebou nepouživatelné.Nevím zda je chyba u mého větráku samotného nebo je to dáno tím že je napětí nízké.
limček
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 26
Registrován: 08.červenec 2010 - 19:36
satelitni prijimac: uClan 4K Pro
Bydliště: Martin

Re: Nabídka:Zapojení větřáčku do DM800

Příspěvek od limček »

Moja osobná skúsenosť s týmto je taká, pôvodný malý ventilátor som vyhodil a potom som to mal zapojené na 3-4 spôsoby, aj ako popisuješ ty, ale najviac sa mi osvedcil ventilátor 8 cm priemer napojený na zadný alebo vnutorný USB port (je tam 5V na 1. a 4. pine) a musíš nájsť taký ventilator, ktorý sa ti roztočí pri 5V. Mne to ide doteraz asi 6 rokov a Dm800HD je chladný a nehlučný. Ešte som ventilátor položil opačne, aby vzduch vysával zo STB von do hora. Jediná vada je estetická, ale to mi absolutne nevadi, občas prečistím vetrák (jednotlivé lopatky od prachu a ideme dalej) a to mám interný HDD a DM800 je klon.

Asi toľko.
uClan 4K Pro, oscam 1.20 stable, 1TB ext HDD, parabola 60 cm, Astry 23,5E a 28,5E (Eurobird)
Uživatelský avatar
ulmus
Odborník
Odborník
Příspěvky: 323
Registrován: 06.prosinec 2009 - 20:41
Bydliště: Doma

Re: Nabídka:Zapojení větřáčku do DM800

Příspěvek od ulmus »

Ja predpokladam ,ze je tu moznost pripojenia ventilatora aj na 12V.
Tych 5v je pouzitych preto ze 12v ventilator sa toci pri 5v na svojom minime a tym je dosiahnuta jeho nizka hlucnost.
Aj autor sam to tak popisuje. Kazdopadne by tych 12V nemalo tranzistoru ublizit.
Tych 12v mozes pouzit z pinu na napajanie HDD.
A ako tu bolo spravne podotknute tak ventilatory s 12v napajanim treba pre variantu napajania iba 5v vyberat. Nie kazdy ventilator je schopny na 5v reagovat.

Vlastním:
GigaBlue HD x1
VU+ Zero
Mám v opatere:
AB Cryptobox 600 HD
salora
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 79
Registrován: 14.září 2008 - 9:04

Re: Nabídka:Zapojení větřáčku do DM800

Příspěvek od salora »

Hm docela zajímavá debata k dané problematice,myslel jsem že nrmám žádnou odpověd poněvadž mi nepřišla žádná oznamovací mail zpráva jak obvykle,nechápu někdy to jde někdy ne.
Ale k věci,tady posílám link jednoho majitele DM800 HD klonu z you tube co si tam dává větráček a má to udělané za 5 min.Jenže já mám originál DM800HD a tam není zaprvé ta patička na pl. spoji pro napájení napětí /možná i možnosti použití pluginu Fan Control/to z toho ale není patrné.
To že se ne každý větráček na 12V roztočí jsem ale nečekal a nevěděl .nicméně ani tak nevím odkud ten přívod na tom sschématku zde ve vlákně zaznamenaném pochází asi opět z klonu.
Každopádně jsem udělal snad aspon malý posun kupředu s důrazem na lepší samovolné větrání tím že jsem tam na spodek skřínky dal ty vyšší gum nožky jinak to s těma původníma skoro leželo /na břiše/a nemělo průchodnost do perforovaného plechu.
Uživatelský avatar
ulmus
Odborník
Odborník
Příspěvky: 323
Registrován: 06.prosinec 2009 - 20:41
Bydliště: Doma

Re: Nabídka:Zapojení větřáčku do DM800

Příspěvek od ulmus »

Ak sa nemylim tak plug fancontrol je iba pre SE verziu ktora je v zaklade osadena ventilatorom.
A nechces mi hadam tvrdit,ze tvoj dream nema konektor pre napajanie hdd. Navyse tych 5v vies pouzit z usb. Tie dva krajne piny na usb su napajanie 5v. A predpokladam, ze original ma tiez vnutorne tzv. servisne usb.

Vlastním:
GigaBlue HD x1
VU+ Zero
Mám v opatere:
AB Cryptobox 600 HD
salora
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 79
Registrován: 14.září 2008 - 9:04

Re: Nabídka:Zapojení větřáčku do DM800

Příspěvek od salora »

ulmus píše:Ak sa nemylim tak plug fancontrol je iba pre SE verziu ktora je v zaklade osadena ventilatorom.
A nechces mi hadam tvrdit,ze tvoj dream nema konektor pre napajanie hdd. Navyse tych 5v vies pouzit z usb. Tie dva krajne piny na usb su napajanie 5v. A predpokladam, ze original ma tiez vnutorne tzv. servisne usb.
Ne asi jsi mě nepobral nebo jsem se zcela detailněji nevyjádřil,ten konektorek jsem měl na mysli co tam připojuje na neosazený konektor na desce vedle tuneru na tom you tube videu ten ventilátor co nalepil trochu diletantním způsobem na procák jen oboustrannou lep. páskou,myslím že teplem mu bude větráček jezdit jak na saních když teplem u mé DM800HD byli ujeté rovněž samolepící spodní gum,. nožky na plechu skřínky.
Samozřejmě že není problém pro mě najít napájení 12 pro HDD multimetrem ale nevím co to např. udělá časem přece jen ventilátor má nějaký odběr a mohl by mít třeba vliv na celkový chod ,když je to tam všechno tak na hraně /vyšponované/ ale dejme tomu jak říkám mám oroginál kde není ta patička pro připojení větráčku jak u klonu který je patrný na videu .
Ale zklamalo mě že nejede ventilátorek 40x40mm nejmenší to standartní dostupná verze třeba na těch (jen 8V/ protože na plno když to připojím na napájení HDD 12 V to bude dost hučet už jsem to zkoušel nanečisto přes separátní svůj lab. zdroj.
Hold je to trochu problém chladit tento model co nebyl předurčen pro chlazení ventilátorem protože je tam strašně málo místa pokud je tam HDD tak už vůbec.
Uživatelský avatar
ulmus
Odborník
Odborník
Příspěvky: 323
Registrován: 06.prosinec 2009 - 20:41
Bydliště: Doma

Re: Nabídka:Zapojení větřáčku do DM800

Příspěvek od ulmus »

A co Ti brani pouzit potom 12V ventilator s odporom? Do PC (Noctua) sa uplne bezne pouzivaju "redukcie" s odporom a taky FanSpeed s tym nema najmensi problem. A predpokladam ,ze ani toto zapojenie v tomto topic by nemuselo. ten tranzistor sluzi vlastne ako "spinac" cize odpor by na jeho funkcnost nemal mat vplyv.
A dalej existuju aj 3M obojstranne pasky na lepenie heatsink priamo na procesory ci ine cipy.
Nevidel som sice to video a ani sa nechystam. No pouzitie obojstranných pasok nie je vôbec scestne hoc aj ich pouzije na malu plochu "hrotov" chladica.

Vlastním:
GigaBlue HD x1
VU+ Zero
Mám v opatere:
AB Cryptobox 600 HD
salora
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 79
Registrován: 14.září 2008 - 9:04

Re: Nabídka:Zapojení větřáčku do DM800

Příspěvek od salora »

Sorry asi jsem ten link zapoměl nebo mi to nepustilo do odpovědi :
https://www.youtube.com/watch?v=FwGz84eL2LU
Tak je totiž patrný nějaký mini konektorek na hl desce kterému ten větráček připojuje a zjistil že se jedná nejspíše o klon poněvadž na origoši co má to tam není jak se po shlédnutí videa můžeš sám přesvědčit.To že jsou nějaké speci oboustranné lep. pásky na polovodiče jsem nevěděl takže pokud ano kde je sehnat,máš nějaký link jen aby to nestálo jako to speci lepidlo od 600,.výš což se kvůli jednomu procáku nevyplatí kupovat.
Uživatelský avatar
ulmus
Odborník
Odborník
Příspěvky: 323
Registrován: 06.prosinec 2009 - 20:41
Bydliště: Doma

Re: Nabídka:Zapojení větřáčku do DM800

Příspěvek od ulmus »


Vlastním:
GigaBlue HD x1
VU+ Zero
Mám v opatere:
AB Cryptobox 600 HD
salora
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 79
Registrován: 14.září 2008 - 9:04

Re: Nabídka:Zapojení větřáčku do DM800

Příspěvek od salora »

Díky za info super
Odpovědět

Zpět na „DM-800 HD“