Koniec geografického blokovania streamingu v EÚ ?

Jediné omezení: pouze vše kolem satelitní techniky, příjmu apod.
Pokud se chcete bavit o něčem jiném, tak to patří jinam!
Pravidla fóra
Upozornenie predajcom sat. techniky !
Toto fórum je založené pre užívateľov sat.techniky ! Akákoľvek, aj skrytá reklama ,smerujúca na stránky komerčných spoločností, bude po zásluhe odmenená .

A: V príspevkoch nieje možné žiadať o refresh kariet operátorov Skylink a CSlink.
1. Název příspěvku musí odpovídat obsahu otázky - (nepojmenovávat téma jako pomoc, žádost o radu apod.) To, že chce uživatel založením příspěvku požádat o pomoc, je všem jasné ...
Také pojmenování podle názvu přijímače moc nevypovídá o samotném dotazu.
2. Než položíte dotaz, zkuste využít funkci HLEDAT - hodně příspěvků je zde stále dokola a tak není potřeba vytvářet novou diskusi.
3. Pokud je pro konkrétní přijímač vytvořena na ABF samostatná kategorie, své dotazy pište přímo tam
4. Pre vkladanie logov a podobných súborov treba využiť možnosť vloženia ako prílohy a nie ich vkladať do príspevkov ako XX riadkové texty.
5. Nedodržování těchto základních pravidel může vést k tomu, že bude váš dotaz bez upozornění smazán!
6. Maximalna veľkosť prílohy - 1MB .
Odpovědět
Uživatelský avatar
Warder
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1192
Registrován: 05.duben 2007 - 9:32

Koniec geografického blokovania streamingu v EÚ ?

Příspěvek od Warder »

Zdá sa, že takzvané geografické blokovanie streamingu v EÚ sa čoskoro skončí – niečo ako pri mobilnom roamingu. Geografické blokovanie je v EÚ už dlho povolené len v obmedzenom rozsahu. Podľa nedávnych správ môže dôjsť k zmenám aj v súčasnej výnimke pre audiovizuálny obsah.

ž žiadne geografické blokovanie streamovania v EÚ? Nie tak skoro!
Pripomeňme, že v marci 2018 nadobudlo účinnosť nariadenie EÚ 2018/302 (ďalej len "nariadenie o geografickom blokovaní").

Cieľom tohto nariadenia je bojovať proti neodôvodnenému geografickému blokovaniu a iným formám diskriminácie na základe štátnej príslušnosti, miesta bydliska alebo miesta usadenia zákazníka na vnútornom trhu Európskej únie.

"Tento obsah nie je vo vašej krajine dostupný" – táto informácia dráždi mnohých ľudí pri streamovaní filmov a športu v zahraničí.

Cieľom je dosiahnuť ďalšiu harmonizáciu európskeho vnútorného trhu.
To znamená zníženie obmedzení na vnútorných hraniciach pre online obsah a služby. Podľa nariadenia to sprevádza zásadný zákaz používania technických opatrení a iných metód, ktoré slúžia na "zabezpečenie úplného a rovnakého prístupu zákazníkov k online používateľským rozhraniam, a to aj vo forme mobilných aplikácií, na základe ich štátnej príslušnosti, miesta bydliska alebo miesta usadenia".
Obmedzenia sú však povolené za určitých podmienok: napríklad na zabezpečenie právnych povinností podľa právnych predpisov EÚ alebo členských štátov Únie. Zoznam obchodných modelov s výnimkami zahŕňa napríklad lotérie, kasína a poskytovateľov stávok. Týka sa to však predovšetkým obchodných modelov v oblasti autorských práv.

Príslušné nariadenie EÚ bolo od nadobudnutia účinnosti niekoľkokrát prediskutované a vyhodnotené.
Prvé hodnotenie sa uskutočnilo koncom roka 2020. V hodnotení sa dospelo k záveru, že počiatočné pozitívne výsledky už boli zrejmé. V tom čase sa uvažovalo aj o rozšírení obsahu nariadenia na ďalšie oblasti. Rieši sa najmä oblasť "obsahu chráneného autorským právom", keďže geografické blokovanie sa v tomto odvetví vo veľkej miere používa a existujú veľké rozdiely, pokiaľ ide o to, čo je k dispozícii v EÚ. Európska komisia poskytuje informačnú stránku o geografickom blokovaní.

Ďalšia správa o nariadení o geografickom blokovaní sa očakáva v roku 2025.
V Nemecku existuje zaujímavý článok od Deutschlandfunk, ktorý sa zaoberá témou geoblokovania. Spomína sa aj správa Európskeho parlamentu z decembra minulého roka, ktorá predstavila hodnotenie vykonávania nariadenia o geografickom blokovaní. Tvrdilo sa, že nariadenie by sa malo rozšíriť aj na elektronické knihy, hudbu, softvér a online hry. Mali by sa preskúmať dôsledky expanzie do "audiovizuálneho sektora". Očakáva sa, že Európska komisia predloží ďalšiu správu v roku 2025.
Geografické blokovanie streamingu by sa malo zrušiť, rovnako ako sa to stalo v prípade roamingu v EÚ.
Deutschlandfunk poukazuje na tvrdenie, že je potrebný model, "ktorý nepovedie k bankrotu kultúrnych a filmových producentov, ani k strate príležitostí na rozvoj ich ponuky".

Občania EÚ majú právo, aby spoločný vnútorný trh znamenal aj rovnaký prístup k filmom a športovým podujatiam na celom trhu. Európsky parlament už požiadal Európsku komisiu, aby predložila správu a preskúmala modely na dosiahnutie týchto dvoch cieľov. Poslanci dúfajú, že riešenia budú priaznivejšie pre spotrebiteľov.
Údajne "z pohľadu filmového priemyslu" by bez geografického blokovania bolo financovanie filmovej produkcie "veľmi náročným podnikom".
Nebude existovať licencia EÚ?
Zároveň sa varuje pred spoločnou licenciou EÚ.
Zdá sa, že menšie krajiny EÚ si to potom nemusia dovoliť. Faktom je, že skutočný voľný trh pre streamovací priemysel by bol, keby americké filmové štúdiá a majitelia športových práv nesťažovali zrušenie geografického blokovania, pretože vedia, že sami zarobia oveľa viac na právach, ale aj na sprostredkovaní.

Tu stojí za zmienku, že od roku 2017 je pre dočasné pobyty v zahraničí v platnosti tzv. nariadenie o prenosnosti údajov (EÚ 2017/1128). Každý občan EÚ má zaručené, že aj v tomto prípade bude môcť používať platený obsah.
------------------
Prosím pýtajte sa na fóre a nie v súkromných správach, nech z toho majú prospech všetci.

------------------
Nosce te ipsum.
Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“